• Aydın20 °C

Şuayip YEĞEN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şuayip YEĞEN / Köşe Yazarı

ADNAN MENDERES VE DEMOKRASİ

25 Şubat 2011 Cuma 00:36

DEMOKRASİ, BU GÜNLERDE ÇOKCA GÜNDEME GELİYOR. BU ARADA , DEMOKRASİ ŞEHİDİ ADNAN MENDERES DE HATIRLANIYOR. ONU RAHMETLE ANIYORUM.

Günleriniz aydın,  İşleriniz  kolaylıklarla dolsun.Sıhhatli olun inşallah.         

       Değerli okuyucularım, bugün  sizlerle  Adnan menderes’i  ve Demokrasi ile   niye bu kadar  ilişkili  onu paylaşmak istiyorum.

        Birkaç gün önce, Araştırmacı yazar,  Ali Haydar Öztürk  beyefendi ile,  geride kalan benim yamadığım yılları yaşamış bir  büyüğümüzün  anılarını dinlemeye,halkımızla paylaşılacak  bir özel anı da olursa, kaydetmeye gitmiştik.

         İncirliova’dan  İlhan Sanlı. 1930 doğumluyum. İhtilal de tam 30 yaşındaydım ,diye  söze başladı.    Benim hiç duymadığım bilgiler de nakletti

         İyi ki  gelmiş, dinlemişiz.  Anlatabilmek için daha kaç yıl daha bekleyebilirdi ki?.  

         Şu cümle  çok  dikkatimi  çekti.”  İyi ki geldiniz, beni konuşturdunuz. Türkiye’de güzel şeyler oluyor.  Görüyorum. Anlıyorum  ama,  korkuyordum….. Bir  serap  mı ? diye de halâ yokluyorum.

         Böyle,  bu konuları  konuşmak mı, mümkün değil.  Yıllardır yaşandı bu, Baskılar. Dayatmalar.  İnsanlar , Atatürk’ün ölümünden sonra yalnız kaldılar.  Devletin malı oldular.

          Nasıl,1950  seçimleri yapıldı,     Halkımız  ,  İnsan olduğunu anladı.  Ayağı Pabuç,  Sırtı Elbise gördü.  Ürünü  para etti.  Varlık  gördü.  Adnan  Menderes’ten Allah Razı olsun,Çocuklarından da ,Yavrular  hayat göremediler yahu!.

          Peki  bu insanlar,  Menderes’i sevmesinler de!    Ne  Yapsınlar ?. Sevmeyi  bırakın Yüreklerine  kazıdılar sevgilerini.  İşte,  İnsanlara  adam olduklarını  hatırlatan biri.

          Atatürk  ne demişti?  “  Köylü  milletin efendisidir.“ ….

          Peki,Ata’nın  ölümünden  sonra ,      İnönü  millete  ne  yaptı,?..  Devlet  malı..  İnsaf , Aradaki  farkı  görüyor musunuz ?.. Nasıl sevmez  halk bu adamı?......

           İlhan  bey  yaşlı,  ama o  günleri  yaşıyor gibi  anlatınca,  yoruluyor. Dinlendirirken  bir anısını hatırlıyor.  Anlatıyor.      “  Menderes  Seçim kazanmış,  Aydın  Garından izmir’e Gidecekler. Uğurlamalar var.  Ben de  Babamı  aldım, İncirliova Gar’ına götürdüm.  Babam öğretmen di, Yolda, Oğlum ben yedek subaylığımı  İnönü’nün yanında yaptım. Bilirim, İnönü  çok  kin tutar, Bu işin yakasını bırakmaz,  bu millet’ten  intikamını  acı alır, korkarım,demişti de anlamamıştım”………                                                                                    “Ama ,         babamın dediği çıktı………..    İnönü’nün   İntikamı  çok Acı  oldu.

          Hem  , Halkın  Sevdiği  Adamı  astırdı.       Hem de, yıllar yılı  şeflik dönemi  yaşattı.      

           Çok  Şükür  Arkadaşlar, Gençler,     Şimdi  Anayasa Değişiyor.       Mahkemeler  doğru çalışacak.       İnsanlar  rahat  konuşabilecek.  Asker de milletin malı olduğunu  anladı.”  Dedi.

          Sevgili  okuyucularım,   Susuz  toprağa, suyu bırakınca    nasıl olursa?  Ne olursa?   Sanıyorum insanlarımız da  öyle   rahatlamışlar ki..

            Menderes’i  sevmişler.      Ama,     Menderes’i  Demokrasi  şehidi  vermişler…           

         Sevildiğini, 1977 yıllarında adana da öğrenci iken, Pozantı ilçesinin yaylalarında  bir köy ziyaretine gittiğimde  bizzat yaşadım. Köyü gezmiş, dinlenmek için  köy kahvesine oturmak istemiştik.  Arkadaşım, köylülere, bizleri tanıtıyordu, 7-8 kişi tanıtıldı, sıra bana geldi:

        -İsmimi Söyledim, Aydın’lıyım  dedim…. O   ne!  Kahvede  20 kişi kadar köylü var. Hepsi  birden ayağa  kalktı,  Birisi sordu:   Neresindensin?   Şaşırmıştım, bu kez  ben  sordum  siz aydın’lımısınız?  Cevap  hayır  buralıyız… Ben cevap  verdim .  KOÇARLI ilçesindenim.

         Adamların  hemen  hepsi  üzerime  çullandı, beni kucaklamak  istiyorlardı.Yine Şaşırdım.  Daha   ne oluyor?  Diye sormadan  İçlerinden  birisi  beni sıkı, sıkı  kucaklarken,

Menderesin Toprağısın  Oğlum,  Sen onun bize Emanetisin  diyordu.

            İnanın  dostlar,  o gün  ben  anlamamıştım, ne olduğunu.   Kimseye de  soramadım bu sevginin sebebini. Aydın’a izine geldiğimde  babama ilk sorum,  Baba  Menderes kim?, Başımdan  böyle, böyle bir olay geçti .  Oldu.    

             Maalasef,  Bilemememin  sebeplerinden  biri de    meğer babamdan kaynaklanıyormuş….   O da   Ahhhhhhh. Oğlum  Ahhhhhhh dedi ve anlattı.  Meğer,    İhtilal’in  olduğu  gün olan  27 mayıs  tarihi, İnönü hükümetlerince   Resmi  Bayram  ilan edilmiş, bu  günlerde  İnönücüler  alkollü, davul zurnalı  eğleniyorlarmış. Babam da  eğlenceye katılmışmış.Resmi  Bayramı  hatırlıyorum. Orta okuldayken bizleri de  aydın sokaklarında  yürüyüşler yaptırmışlardı. Ama ,Eğlenceleri hatırlayamıyorum.

           Biz , Ortaokul yıllarımda  Aydın  merkeze  gelmiştik. Babam da  Meğer, aydın’a gelişte durumları anlamış,  Demokrat Parti’ye  geçmiş.  Biz O tarafını  hatırlıyoruz.

              Hemen, Kitaplara yöneldim, okudum, öğrendim. O  sevilen  adamı , ben de  sevdim.  O milletim için çok kıymetli  bir adamdır. Onu  ve milleti için yaptıklarını  iyi öğrenmeli diye düşünüyorum.

               Sevgili dostlar, Onun İçin ve Ailesi  için  FATİHA’LAR okunmasına vesile olacak Adnan Menderes  caminin  yapılışını çok önemsemiştim. Katkıda bulunabildiğim için çok mutluyum.

               Bu günlerde,  Camii altında  Bulunan  MENDERES YÜKSEK ÖĞRETİM VE BİLİM  VAKFI    Menderes   Kültür  Merkezi’nde   Kültür  hizmetleri sunulmaktadır. Kütühanemizde  Menderesi  Anlatan kitaplardan  oluşan bir  Külliyat  oluşturduk. Halkımızı faydasına  sunuyoruz.

               Yine  Bu  günlerde  Kurmuş olduğumuz MENDERES  DEMOKRASİ  DERNEĞİ  ile de Menderesi  tanıyanlara  ulaşarak, Adnan Menderes’le birlikte  bir  tarihi  incelemeye  alıyoruz.

               Ziyaretimize  bekliyoruz.Hatıralarınız var ise davet ediniz gelelim  , Dinleyelim, Kaydedelim, Anlatalım…..

               Nasıl  ?.. Menderes   ve  demokrasi  birbirlerine   ne kadar çok   çağırıyor ,değil mi ?         

               Maalesef, yıllar yılı  onu istismar eden   çooooook   demokrat  gördüm. Yıllarca CHP zihniyetiyle , Demokratları  yönetenler olmuş.   Aydın da bile,  Aytepe de  , Adnan Menderes  Adına camii yapıldığını bilmeyen  DP’liler  var.

                 Olsunnnnnnn!,      olabilirrrrrrrrr!”  Artık  insanlarım,    daha çok  demokrasi,  ileri demokrasi diye mücadele  veriyor.,Gerçek demokratların artık onlara ihtiyacı yok.

                  Dayatmalara  karşı  olan bir hükümetin,  varlığı ile mutlular,……

               

                   Demokrasi  şehidinin   oğlu  AYDIN  MENDERES,”kimselere  karşı  kişisel bir hesabım,  kimseye  karşı  bir kin ve husumetim yok.   Arzum,TÜRKİYE’DE  meşruiyetin tesisi ve ileri bir demokrasi olduğunu söylüyor.Bu günlerde atılan adımların  ise ,  bu istikamette olduğunu söylüyor.”

                  Bu  vesile   ile  Ak Parti  hükümetinin takip ettiği yolun,  gayet olumlu   ve yerinde olduğunu ifade ediyor.

                Mutluyum. AYDIN MENDERESİN   Geride kalanlara  takılmadan, Önümüzdeki  Güzel günleri görerek, biz sevenlerine  de  önümüzdeki güzel günleri  göstermesi  çok güzel. Teşekkür ediyorum beyefendiye. Allah razı olsun.

                Tekrar   teşekkür ediyorum    Demokrasi,      Demokrasi derken,,,,,                artık,  ileri demokrasi için çalışanlara.    Her yerde demokrasi için çalışanlara.       

               Adalet ve kalkınma partisi hükümetinde, bu gelişme programlarını hazırlayan, gelişmeyi   , kalkınmayı arzulayan    ve    bunlar için olmazsa olmaz olan,    her zerreye demokrasisi  götürmek gerektiğini inanan    Bakanlar,    Müsteşarlar,     Danışmanlar, Milletvekilleri, Tüm Bürokratlar  ve  demokrasinin olmaza olmazlardan bir diğeri(seçmen) olan, aziz milletimin şerefli evlatlarına, binlerce defa  TEŞEKKÜRLER.

                Milletim, her nerede olursa olsun.Her kim olursak olalım,DAYATMA, BASKI ALTINDA SEÇİM anlayışına karşı olduğunu hissettiriyor.

              Ak Parti’nin   Demokratlığına inanıyor.  Bu davranışların tersine çalışanların muhakkak vakti gelince  ortaya çıkarılacağına inanıyorlar.  Daha  güzel  günlere varacağımızı ümit ediyorum.    Bu güzel günlerde,  Birlikte  yaşamak   istek ve arzusuyla   hoşça  kalın,  mutlu kalın.  Saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Şuayip Yegen 23.02 .2011     

Bu yazı toplam 770 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim