• Aydın28 °C

Sezat CİVAN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sezat CİVAN / Köşe Yazarı

Su Kurnazları

14 Şubat 2016 Pazar 13:09

Merhaba Kaç zamandır gazeteye yazı yazmayı düşündüm. Bir türlü oturup başına başlayamadım. . Hangi konu ile merhaba desem daha iyi olur, şunu mu yazsam bunu mu yazsam derken bu gün oldu.

Kahve köşelerinde yada dost sohbetlerinde bol bol konuşup, hatta birazda gaza gelip ağız dolusu küfürler savurarak eleştirdiğimiz şeyleri orada bırakıp sanki hiç yaşamamış gibi rahatlamış bir halde kalkar gideriz. hiç aklımıza ne yapabilirim gelmez, nasıl haksızlığın önünü alabilirim veya tepki gösterip geri aldırabilirim diye düşünülmez.

Bugünkü yazı ve daha sonra yazacaklarım hep muhataplarının karşısına çıkması dileğiyle yazılacak yazılardı. Bir gün bir şirket, bir gün belediye, bir gün gene maliye, yada savcılık ihbar sayıp olayın üzerine gidecektir .

Gelelim bu günkü yazımızın asıl konusuna.

Her yerde satılan damacana suları Pek çoğunuz zaten öğrendi çoktan ama; damacana sulara % 20 zam geldi . İsabeyli suyu alıyorum geldiği uzaklık malum 35 KM. enflasyon 8.89 olduğu bir yerde nasıl suya%20 zam yapılır anlamak mümkün değil. Su ithal bir ürün değil. İşçilik maliyetinin belki de en az olduğu bir iş kolu. Bu zam çok keyfi ve abartılı bir zam. Ben su aldığım firmayı değiştirmeye karar verdim çünkü 6 tl vermek yerine, 5 tl ye Çine kaltun damacana suyu buldum.

Normal olarak eski firmanın depozitolu damacanalarını iade edip, yeni firmanın damacanasını alacağım . şırlan firmasının elemanı geldi damacana iadesi 5 tl dedi. peki dedim ben alsam bu damacanayı kaç para ödeyeceğim. Eleman : 10 tl Nedenini sordum . Açıklayıcı bir yanıt alamadım Sadece firmamız bu kadar ödeme yapıyor dedi.

Şimdi soruyorum ben damacana yerine altın mı aldım? yoksa döviz mi aldım? Depozito mantığı tüketicinin damacanayı geri vermemesini önlemek amaçlı alınan paradır. Firmaya bir gelir kalemi değildir. Şırlan firması maliye ye damacana başına karını(kazancını) bildirir, depozit karı diye bir kar kalemi yoktur ve de bildirmemiştir.

Depozitoların alındığı ve geri ödendiği zamanları yaşamış bir kişi olarak söyleyeyim: kola alırsın depozito gazoz alırsın depozito. o zamanlar bakkal amca şişeyi 1tl den bize satıp 50 kuruştan geri almazdı. biz evdeki depozitosu ödenmiş şişeleri toplar bakkal amcaya satıp mantar çikolata tipitip ve dandy sakız alırdık.

Bu küçük para hırsızlıklarıyla her yerde karşılaşmaktayız ayda on kere karşılaşsak (ki faturalara bakın) yılda 120 tl yapar . azmı? izin vermeyin Bu su firmasıyla yaşadığım iki olayı AydınÖzel okurları ile paylaşmak istedim Bir dahaki yazıda tekrar merhaba diyene kadar hoşçakalın…

Not : Firmadan gelecek açıklamayı yer vermeye hazırım.

SEZAT CİVAN

Bu yazı toplam 100921 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Sevgili arkadaşım Sezat Civan ın ilk yazısı
Hüdaverdi Pakatcı
Çok faydalı tesbit ve düşüncelerini başkaları ile paylaşma kararın ve cesaretinden ötürü kutluyorum. Aynı konu, farklı bir marka ile Denizlide benim de başma geldi. Artık bu güzel ülkemizde kurnazlar istedikleri gibi milleti kandırdıkları gibi bazı soygunları da kurala bağlamış durumdalar. Maalesef 'Dur' diyen de olmadığı için soygunlarına devam etmekte bir engelle de karşılaşmıyorlar. Yeteri kadar önemsenmiyen konuları hatırlatmakta yarar var. Yüreğine ve kalemine sağlık olsun...
25 Şubat 2016 Perşembe 01:20
5.46.50.92
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim