• Aydın27 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

ABD Abartıldığı Kadar Büyük Değil

01 Aralık 2010 Çarşamba 20:21

Dünya Wikileaks skandalıyla sarsılmaya devam ediyor. Bilindiği üzere ABD nin Dış Politika İstihbaratlarını Wikileaks isimli internet sitesi yayınlamıştı. Birçok ülke ve Liderle de ilgili Belge bulunan Wikileaks İnternet sitesinin geçerliliği, doğruluğu tartışılmakla birlikte 2. 11 Eylül vakası olarak ta algılanabiliyor.

Olayı birkaç açıdan değerlendirmek istiyorum.

Birincisi belgelerdeki gerçeklik açısından birşeyler söylemek istiyorum. Ben Wikileaks Belgelerinde tamamen çarpıtılmadan gerçeklerin yansıtıldığını düşünüyorum. ABD Dış İşleri Bakanı Hilary Clinton un da açıklamalarından bu rahatlıkla anlaşılmaktadır.

İkinci olarak gerçek olan bu belgelerin ABD Dış Politikası istihbaratları olduğunu ve değişik Büyükelçiler tarafından kaleme alındığını biliyoruz. Yani burada wikileaks belgeleriyle ilgili yorum hatalarından kaynaklı yanlış bilgiler olabileceğini düşünebiliriz.

Üçüncüsü ise ABD nin dünyanın en büyük gücü olduğunu ve bu belgelerin ABD nin izni olmadan açığa çıkmasının mümkün olmadığı ve kendi eliyle sızdırdığı söylentileri vardır. ABD Büyük bir Güç olmakla birlikte bütün dünya düzenine her zaman istediği gibi etki edememektedir. Yani ABD abartıldığı kadar büyük bir güç değildir.

Sonuç olarak her ülkenin, şirketin, kurumun ve kişilerin kendisine göre belgeleri vardır. Bu Belgeler belirli kurumların geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlayan bir istihbarat sistemidir ve bu tür belgeler sürekli açığa çıkmaktadır. İyi bir dış politikaya sahip bütün ülkeler ABD nin belgelerinden haberdardır fakat Menfaatler ve ortak çıkarlar herşeyin üstünde gelmektedir.

Dünya Ülkelerini Hakkında daha geniş Bilgi Sahibi olmak için Yeni gelecek Belgeleri merakla bekliyoruz.

Hoşçakalın..

www.aydinozel.com Adnan Aytaşkın

Bu yazı toplam 704 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim