• Aydın30 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

ADÜ nün Yeni Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu Olacak

22 Ekim 2010 Cuma 00:15

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi dün itibariyle yeni Rektörünü belirlemek için startını verdi. Adnan Menderes Üniversitesi Kongre Merkezinde yapılan Rektörlük Seçimlerine 6 aday katıldı.

Genel itibariyle bakıldığı zaman 1 aday hariç bütün adayların belirli bir miktarda oy alması üniversitede ki çokbaşlılığı ortaya koydu. Hiçbir aday için diğer adaylara attığı fark açık ara olmadığı için Rektör olmalı mesajı verilememiştir. Efe Yalnız oynar, Aydın ADÜ nün Rektör adayları da üniversite yi 5 e bölmüşler.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü olan ve yeni rektörlük Seçimlerinde 1. olan ve 130 oy alan Prof. Dr. Şükrü Boylu sonuçtan memnun olmadığını dile getirdi. Neden çünkü Yök Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül den yeni döneme ait kendisi için bu oy oranıyla görev beklemiyor. Çünkü Muhafazakar Demokrat bir geleneğe sahip değil. Eğer ADÜ Rektörü Şükrü Boylu fark atabilseydi görüşler farklı olsa da YÖK ve Cumhurbaşkanlığı na psikolojik baskı uygulanabilirdi. Ancak ben ADÜ Rektörü Şükrü Boylu yu hem Rektörlüğü Süresince hemde yeni dönem seçimlerinde başarılı buluyorum. Sadece toplumla barışık olmadığı için Rektörlüğü kaybedeceğine inanıyorum.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlük Seçimlerinde 2. olan ve 122 oy alan Sayın Prof. Dr. H. Sema Başak Hanımefendi yi tebrik ediyorum. Kendisinin 1. olması bekleniyordu ancak beklenilen olmadı ve yarışı 2. sırada bitirdi. Aldığı oy itibariyle ve duruşuyla toplum tarafından kabul görmüş olsa da ben Rektör olarak atanacağını düşünmüyorum.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlük Seçimlerinde 3. Sırada olan ve 101 oy alan Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ise hiç aday gibi değildi. Seçim sonuçlarından sonra basının karşısında tebrikleri kabul edebilen 2 aday dan birsiydi. Rektör Şükrü Boylu 1. oldu tebrikleri kabul etmesi çok normal ancak 3. olan ve 100 oy civarında bekliyordum demesi ve hedefine ulaşması geleceğe umutla baktığını gösteriyor. Bence ADÜ nün yeni Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu olacak.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlük Seçimlerinde 4. sırada olan ve 77 oy alan Prof. Dr. M. Gökhan Erpek ise 3. olması bekleniyordu. Oy oranı beklenenin altında çıkmasından dolayı Rektör atanacağını düşünmüyorum.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlük Seçimlerinde 5. sırada olan ve 55 oy alan Prof. Dr. Osman Kaya ise oy düşüklüğü sebebiyle rektör olamayacaktır. Eğer Osman Kaya ilk 3 e girebilseydi Rektör olarak atanması çok zor olmayacaktı. Ancak ADÜ tarafından kabul görmeyen Prof. Dr. Osman Kaya nın Cumhurbaşkanı tarafından atanacağını düşünmüyorum.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlük Seçimlerinde 6. sırada olan ve 1 oy alan Mustafa Altınışık ı tebrik etmekten başka pek bir cümle kuramayacağım.

Sonuç olarak seçmenin çok aday arasında boğulması iyi değil ancak Demokrasi nin iyi işlemesi de ADÜ açısından bir kazançtır. Öngörülerim doğru çıkarsa Rektör Mustafa Birincioğlu olacak. Ancak çokta önemli değil önemli olan Aydın kenti için en faydalı olabilecek hocamız Rektör Olsun. Aydın Kazansın. ADÜ Hiçbir görüş ve düşünceye ait bir kurum olmasın. Doğrunun, Haklının kazandığı bir kurum olması Dileklerimle..

Bu yazı toplam 801 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim