• Aydın18 °C

Coşkun IRMAK / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Coşkun IRMAK / Köşe Yazarı

BÜTÜN ŞEHİR AYDIN

07 Ekim 2012 Pazar 23:31

Yazımın başlığına dikkat edilecek olursa Büyükşehir tabiri yerine bilerek Bütün Şehir kavramını kullandım.

Çünkü  modern anlamda Şehircilik ve Belediyecilik hüvviyetine sahipseniz Büyük Şehirsinizdir yoksa yasadan aldığınız unvan gerçek anlamda o şehri büyük şehir yapmaz.
 
On gün önce bir toplantı için Manisa daha sonrada  bir haftadır Konyada idim, birisi Aydın gibi Bütün Şehir adayı diğeri Büyükşehir.
 
Her iki şehri Aydın ile karşılaştırdığımda yüreğim burkuldu malesef Konya'dan Aydın'a girince gerçek bir Büyük Şehir'den büyük bir köy'e gelmiş gibi oldum.
 
Hamaset her zaman gerçeklerin önünde bir perdedir belki bu yazıyı okuyanlar içlerinden bana kızacaklar, Aydın ilini beğenmediğim kanısına kapılacaklar ancak beni tanıyanlar böyle düşünmeyecekler.
 
Çünkü ben hep şunu savunmuşumdur Aydın hak ettiği yerde değil, Allah'ın iklimi, coğrafi durumu ve birçok yönüyle gerekli her şeyi bahşettiği şehir şu andaki durumu ile bırakın İç Anadolu'yu Güneyanadolu hatta bir çok Doğu Anadolu şehrinden yerel hizmetler ve Şehircilik açısından daha geri durumda.
 
Manisa'ya baktığınızda çevre düzenlemeleri, bakımlı ve geniş yolları, trafiği çok rahatlatan battı çıktıları ile adeta ben Büyükşehir'e hazırım diyor.
 
Konya tam bir Avrupa kenti olmuş muazzam bir Belediyeçilik hizmeti var ancak bu son yıllara mahsus değil en azından benim takip edebildiğim kadarı ile son 30 yıldır her yeni gelen yerel yönetim bir önceki ile yarışmış.
 
Malesef şehrimizde ise  bir çok birikmiş sorunlar yumağı var.
 
Korkunç bir trafik karmaşasının yanında arabanızı park edecek yer bulamamanızdan tutunda hava kirliliği, çarpık kentleşme, bakımsız mahalleler, sokak diye anlandırılması zor olan ancak adına cadde denmiş bir arabanın zor geçtiği yerler....
 
Bunları çoğaltabiliriz ancak benim amacım bu değil önümüzde yerel seçimler var Şehircilik yönünden yarışda geride kalmış bu şehri nasıl Büyük Şehir yapabiliriz çaresi için kafa patlatalım, kısır çekişmelere meydan vermeden adayların siyasi rozetlerine değilde savunacakları projelerine bakalım, nasıl bir Konya bir iki dönemde bulunduğu yere gelmediyse, Aydında bir iki dönemdir geri kalmadı, yılların ihmalini aşabilecek vizyon sahibi kişilere destek verelim.
 
Yasa ile yapılacak Büyükşehir unvanına Şehirçilik ve Yerel hizmetlerle gerçekten haketmek için önümüzdeki seçimler çok büyük belkide gerçek anlamda Aydın'ın önünü açacak tek fırsattır.
 
Bu fırsatı kaçırmamak dileğiyle...
 
www.aydinozel.com F. Coşkun IRMAK Yazdı - Köşe Yazarı
Bu yazı toplam 100279 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim