• Aydın27 °C

Atila Muharrem UÇMAKLIOĞLU / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atila Muharrem UÇMAKLIOĞLU / Köşe Yazarı

KAYBEDEN ŞEHİR

05 Aralık 2011 Pazartesi 02:25

KAYBEDEN ŞEHİR

 

              Bugünlerde Aydın’dan Umurlu istikametine doğru gittiğimizde çekilen trafik işkencesine şahit olmayanınız var mı bilmiyorum. Eski sanayi kavşağı, Forum kavşağı ve Org. Eşref Bitlis kavşağında yapılan betonlama çalışmaları nedeniyle trafik felç olmuş durumda. Transit geçecek yolcu ve turist otobüsleri, kamyonlar ve diğer araçlar zaten yetersiz olan bu ana yolda ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Oysa, kavşaklardaki çalışmalar kısım kısım yapılsa, mesela Aydın – Umurlu istikametinde çalışma sürerken, Umurlu – Aydın istikameti geliş, gidiş olarak kontrollü trafiğe açık kalsa, böylece trafiğin akışı engellenmemiş ve ara yollardan yapılmış olmasa daha iyi olmaz mı? Aydın’ın en önemli sorunlarından biri olan trafik sorununa bir çözüm zaten bulunmazken bu çalışmalar temelli trafiği felç etmekte tuzu biberi olmakta. Bir Aydın’lı sürücü olarak bu çalışmaların bir an önce bitirilerek yolun ulaşıma açılmasını bekliyorum.

           Aydın Belediyesi Bürokrasinin en fazla etkin olduğu kurumlardan biri. 1994 yılında boşaltarak ilişiğimi kestiğim ve Belediye’ye de dilekçe vererek su aboneliğimi sonlandırdığım halde o yıldan bu yana halen o iş yerinin çevre temizlik vergisi şahsıma tahakkuk ettirilebiliyor. Üstelik o işyerinde o tarihten itibaren kiracı olan esnaf çevre temizlik vergisini ödüyor, yani bir koyundan iki post çıkarılabiliyor.

           2004 yılında sattığımız ve Belediye’ye beyanname vererek ilişiğimi kestiğim binanın da hala emlak vergisi tarafımızdan istenebiliyor. Evi satın alan şahsın emlak vergilerini ödemesine rağmen. Yani yine bir koyundan iki  post. Bunun örneklerini çoğaltmak mümkün. İşin garibi su borcunu ödemeye gittiğimizde bu örneklerin karşımıza çıkarak borçlu durumda olduğundan su parasının veznelerde alınmaması. Yani vatandaşa diğer borçlarını öde ondan sonra su parasını tahsil ederiz diyorlar. Bu Anayasaya aykırıdır. Su insan yaşamı için çok önemlidir. Eğer vatandaşın su borcu var ve bunu ödemek istiyorsa bunu tahsil edeceksiniz, diğer borçlarını da tebligatlar yoluyla yasal yollardan tahsili için çalışacaksınız. Elektrik borcu olan vatandaşa nasıl AYDEM tebligat yaparak uyarıyor, su borcu olan vatandaşa Belediye’ de tebligat yaparak su borcunu hatırlatmalıdır. Su faturalarının en altında karınca duası gibi küçücük yazılarak tüketicinin dikkatinden kaçan uyarılarla, başka herhangi bir tebligat yapmadan vatandaşın suyunu kesmek, vatandaşa hizmet değil ancak eziyettir.

          Böyle bir uygulama ile kendi vatandaşınıza hizmet eden değil, işkence eden bir kurum olursunuz. Tabi bu problemler yeni değil, onlarca yıldan beri devam eden problemler. Bu yanlışlıklara neden olan memurlardan hesap sorulmaması, yapılanın yapanın yanına kar kalması bu sonuçları doğurdu. Bundan önceki Belediye Başkanlarımız gibi, şimdiki Belediye Başkanından da bu konuda herhangi bir girişim görmüyoruz.

        Bu yanlış uygulamaları tanıdığım değişik siyasi partilerden Belediye Meclis Üyelerine ilettiğim halde değişen bir şey yok.

        Belediye kanununa göre Belediye Meclis toplantılarının her ayın ilk haftası beş gün sürmesi gerekirken bir günde bitirildiğini basın mensubu arkadaşlardan duyup öğreniyoruz. Hatta bir Belediye Meclis Üyesi arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla geçen ayki toplantı 7 dakikada bitmiş. Bu bir rekor. Bu uygulama şehrimizin KAYBETTİĞİNİ gösteriyor. Aydınızımızın ya herhangi bir problemi kalmadı her şey güllük gülistanlık yada Belediye Meclisi Üyeleri görevlerini yapmıyorlar. Ben ikinci şıkkın doğru olduğunu düşünüyorum ve Belediye Başkanı başta olmak üzere tüm Belediye Meclis Üyelerini göreve davet ediyorum.

www.aydinozel.com Muharrem Uçmaklıoğlu Yazdı

Bu yazı toplam 99380 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim