• Aydın34 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ VE PERDE ARKASI

16 Ağustos 2010 Pazartesi 03:26

Bekir AYGÜL(YÖRÜKOĞLU)

“ADÜ REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ VE PERDE ARKASI”

Adnan Menderes Üniversitesinde rektör seçimlerinden dolayı heyecan doruğa çıkmaya başladı. Dört yıllığına seçilecek olan Rektör, Üniversitenin geleceğini şekillendirecek.

Adnan Menderes Üniversitesi’nde 2010 yılı Ekim ayı içerisinde yapılaması beklenen rektörlük seçimlerinde,mevcut Rektör Prof. Dr. Şükrü Boylu, Tıp Fakültesinden Prof.Dr.Sema Başak, yine Tıp Fakültesinden Prof. Dr. M. Gökhan Erpek, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Kaya da, ADÜ Rektörlüğüne aday olduklarını açıkladılar.

Rektörlük seçimlerinde belirleyici olan unsur, Akademik kadroların kullandıkları oylardır. Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesörler Rektör adaylarından bir tanesine oy vermek suretiyle seçimi gerçekleştirirler. Adaylardan en çok oy alan altı kişinin ismi oy sayıları ile birlikte YÖK’e bildirilir. YÖK değerlendirmesini yaptıktan sonra aday sayısını üçe indirerek bu üç adayın isimlerini Cumhurbaşkanlığına sunar. Cumhurbaşkanı’da üç aday arasından bir tanesini rektör olarak atar ve süreç tamamlanmış olur. ADÜ rektörlük seçimleride bu şekilde gerçekleşecek.

Tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum ve akademisyenlere yakışır şekilde centilmence bir yarışın gerçekleşmesini temenni ediyorum. Aynı zamanda bu yarışın kaybedeni olmasın, kazanan üniversitemiz olsun, Aydınımız olsun...

Biraz gerilere gidip hafızalarımızı şöylece bir yoklarsak Aydın’da onsekiz yıl önce Adnan Menderes Üniversitesi açıldığında hepimiz bir heyecana kapılmıştık. Büyük umutlara, hayallere dalarak artık üniversite kenti oluyoruz demiştik. Halkla barışık, halktan kopuk olmayan bir üniversite hayal etmeye başlamıştık.

Hatta öyle hayaller kurmaya başlamıştık ki, Aydın’da kurulan üniversitenin en kısa zamanda Türkiyede sayılı üniversiteleri geçerek ilk sıralara oturacağını bile düşünmüştük. Bazılarımız dahada ileri giderek ilimizin gelişmesine, zenginleşmesine çok büyük katkı sağlayacağına bile inanmıştı.

Nasıl inanmasındı ki; demokrasinin beşiği olan  ve halk desteğinin dorukta olduğu bir kentte kurulmuştu Adnan Menderes Üniversitesi.

Peki bu zaman zarfında halkın beklentisi gerçekleşti mi? Hayal edilen üniversiteye kavuşuldu mu?

Bu soruya olumlu cevap vermek oldukca iyimserliği gerektirmektedir. Aynı dönemlerde kurulan üniversitelerle karşılaştırıldığında tablo dahada net görüle bilmektedir. Bir Süleyman Demirel Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ile yönetim ve kalite yönünden, uluslar arası itibar yönünden, saygınlık yönünden karşılaştırıldığında kat edilen mesafe ortadadır.

Her türlü destek ve imkanların eksiksiz olarak verildiği halde neden ADÜ uluslar arası alanda ve ülkemizde saygın bir konuma gelemedi? Önemli buluşlara neden imza atamadı?Çalışkan ve üretken akademisyenleri bağrında taşıdığı halde onlara gerekli imkanlar neden sağlanmadı? Esnafıyla çiftçisiyle tüm aydın halkına yol gösterici,ışık tutucu olması gerekirken bunun tam aksine halktan kopuk bir üniversite profili çizilmesine neden göz yumuldu? Bu soruların muhatapları kimlerdir? Sorumluluk hangi makamdadır? Kimden hesap sorulması lazım?..

Bütün bu soruların muhatabı başta Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü sayın Prof.Dr.Şükrü BOYLU ve ona bağlı yönetim kademesidir.

Öteden beri Rektör Şükrü Boylu’nun bir takım uygulamaları pek çok kesim tarafından sık sık eleştiriliyordu. Rektörlük yaptığı dört yıl süresince, Aydın şehri ile ters düşmesi özellikle sanayi, ticaret ve sivil toplum örgütlerinden tepki alması, her toplumsal kesimlerce yüksek perdeden eleştiriliyor olması, sayın BOYLU’ hakkında soru işaretlerini artırdı.

Kulislerde dolaşan ise; Rektör sayın Şükrü BOYLU’nun başarılı bir rektörlük süreci geçirmediği, Aydın’a gelecek hizmetlerin daha fazla önünü kesmemek için rektörlüğe son noktayı koyma zamanının geldiği yönündedir. Daha fazla yıpranmadan adaylıktan çekilmesi kendi yüksek menfaatinedir, çekilmediği takdirdede ikinci kez şans verilemiyeceği sık sık dillendirilmektedir.

Peki hem Adnan Menderes Üniversitesi camiası hemde Aydın’ın siyasi ve sivil toplum kuruluşları ve halkımız nasıl bir rektör istemektedirler?

Kent ile Üniversiteyi barıştırabilecek, Her kesimle iletişim kurabilen, kendini aşmış gurur ve kibirden uzak, Halk adamı, halkla iç içe, bizden biri diyebileceğimiz bir aday ancak ADÜ’ye vizyon kazandırabilir. Rektör adayları içinde bu özellikleri taşıyan ve her kesimin işte Rektör mutlaka bu insan olmalıdır dediği, dikkat çeken birisi var ki, bu adayda toplum tarafından çok sevilen Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Kaya’dır.

Sayın Osman KAYA; donanımı ve birikimi ile hem siyasilerin hemde sivil toplum kuruluşlarının devamlı destek ve takdirini kazanmış birisidir. Herkesle barışık olması, siyasi desteği tam olması,girişken ve üretken olması tüm kesimlerce işte Rektör olacak adam budur, eğer Osman KAYA Rektör olursa Aydın özellikle üniversite atılım üstüne atılım gerçekleştirir.ADÜ altın çağını yaşar denmektedir.

Yarınki yazımızdada Rektör adayı Prof.Dr.Osman KAYA’nın nasıl bir Aydın ve Adnan Menderes Üniversitesi özlemi vardır? Rektör olduğu zaman neler yapmak istemektedir gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Bu yazı toplam 853 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim