• Aydın27 °C

Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

BOP amatörce bir bakış

04 Ekim 2017 Çarşamba 15:01

                  son yazımızı yazmamızın üzerinden yıllar geçmiş ve suriye de olan biteni amatörce geniş persfektiften irdelemeye çalışalım istiyorum en azından bunu sadece ben yapayım siz yapmasanızda olur tabi ki :))

                  demokratik seçimlere izin vermeyen ve bunun karşılığında barışçıl gösteriler düzenleyen halkının üzerine bombaları hiç çekinmeden atan diktatör ve şii esed yönetimi ülke topraklarının 75% inin özgür suriye ordusunun kontrolüne girmesine engel olamamıştı ta ki rusya dan ve çinden aradığı desteği bulana kadar. 

                  o istediği desteği bulmadan önce abd büyük orta doğu projesinin kürt devleti ile sonlanacağını tüm dünyaya deklare etmişti. bu aşamada esed de ülkesinin kuzeyini yani bizim güney sınırlarımızı daha önce kimlik vermediği kürtlere pyd denilen örgütün denetimine bıraktı tüm teçhizatları ile birlikte ordu, polis gibi devlet aygılarını onlara bırakarak. 

                  pyd nin silahlı kanadını oluşturan ypj kısmı yani laik, seküler, kürt kadın savaşçılar dünya da öyle iyi pazarlandı ki öyle güzel dünya ülkeleri kamuoylarına ypj nin hristiyanları kurtaran suriye topraklarına özgürlük ve adalet getiren masalımsı savaşçılar oldukları izlenimleri yetleştirildi ki biz sadece öylece bakakaldık. tv show larında yarışmalar bile ypj nin dahil olduğu şekilde dizayn edildi. ki o zaman daha daeş laboratuardan çıkmamıştı.

                  bir de bu seküler laik kadın savaşçıların karşısına tekbir getirerek insan kesen sözde islam özde hristiyan yahudi aklına ve savaş aygıtlarına sahip bir örgüt ü koyverdin mi ohhhhhh yemede yanında yat. müslüman ülkelerdeki halkların bir kısmı bile islama düşman edildi bırak kendi kamuoylarında kürtlerin desteklenmesi durumunu. ki bu kürtler nedense işgal ettikleri alanlarda yerleşim yerlerini haritadan siliyorlardı. arap, türkmen köyleri yok edilirken dünya sessizdi. ayan kürdi adındaki bebek akdenizde sahile vurduğunda bile neden bu kürt bebesi kürt kantonundan çıkıp kendini akdenizin soğuk sularına attı diye düşünülmedi bile. 

                 salih müslüm ün fransız, rus, alman, lüxemburg saraylarında ağırlanması maddi ve manevi tam destek alması zaten anlatılmasına gerek olmayan durumlar. abd nin binlerce tonluk silah yardımları hani savaş pilotu olsa bunlara kesin uçak da verilecek ama daha o seviyeye gelemediler şimdilik.

                 türkiye cumhuriyeti devleti tüm imkanlarını kullanarak öso ya destek vermekteydi ancak abd israel aklı öso yu parçalamaya müktedir değil miydi sandık. bir an sanki esed tarihin en şerefsiz sayfalarına gömülecek sanmıştık. ama öyle olmadı. özgür suriye ordusu çeşitli etkiler ve rüşvetler ve çıkar çatışmaları ile kücük fraksiyonlara bölündü. bir kısmı el kaide bağlantılı örgütlere angaje oldu bir kısmı ypg ye katıldı, bir kısmı daeş e. türkiye cumhuriyeti nasıl ve ne derece operasyon yaparsa yapsın abd operasyonları ile boy ölçüşemezdi. abd nin istediği olacaktı bu kaçınılmazdı. süresi uzatılabilir ancak alınacak yaraya değer mi? abd de bundan yara alacak ancak bizi bitirecek derece derin bir yara abd için bir dişin apse yapması mertebesinde. bunu kim inkar edebilir ki?

                    daha önce kürtlerine kimlik vermeyen şii esed yönetimi daha geçenlerde suriye nin kuzeyini federe bir kürt devleti olarak kürtlere bırakabiliriz açıklaması yaptı. bunu yapabilen bir şerefsiz şii ile masaya oturmamızı krizin başladığından beri deklare eden iki parti var türkiye cumhuriyetinde ve bunların siyasi kimliklerine angaje olmuş belli bir medya ve akademi çevresi. chp ve hdp.

                   bir katil, bir şerefsiz, bir sözünde durmaz, 40 yıldır pkk yı besleyen bir şii suriye yönetimini nasıl olacakda karşısında oturtacak türkiye cumhuriyeti devleti? israel in kuzeyinde sunni bir yönetime sahip suriye istemeyen abd aklı ile aynı cümleleri kuran bu siyasi partilerimizin bize mezhepcilik yapmayın diyerek parmak sallamalarını nereye oturtacağız?  asıl mezhepçiliği tüm ortadoğuda yapan siz iken bize bu lafı nasıl söyleyebilirsiniz desek bir hükmü olacak mı? yooo ....

                  ırak ve suriyenin kuzeyi, türkiye ve iranın güneyini istiyor bu proje verelim isteyenler var bu ülkede hemde hiç azımsanmayacak derecede. abd bunu mutlaka alacak ve gelecekte israel in elde edeceği bu toprakları kürdistan adı ile şimdilik kürtlere pazarlayacak. enerji kolidorunu da bizden ekarte etmiş olacak. halk bank operasyonlarından artık vazgeçer en azından buna sevinebiliriz ama biz önemli bir güçten olacağız bunu iyi idrak etmeliyiz. toprak kaybımızdan önce bu kaybımız olacak.

                  bu planları sekteye uğratabilecek yegane unsur rusya ve çin. özellikle çin. rusya da onun güdümünde hareket edecek çünkü bu bir blok ve türkiye cumhuriyeti ve halkının arakan katliamı yapan myanmar yönetimini koruyan çin e bakış açısını bir düşünün. israel in myanmar a bedelsiz silah vermesini bir düşünün. abd nin ypg ye peşmergeye bedelsiz silah vermesi ile israel in myanmar a bedelsiz silah vermesi arasındaki bağlantıyı göremeyecek ve nedenselliğini anlamayacak arkadaşlarımız olacaktır aramızda ama onlara da anlatmalıyız.

                    şeytan yok artık dünyada. abd- israel ve onların kullandığı insanların tamamının yaptıklarını gördükten sonra sanıyorum evreni terk etmiştir. artık insanoğlunun bu kısmı kötülüğün kaynağı ve ondan beslenenleri.

                    
                 
 

Bu yazı toplam 98433 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim