• Aydın20 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Ak Parti Aydın İl Kongresine Doğru

28 Mart 2012 Çarşamba 18:24

Siyasi Partiler Kanunu hükümlerine göre; tanzim olunan siyasi parti tüzükleri, hükmi şahsiyet olmanın gereklerini tanzim etmiştir. Buna göre her siyasi parti belirli sürelerde kongrelerini yapmak zorundadırlar.

Bu kongre dönemleri her siyasi partide sıkıntılı geçer. Sıkıntılar çeşitli gerekçelerle meydana gelir. Parti içi hizmet yarışını sürdüren çeşitli klikler, kongrelerde görev ve sorumluluk almanın mücadelesini yaparlar. Bu mücadele bazen çok sert, bazende ılımlı bir ortamda yürütülür.

Seçimler yapılır, sonuçlar açıklandığında herşey normale döner, bazende seçim sonuçları parti içi dengeleri bozar ve ciddi sıkıntılar yaşanır.

Çok sert geçen parti içi mücadelede, partinin teşkilat tabanı büyük rahatsızlıklar içine girer.

Ak Parti Aydın Merkez İlçe Kongresi öncesinde yaptığımız değerlendirme de; Avukat Gökhan ÖKTEN in Merkez İlçe Başkanlığına atanmasıyla, parti içi dengelerin yerine oturduğunu tespit etmiştik. Katılımı çok yüksek coşkulu ve heyecanlı bir kongre yapıldı. Beklenen oldu, tahminimizde yanılmadık. Gökhan ÖKTEN ve ekibi kongreyi kazandı. Şimdi cıvıl cıvıl hareketli bir merkez ilçe mevcuttur.

Ak Parti Aydın Merkez İlçeyi kazanan ekip, İl Kongresini de kazanır. Bu, Siyasi bir tecrübe ürünü tespittir. İlçeler arasında en çok il delegesi Merkez İlçededir. Tepki çekmeyecek bir yönetim listesi ile Merkez İlçenin desteklediği İl Başkan adayı ve Yönetim listesi zorlanmadan il kongresini kazanır.

Ak Parti Aydın İl Başkanı Mehmet Sadık Atay ile makamında geçen gün bir görüşme yaptık. Tekrar aday olacağı izlenimini edindim. Gerçi Basında aday olduğuna dair bir açıklamasını görmedim.

Ak Parti Kulislerinde 2 - 3 arkadaşın ismi Ak Parti Aydın İl Başkan Adayı olarak geçiyor. Bunlar henüz aday olduğunu deklare etmediler.

Kongrenin 15 Nisan da yapılacağını düşünürsek çok fazla bir zaman kalmadı. Ancak hareketlenme henüz yok. Ağır toplar İl Başkan adaylığında konu edilmiyor. Kulislerde ismi geçenler, biri hariç amatörce çaba içindeler. Bana öyle geliyor.

Öte yandan Sayın Başbakan ın Aydın İl Kongresine katılacağının açıklanması Aydın a verilen önemi ortaya koyuyor. Hedef bellidir. Büyükşehir olacağı açıklanan Aydın'da Büyükşehir Belediyesini kazanmaktır. Rövanşın alınması amaçlanmıştır. Çok çalışan, çok didinen halkın içinden çıkacak bir yönetim böyle bir misyonu yüklenecektir.

Bu işin şakası yok, Asalet duruluk ve doğruluktur. Doğru olmak zorundayız.

Mekan zamana zarf olmaz.

Doğruluk mu daha büyük meziyettir ?

Yoksa yiğitlik mi ? Hem doğru olacağız, hem yiğit olacağız, çok çalışacağız.

Enerjimizi kendi iç mücadelemizde harcamayalım. Demokrasi mücadelsinde daha demokrat, daha katılımcı, daha kalbi, yaklaşımlarla kazanmak zorundayız. Daha güçlü bir il teşkilatı Aydın'a daha çok yakışacaktır. Bu mücadelede, bu yarışta Ak parti düşmanlarını sevindirip, dostları üzmeyecek bir kongre yaşanmasını temenni ediyorum.

www.aydinozel.com  Köşe Yazarı Avukat Mehmet PALA

Bu yazı toplam 874 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim