• Aydın20 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

JEOTERMALDE TEKRAR UMUTLAR YEŞERDİ

15 Nisan 2010 Perşembe 03:05

Bekir YÖRÜKOĞLU

“JEOTERMALDE  TEKRAR UMUTLAR YEŞERDİ”

            Aydın’da jeotermal konusundaki çalışmalar sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş göreve geldiği günden itibaren dahada hız kazanmıştır.

            Daha önceki yazılarımızda da sık sık dillendirdiğimiz gibi, Jeotermal Aydın için vazgeçilmezlerdendir.Kim bu konuda bir adım atarsa, yapıcı girişimlerde bulunursa Aydın için unutulmazlardan olur…Jeotermal konusu nedir diye sorarak bu günkü yazımıza başlayalım.

 “Jeotermal yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu, kimyasallariçeren sıcak su, buhar ve gazlardır.

Jeotermal enerji de bu jeotermal kaynaklardan ve bunların oluşturduğu enerjiden doğrudan veya dolaylı yollardan faydalanmayı kapsamaktadır. Jeotermal enerji yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir enerji türüdür.

Jeotermal kaynaklar ile;Elektrik enerjisi üretimi, Merkezi ısıtmamerkezi soğutmaseraısıtması vb. ısıtma/soğutma uygulamaları, Proses ısısı temini, kurutma işlemleri gibi endüstriyel amaçlı kullanımlar, Karbondioksitgübrelityumağır suhidrojen gibi kimyasal maddelerin ve minerallerin üretimi,Termal turizm'de kaplıca amaçlı kullanım, Düşük sıcaklıklarda (30 °C'ye kadar) kültür balıkçılığı,Mineraller içeren içme suyu üretimi, gibi uygulama ve değerlendirme alanlarında kullanımlar gerçekleştirilmektedir.

Yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez bir enerji kaynağı olması; Türkiye gibi jeotermal enerji açısından şanslı ülkeler için bir özkaynak teşkil etmesi; temiz ve çevre dostu olması; yanma teknolojisi kullanılmadığı için sıfıra yakın emisyona sebebiyet vermesi; konutlarda, tarımda, endüstride, sera ısıtmasında ve benzeri alanlarda çok amaçlı ısıtma uygulamaları için ideal şartlar sunması; rüzgar, yağmur, güneş gibi meteoroloji şartlarından bağımsız olması; kullanıma hazır niteliği;fosil enerji veya diğer enerji kaynaklarına göre çok daha ucuz olması; arama kuyularının doğrudan üretim tesislerine ve bazen de reenjeksiyon alanlarına dönüştürülebilmesi; yangın, patlama, zehirleme gibi risk faktörleri taşımadığından güvenilir olması; % 95'in üzerinde verimlilik sağlaması; diğer enerji türleri üretiminin (hidroelektrik, güneş, rüzgar, fosil enerji) aksine tesis alanı ihtiyacının asgari düzeylerde kalması; yerel niteliği nedeniyle ithalinin ve ihracının uluslararası konjonktür, krizler, savaşlar gibi faktörlerden etkilenmemesi; konutlara fuel-oilmazotkömür, odun taşınması gibi problemler içermediği için yerleşim alanlarında kullanımının rahatlığı; gibi nedenlerle büyük avantajlar sağlamaktadır.

Yağmur, kar, deniz ve magma sularının yeraltındaki gözenekli ve çatlaklı kayaç kütlelerini besleyerek oluşturdukları jeotermal rezervleri, yeraltı ve reenjeksiyon koşulları devam ettiği müddetçe yenilenebilir ve sürdürülebilir özelliklerini korurlar. Kısa süreli atmosfer koşullarından etkilenmezler. Reenjeksiyon, jeotermal rezervuarlardan yapılan sondajlı üretimlerde jeotermal akışkanın çevreye atılmaması ve rezervuarı beslemesi bakımından, işlevi tamamlandıktan sonra tekrar yeraltına gönderilmesi işlemidir. Reenjeksiyon birçok ülkede yasalarla zorunlu hale getirilmiştir.”

Aydın ili, Germencik-Ortaklar’dan başlayarak  Buharkent’e kadar uzunluğu aşağı yukarı 150-200 km  olan bir şeritte jeotermal kaynaklara sahip ender illerimizden biridir. Bu kadar muazzam bir yer altı kaynağına sahip bir ilde sadece on civarında  kuyu açmak yetersiz olsa gerektir. Geçenlerde sayın valimizin girişimleriyle jeotermal kaynaklı belediyeler birliği meclisinin Sultanhisar ilçemizde yapılması hepimizi tekrar umutlandırmıştır. Valimizin, Milletvekillerimizin, Belediye başkanlarımızın, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizin ve üst bürokratlarımızında katıldığı geniş tabanlı bir toplantının yapılması çok sevindirici bir olaydır.

Beklentimiz, toplantıda dillendirilen konuların havada kalmamasıdır. Bundan sonra sayın valimizin ve milletvekillerimizin en önceliği jeotermal konusu olmalıdır.

Bu yazı toplam 575 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim