• Aydın30 °C

Mevlüt KENAR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlüt KENAR / Köşe Yazarı

MİLLİ AYDIN BANKASI

04 Aralık 2012 Salı 19:01

1970-75 Yıllarında Aydın'da köylere gittiğinizde kahvelerde sohbet döner dolaşır Milli Aydın Bankası'na gelirdi.

Köylüler övünerek Milli Aydın Bankasından aldığı hisseden söz ederlerdi. O günün değeriyle kimisi en güzel iki ineğinin parasını oraya yatırmıştı, kimiside en değerli arazisinin iki dönüm parasını.. Yani hisseler çok zor şartlar altında çok büyük fedakarlık yapılarak alınmıştı. Ama olsun değer diyorlardı. Çünkü artık onların da bankaları olmuştu.
 
                   Başları sıkıştığında kredi kullanacaklardı. Arazilerini işletmek için hiç sıkıntıları olmıyacaktı. 1978 li yıllarda kısmen uygulandı. Düşük faizli kredi kullanma olanağı buldular. En önemlisi küçük kasabalarda bile şubesi vardı. Kendi deyimleriyle burunlarının dibindeydi.                   
 
                    Peki bu banka şimdi ne oldu?
 
                    Önce çiftçi birlikleri, üretici kuruluşları, sendikalar, kooperetifler gibi insan kaynaklı örgütlenmelerin olduğu yerler 12 Eylül 1980 faşist darbesiyle darmadağın edildi. Elleri kolları bağlanıp muhtaç duruma düşürüldü. 1970 li yıllarda ilkokul kitaplarından Dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olduğumuz söylenirdi. Bununla övünürdük. Darbeciler ve onun doğurduğu sağ iktidarlar bu özelliğimizi yok ettiler. Planlamasız devlet destekleri ile üretimi düşürdüler. Doğuda da terörü bitirmek yerine kaşıyarak o bölgede hayvancılığı bitirdiler.  Ana ürünümüz olan buğday, mısır, kuru fasulye gibi temel tarım ürünlerini dışardan almaya başladık.
 
                       Köylere gittiğinizde övünen o köylülerin bankası önce TARİŞBANK oldu. Sonrasında DENİZBANK'a satıldı. Satılması çok önemli değildi. Çünkü 24.05.2002 tarihinde yapılan basın açıklamasında şöyle diyordu. ''Yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde, MİLLİ AYDIN BANKASI TAŞ. ile ilişkisi bulunan mudilerin ve diğer alacaklıların endişe etmelerine gerektirecek bir durum söz konusu değildir''
 
                        Peki sonuç ne oldu. Öğrendiğimiz kadarıyla banka Yunanlı iş adamlarına satıldı.Üretici kartı dağıtarak köylüleri borçlandırdı.Borçlarının süresini uzatmak için tarlararına ipotek koydu. Sonuç ne oldu?
 
                         Köylülerin aldığı hisselerle kurulan bu banka şu anda icra yoluyla köylülerin arazilerini, mallarını almak üzere.. Köy kahvelerinde şimdi bunlar konuşuluyor.
 
                         Evet MİLLİ AYDIN BANKASI GERÇEKTİ AKP'NİN USTALIK DÖNEMİNDE HAYAL OLDU....
Bu yazı toplam 101381 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim