• Aydın31 °C

Ahmet SAKAR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet SAKAR / Köşe Yazarı

GELECEK 2

06 Eylül 2011 Salı 17:57

 YANILGI

                Bir çok insanın sandığı gibi  “Arap Baharının" ABD ile ilgisi yok.

                GERÇEK 
 
                O düşünce bazı eziklerin sanrısı. ABD, siyasi etkinlik açısından dünyadan hızla çekiliyor. bu durumun en büyük sebebi, ABD'nin içine girdiği ve her geçen gün de derinleştiği anlaşılan ekonomik kriz. Süper güç olmanın  yükü ağırdır. En küçük bir tökezleme her şeyi tepetaklak eder. ABD'nin başına gelen de bu aslında. Kriz derinleştikçe operasyonel etkinliğini kaybediyor, bunu kaybettikçe siyasi etkinlik azalıyor. Bu da özellikle ABD'nin orta doğu coğrafyasında -çıkarlarının can damarı- kurdurduğu kukla devletçikleri, kitlesel halk hareketleri sağa sola savuruyor.
               Orta doğu'da yaşanan tam da bu işte. Kapitalizmin zalim kılıcı ABD'nin gölgesi çekilince  insanlar aydınlığın farkına vardılar ve her türlü bedeli de bundan dolayı göze alabiliyorlar. Çünkü  özgürlüğün, özgür olma isteğinin aydınlığını gören göz, bir daha asla peşini bırakmaz. Milletler de insanlar gibidir. Her insanın olgunluk yaşı farklı olduğu gibi milletlerin de millet olma olgunluğu zaman içinde farklılık gösteriyor. Biz o aydınlığı 91 yıl evvel gördük.
 
               SONUÇ
               Bütün bu hareketlenmenin temelinde değişik sebepler var tabiki. Ekonomi en başat rolü almış gibi görünüyor. Ama şunu çok kısa bir zamanda göreceksiniz ki, o insanları sokağa döken bilinçaltı faktörü, Türk algısı. Biz onların doğal lideriyiz, biz onların babasıyız, biz onların ailesiyiz. İşte bundan dolayı çok kısa bir zaman sonra Orta Doğu'nun anahtarı gerçek sahibi olan "bize" geçiçek. Bu bizim kaçınılmaz kaderimiz. 
        
                İsrail yazısında buluşmak üzere...
Bu yazı toplam 99429 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim