• Aydın12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ramazan SUBAŞI : Efeler’in Yaptığı İşi Müteahhit Bile Yapar +-
04 Ocak 2017 Çarşamba 22:49

Ramazan SUBAŞI : Efeler’in Yaptığı İşi Müteahhit Bile Yapar +-

AydınÖzel Gazetesi Muhabirlerinden Emrullah TURGUT Ak Parti Efeler Belediye Meclis Üyesi Ramazan SUBAŞI İle Çok Özel Röportaj Gerçekleştirdi.

AydınÖzel Gazetesi Muhabirlerinden Emrullah TURGUT Ak Parti Efeler Belediye Meclis Üyesi Ramazan SUBAŞI İle Çok Özel Röportaj Gerçekleştirdi.

Emrullah TURGUT : Kendinizi tanıtır mısınız?

Ramazan SUBAŞI : 1988 Yılında Aydın’a Geldim

1971 muş doğumluyum. 1988 yılında Aydın’a geldim. Ailem daha önce gelmişti. Yatılı okulda okuduğum için 1988 yılında Aydın’a gelebildim. 1988 yılında Muş ticaret lisesinin 1. Sınıfından Aydın Osmangazi Ticaret Lisesine nakil yaptırdım. 1990 yılında mezun oldum.

Ramazan SUBAŞI : 8 Yılı Doldurunca Açık Öğretimden Atıldım

Daha önce olanaksızlıklar hep bizi bulduğu için üniversiteyi kazanmama rağmen üniversiteye gitmedim. Açık öğretimden devam ettim. Uzun süre açık öğretim devam etti. 8 yılı doldurunca açık öğretimden atıldım. 2-3 sene önce çıkan sicil affından faydalanarak tekrar eğitimime devam ettim.

Ramazan SUBAŞI : 30 Senelik Geçmişim Var

1994 yılında serbest muhasebeci olarak başladığım stajım 2000 yılında bitti. 2008 yılında da mali müşavir oldum. Bu meslek üzerine yaklaşık 30 senelik bir geçmişim var.

Ramazan SUBAŞI : 2001 Yılında Şirket Ortaklığından Ayrıldım

İnşaat sektörüne 1994 yılında Özsubaşı İnşaatın kurucu ortaklarından ve yöneticisi olarak başladım. 2012 yılına kadar Özsubaşı İnşaat olarak devam ettik. 3568 sayılı yasanın verdiği gerekçeyle şirket ortağı ve şirket yöneticisi olamaz diye verilen statüden dolayı şirket yöneticiliğinden ve ortaklığından 2001 yılında ayrıldım. 2001 yılından sonra kardeşlerimle inşaat sektörüne yine devam ettik.

Ramazan SUBAŞI : Özsubaşı İnşaat’ın 20-22 Senelik Geçmişi Var

Özsubaşı İnşaat’ın yaklaşık 20-22 yıllık bir geçmişi var. 1999-2001 arası Denizli Tavas’ta belediyenin Huzurkent Konut Yapı Kooperatifi, 600-650 dairelik bir konut inşaatı yaptık. 2001’de de Allah rahmet eylesin. Milas Kazıklı’da rahmetli Ali Mutlu’nun başkanlığını yaptığı bir kooperatif vardı, oranın işini aldık. 1-2 sene kadar orada devam ettik.

Ramazan SUBAŞI : 1990’lı Yıllarda İhaleli İşler Yapardık

O güne kadar biz ihaleli işler yapardık, daha sonra biz yap-sat işine girdik. Önceden yap-sat işi yapmıyorduk. Menderes hastanesini biz yaptık. Şimdi Medinova oldu. Oranın inşaatını biz yaptık. ASTİM’de birçok fabrika yaptık. Bunlar 1990’lı yıllarda yaptığımız işler.

Ramazan SUBAŞI : 2004 Yılında Yap-Sat İşine Başladık

Şirket olarak Özsubaşı İnşaat yap-sat işine 2004 yılında başladı. Daha önce ihaleli işler, tadilat yapardık. 2004’ten sonra ihaleli işlere girmeme kararı aldık. Yap-sat işine başladık. Denizli’de bir ihalede sıkıntı yaşadık. O günden sonra ihaleli işte tat tuz yok dedik ve yap-sat işine başladık.

Ramazan SUBAŞI : 2012 Yılında 5 Şirkete Dönüştük

İlk yap-sat işine Didim’de başladık. Sonrasında; Özsubaşı Sitesi-1 Özsubaşı Sitesi-2, Özsubaşı Apartmanları’yla başladık. 2012 yılına kadar 7 kardeş devam ettik. 2012’de 5 şirkete dönüştük; Özsubaşı İnşaat, Özsubaşı Emlak, Özsubaşı Gayrimenkul, Özsubaşı FSM ve Özsubaşı Tasarım olarak 5 şirket olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Ramazan SUBAŞI : Didim ve İncirliova’da Kardeşlerim Belediye Meclis Üyesi

En büyüğümüz Çeştepe Bulvarında, benim firmam Kemer’de, Özsubaşı İnşaatınki Mimar Sinan’da, Özsubaşı Emlak’ta Mimar Sinan’da ve Özsubaşı FSM Didim’de faaliyetlerine devam ediyor. Didim’deki kardeşimde, İncirliova’daki kardeşimde belediye meclis üyeliği yapıyor.

Ramazan SUBAŞI : Bizi Durduramayacaklar

Hem İncirliova, hem Aydın, hem Didim 3’ünde de devam ediyoruz. Önümüzde hedefler büyük, böyle bırakmayacağız. Yeni projelerimiz var. Dış güçler piyasa ve ekonominin üzerinde oynadıkları oyunlarla bizi durdurmaya çalışıyorlar. Ancak biz çalışmalarımızı durdurmayacağız.

Ramazan SUBAŞI : İki Belediye Arasındaki Kavgadan Biz Mağdur Oluyoruz

Şuanda benim 2017 hedefimde 2 tane büyük projem vardı. Biri Kemer bölgesinde diğeri Çeştepe’de. Çeştepe’dekine Mart ayı gibi başlarız diye düşünüyordum. 5 binlik ile binlik uyumsuz diye Büyükşehir’den ret gelmiş. İki belediyenin arasındaki kavgadan dolayı bizler mağdur oluyoruz.

Ramazan SUBAŞI : Müteahhitlerin Önünü Kesmek İçin Her Şeyi Yapıyorlar

Çeştepe iyi bir bölge. Orada büyük araziler var. O arazilerin tamamı sadece ben değil 4-5 tane büyük firmalar orada yer aldı ve hepside projeleme aşamasına geçmek için bekliyor. Ama maalesef Büyükşehir olumsuzlukları çok fazla. Örnek veriyorum; altyapıya 2017 gelir ücret tarifesinin içerisinde 130 liradan 360 liraya çıkarmış. Müteahhitlerin önünü kesmek için her şeyi yapıyor. Bunları aşacağız. Biri taşın altına elini koyup davasını açacak, davayla iptal ettirilebilir.

Ramazan SUBAŞI : Efeler Plan Bütçe Komisyonundayım

Ben Efeler Belediyesi Meclis Üyesiyim ve Plan Bütçe Komisyonundayım. Plan Bütçe Komisyonunda gelir ücret tarifeleri veya bütçeyle alakalı konular geldiğinde önce incelerim. Bunu grup toplantısın da grubuma anlatırım, arkasından ilçe başkanımı, il başkanımı bilgilendiririm. Olumlu gördükleri yerde tamam onay ver diyorlar, olumsuz gördükleri yerde ret ver diyorlar.

Ramazan SUBAŞI : Özlem Hanım Kendi Kafasına Göre Rakamları Belirliyor

Mesut Bey bu konuda biraz daha duyarlı, ret çıkmasın diye; Ramazan istediğin bir şey varsa düzeltelim diyor, düzelttiriyor. Özem Hanım bunu yapmıyor, Özlem Hanım kendi kafasına göre rakamları belirliyor, yapın geçin. Ret de olsa, evet de olsa sayı üstünlüğü olduğu için geçiyor. Karpuzlu Belediyesi’ni arkasına aldı, Yenipazar’da Ak Parti’nin 2 meclis üyesi şuanda meclis üyesi değil. Öyle olunca bu sefer Büyükşehirde sayı olarak biz aşağıya düştük. Onun için her şeyi kendi istediği doğrultuda götürüyor.

Ramazan SUBAŞI : Efeler’in Yaptığı İşi Müteahhit Bile Yapar

Biz Aydın için çalışıyoruz. Türkiye’nin iktidarı bizi ilgilendirmiyor şuanda siyasi olarak. Tabi ki bir partiye bağlıyız, sonuna kadar o partinin emirlerini yerine getirmek zorundayız. Ama Aydın’ın içinde Aydın için ne gerekiyorsa onu öncelik olarak yapmamız gerekiyor. Biz Aydın’ın kalkınması için yapılacak olan her şeye evet deriz. Önüne engel koymayız. Maalesef yapılan, gözle görülen hiçbir şey yok. Ne Büyükşehir’in, ne Efeler’in yaptığı bir şey yok. Efeler’de benim 3. senem meclis üyesi olarak, Efeler’in gözle görülen yaptığı işi bir müteahhit bile yapar diye düşünüyorum.

Devamı Gelecek…

Röportaj : Emrullah TURGUT

_dsc6651.jpg_dsc6656.jpgmnset-007.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3562 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim