• Aydın30 °C

Adem ÖZDEMİR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adem ÖZDEMİR / Köşe Yazarı

AZAN TERÖR VE YENİ KÜRDİSTAN

23 Ağustos 2012 Perşembe 17:24

11 Mart 1970 yılında atılan tohumlar fidandı ağaç oldu, ağaçlar meyve vermeye başladı. Saddam Hüseyin Irak’ın kuzeyinde Kürtlere özerk bölge olarak verdiği üç il, İran-Irak Savaşı sırasında İran saflarında Saddam Hüseyin'e karşı yer almıştı. Saddam Hüseyin savaştan önce anlaşmayı kaldırmış ve 1974'te Kürt bakanları meclisten çıkarmıştı. Bu durum üzerineBarzaniler isyan etmişlerdi. Bu durum Irak için çıkan savaşı kötü etkiledi, çünkü Saddam Hüseyin'e karşı Kuzey, İran ile ittifak etmiştir.

 

Birinci Körfez Savaşı öncesi ve savaş sırasında Saddam Hüseyin'den kaçan on binlerce Kürt, Türkiye'ye sığındı. Türkiye tarafından kurulan kamplarda Kürt mültecilere sağlık, barınma ve giyim yardımları yapıldı. Saddam Hüseyin devrilip Kürt liderler yeni dönemde söz sahibi olana kadar yurt dışına Türk Pasaportu ile çıktılar.

 

Birinci Körfez Savaşı'ndan sonra çıkarılan uçuş yasağından dolayı bölge bugüne kadar Bağdat'ın yönetimi altında değildir. Bölge Kürdistan Parlamentosunun kontrolü altındadır. Bu dönemde Türkiye’de terör olayları tırmandırılmış ve Türkiye’nin tüm karşı çıkmalarına karşılık Kürdistan Özerk Bölgesi kurulmuştur. Türkiye terörle uğraşırken oldubittiye getirilmiştir.

 

Yıl 2011-2012 Esad yönetimi zulmünden kaçan Suriyeliler Türkiye’ye sığınırlar ve Suriyeli, mültecilere sağlık, barınma ve giyim yardımları yapılmaktadır. Aynı Birinci Körfez savaşı öncesi Saddam Hüseyin’in zulmünden kaçan Kürtler gibi. Şimdi bazı Suriyeli Muhaliflerin Türkiye’de yaşaması veya dünyanın değişik yerlerinde Türk Pasaportu taşımaları bir tekrara değimli?  Suriye’nin Kuzeyinde de Kürtlerin Özerklik için bazı şehirleri Batı Kürdistan İsmiyle adlandırmaları Türkiye’nin karşı çıkmaları ve yine son günlerde terör olaylarının aşırı bir şekilde artış göstermesi aklıma, Türkiye terör belasıyla uyutulurken, ikinci Kürdistan Devletinin sessiz sedasız kuruldu mu acaba endişesini taşıdığımı belirtmeliyim.

 

Biz ne kadar karşı çıkarsak kırmızıçizgilerimiz var desek de, birileri gözümüzün içine baka baka Batı Kürdistan’ı kurup önümüze koyacaklar. ZATEN BÖYLE DEVAM EDERSE, EDERSEK BURADA DA KALMAYACAK!!!

Bu yazı toplam 100021 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim