• Aydın20 °C

Ali NARİN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali NARİN / Köşe Yazarı

4+4+4 EĞİTİMDE YOZLASMADAN KURTULUŞTUR

22 Mart 2012 Perşembe 19:26

Büyük sorun olan ustalık belgesi olan ilkokul mezunu kişilerin kazanılmış hakları ihlal ediliyor ehliyet alamıyorlar buna kafa yormuyorlar sadece engelliyorlar.

 Lütfen kanun metnine geçici bir madde eklenerek binlerce ustalık belgeli ilkokul mezunlarını 2 kademeye dâhil etsinler.

Önce bir not: Osmanlı imparatorluğunda ayn alayı törenleri ile çocuklar okula başlardı.

Osmanlıda çocuk 4 yılın 4 ayının 4 günü okula başlatırlardı. Şimdi Osmanlı imparatorluğu neden 600 yıl kesintisiz hüküm sürdüğü daha iyi anlaşılıyor..

MHP neden karsı çıkıyor anlamış değilim ama CHP, nın karşı çıkmasını anlıyorum ve CHP neden kademeli eğitime karşı çıkıyor biliyormusunuz?

Türkiye'de 1 Kasım 1928 tarihinde 1353 sayılı "Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında Kanun"un kabul edilmesi ve yeni alfabenin yerleştirilmesi sürecine genel olarak verilen isimdir. Bu yasayla o güne kadar kullanılan Osmanlı Alfabesi'nin yerine, Latin Alfabesi'nin Türkçeye uyarlanmış bir biçimi kabul edildi.

Ancak Babıâli yayıncılığı,1928 deki harf devriminden sonra büyük bir sarsıntı yaşadı. 1908 de 128 olan kitapçı sayısı 1933 de 51 düştü. Depolarda bulunan binlerce kitap işe yaramaz hale geldi. Kitapçılar iflasın eşiğine geldi bunların büyük bir kısmı krizi atlatamadı. 1950 itibaren kitap evleri Babaili den ayrılarak Beyoğlu na Taksim e Şisli ye yayılırken geriye hüzünlü hatıralar kaldı.

( Emin Nedret işli, kütüphaneden yayınevine Babıâli bilgi üniversitesi 2004 )

Yukarıdaki özet kaynakçada CHP nın eğitime bakışına dünkü özetidir.

 Bu günde doğal olarak karsı çıkıyor.

13 yıl bu ülkede kitap basılmadı ve irfanı hür vicdanı hür Avrupalı bir nesil yetiştirelim derken bir nesil kıyıldı.

Bu 13 yılda verilen eğitim size çok komik gelebilir bana göre tirajı komik bir durum inanın büyük ve yaşlı amcalarım anlatırlar. Sınıf geçmek için aşağıdaki tekerlemeyi söyleyen sınıf gecermış.

İSVEÇ NORVEÇ DANIMARKA AKDENİZ KARADENİZ MARMARA TÜRKİYENİN BAŞKENTİ ANKARA 1928 1933 yıllarında bu tekerleme ile sınıf geçilirmiş.

Hatta öğretmen (okutman) oluyormuşsun askerliğini bile yedek subay olarak yapıyormuşsun.

Maalesef acı ama gerçek.

TBMM meclisinde kademeli eğitim inşallah geçer bu ülkenin kalifiye eleman yetiştirilen bir nesle sahip olur.

Dünyada 4+4+4 sistemini Almanya ve Avusturya uyguluyor özellikle Almanya bu konuda çok başarılı. Rahmetli özelde zaten o günkü adı ile çıraklık eğitim merkezlerini şimdiki adı mesleki eğim merkezleri bu sebeple açmıştı.

Ama 28 Şubatla kesintiye uğradı ve bir nesilde bu sebeple yok edildi.

Bir teknik eleman olarak kademeli eğitimin alt komisyonda görüşülürken CHP VE MHP Lİ ÜYELER HOROZ DÖVÜŞÜ YAPIYOR en büyük sorun olan ustalık belgesi olan ilkokul mezunu kişilerin kazanılmış hakları ihlal ediliyor ehliyet alamıyorlar buna kafa yormuyorlar sadece engelliyorlar.

Haftaya genel kurulda görüşülecek olan kademeli eğitim sistemi çıkarılırken lütfen binlerce ustalık belgeli ilkokul mezunlarını 2 kademeye dâhil etsinler. İlkokul mezunlarını dâhil ederseniz ehliyet almalarını sağlamış olursunuz özellikle kademeli eğitime karşı çıkan partilerin Milletvekillerini sağduyu ya davet ediyorum.

Ak Parti nin Vekillerde dikkatlerini dağıtmasınlar, binlerce ilkokul mezunlarının kazanılmış haklarını sekteye uğratmasınlar.

www.aydinozel.com Köşe Yazarı Ali Narin 

Bu yazı toplam 1083 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim