• Aydın25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Seda SARIBAŞ Röportajı
28 Ekim 2016 Cuma 17:21

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Seda SARIBAŞ Röportajı

AydınÖzel Haber Gazetesi Dergileri Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Ak Parti Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Seda SARIBAŞ ile çok özel Röportaj gerçekleştirdi.

AydınÖzel Haber Gazetesi Dergileri Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Ak Parti Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Seda SARIBAŞ ile çok özel Röportaj gerçekleştirdi. 

Adnan AYTAŞKIN : Seda Hanım öncelikle nerelisiniz, nerede doğdunuz, hangi eğitimleri aldınız?

Seda SARIBAŞ : Babam Adana’lı Annem Trabzon’lu

Baba tarafım Adanalı, anne tarafım Trabzonlu ben doğma büyüme İstanbul’da ikamet ettik. Evlendikten sonra Aydın’a geldim. 2006’da Aydın’a geldik, 2016 hala Aydındayız.

Adnan AYTAŞKIN : Eğitimler.

Seda SARIBAŞ : Yönetim’de Mükemmeliyetçilik Eğitimi Aldım

Eğitimler; şöyle Gazi Üniversitesi işletme, Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi, daha sonrasında Açıköğretimde Adalet, şimdi Boğaziçi Üniversitesinde Yönetim anlamında Mükemmeliyetçilik programı. Şimdide Adü’de Sosyoloji üzerine Yüksek Lisans yapıyorum.

Adnan AYTAŞKIN : Ticaretle sizde uğraşıyor musunuz, eşiniz mi uğraşıyor.

Seda SARIBAŞ : 4 Tane Akaryakıt İstasyonumuz Var

Ticarette eşimle beraber çalışıyoruz. Ben şuanda Efeler petrolü çalıştırıyorum, akaryakıt üzerine mesleğimiz. Eşim eski emlakçı. Ben çocukları bir noktaya getirdikten sonra sektör değiştirdik biz. İşletmeyi ikimiz birlikte kurduk. Eşimde akaryakıtı bilmiyordu, Bende akaryakıtı bilmiyordum. İçinde yetiştik, içinde büyüdük. Şuanda iyi bir noktada olduğumuza inanıyoruz. Kuşadası, Aydın ve Didim de iki tane olmak üzere 4 tane istasyonumuz var. Aydındakiyle ben ilgileniyorum. Kuşadası ve Didim’de ki 2 istasyonumuzla eşim ilgileniyor.

Adnan AYTAŞKIN : Mesafeler uzak siz Didim’de mi oturuyorsunuz Aydında mı? Çocuklarınız Aydında mı?

Seda SARIBAŞ : 2 Tane Evladım Var

Benim Didim’de evim var, biz Aydındayız. Bu yükü şu noktada eşimin üzerine bıraktım eşim gidip geliyor, o şekilde idare ediyoruz. Çocuklar Aydında, çocuklar burada okuyorlar. Biri 5 biri 7 yaşında 2 tane evladım var.

Adnan AYTAŞKIN : Aydında yaşamanız yeni süreç galiba ?

Seda SARIBAŞ : 4 Aydır Aydında Yaşıyoruz

Yeni süreç bunu etkiledi yaklaşık 4 aydır Aydında yaşıyorum. Burada ikamet etmeye başladık. Sistemi oturttuğumuza inanıyorum. Eşim gidip geliyor biraz yoruluyor olabilir. Ama öncesinde de Belediye Meclis Üyeliğim vardı ben gidip geliyordum. Yükü paylaşıyoruz.

Adnan AYTAŞKIN : İlk siyasi hayatınız ne zaman oldu? Akparti mi oldu, daha önce var mıydı?

Seda SARIBAŞ : Milli Görüşçü Bir Ailenin Kızıyım

Ak Parti ile başladım. Biz milli görüşçü bir ailenin içinde yetişmiş biriyim ben. Annem Refah Partisi ve Ak Parti döneminde siyaset içerisindeydi. Hala daha Ak Parti içerisinde. İstanbul’da birçok faaliyetlerine katılmış. Annem hala daha çalışıyor. Biz ondan gördük. Eşimde aynı şekilde Refah Partisi, Doğru Yol ve Ak Parti olarak aslında ben kendimi siyasetin içinde büyümüş bir çocuk gibi görüyorum.

Seda SARIBAŞ : 2014 Yılında Aktif Siyasete Girdim

Belki 2014 yılında resmi anlamda görev verilmesiyle aktif olmaya başladım. Daha öncesinde üyeliğimiz devam ediyordu ve herhangi bir çalışmaya dahil olmamız gerekiyorsa fikir yada kişisel olarak hiç fark etmez bizim için nerede yardıma ihtiyaç varsa o noktada destek olmaya çalışıyorduk.

Seda SARIBAŞ : 2014 Yılında Didim ve Büyükşehir Meclis Üyesi Oldum

2014 döneminde yerel seçimlerde Didim Belediye Meclis Üyesi olarak adaylığımızı koyduk, 1. sıra nasip oldu. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olduk. Orada da alt birimlerde görev aldım, Komisyonlarda.

Seda SARIBAŞ : BŞB Meclisinde Divan Katibiyim

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisinde halen divan kâtibiyim. 3. yılımıza girdik. İlk 2 yıllık daha sonra 3 yıllık olmak üzere seçiliyor. Divan kâtibi olarak bitireceğiz muhtemelen orada. Ak Parti ile başladık Ak Parti ile devam ediyoruz. Allah Ak Parti ile devam etmeyi nasip eder inşallah.

Adnan AYTAŞKIN : Şimdi Belediye Meclis Üyesi olana kadar üyeydiniz sadece? Nasıl oldu size mi teklif geldi siz mi Belediye Meclis Üyesi olmak istediniz? Teklif Başkan Adayından mı geldi.

Seda SARIBAŞ : Meclis Üyeliği Teklifi Geldi

Şöyle söyleyeyim bana teklif geldi. Tabi başkan adayımız; Seda Hanım olabilir etkinlikleri uygundur Seda Hanım’ın diye bir düşünceyle İl Başkanımıza iletiyorlar. Daha sonra mülakatlara girdik ve evet dediler, Seda Hanım olabilir noktasından sonra Seda Hanım olmalı dediler.

Seda SARIBAŞ : Belediyecilik Farklı Bir Kavram

Teşkilatçılığı zaten öğreniyorsunuz ama Belediyecilik aslında farklı bir kavram, farklı bir açı. Siyaset içerisinde Belediyeciliğin farklı bir nokta olduğunu düşünüyorum. Birimlere ayırırsak eğer onları. Çok bir bilgimiz yoktu. Eğitildim ve öğrendiğime inanıyorum şu noktada. Bu şekilde devam ediyoruz.

Adnan AYTAŞKIN : Bu Meclis Üyeliği, Siyaset teklifine eşiniz nasıl baktı?

Seda SARIBAŞ : Eşim Siyasetin İçerisindeydi

Eşim zaten siyasetin içerisindeydi. O dönemde de partide yönetimdeydi. Teklif edildiği noktada bana sordu. Yani tabi ki benim fikrim onun için çok önemli. Eğer istiyorsan, yapabileceğine inanıyorsan biz inanıyoruz sana, sende inanıyorsan eğer, çünkü çocuklarım çok küçüktü benim o dönemde. Kızım 12 aylıktı. Oğlum 4 yaşındaydı. Çocuklar açısından belki endişe duymuş olabilir ama Allaha şükürler olsun herhangi bir sıkıntı yaşamadık. İyi de yürüttüğümüze inanıyorum. 

Adnan AYTAŞKIN : Belediye Meclis Üyeliği olarak Didim’de muhalifsiniz, Büyükşehirde de muhalifsiniz. Didim Belediyesini değerlendirir misiniz çalışmalarını?

Seda SARIBAŞ : Yöneticiliği Bilmek Lazım

Şimdi orada bulunan Başkanımızın kişiliği hakkında herhangi bir şey söyleyemem ama yöneticilik çok farklı bir şey. Yöneticiliği bilmek lazım. Ben şöyle algılıyorum; bugün bir marketiniz varsa orada da yöneticisiniz aslında. Büyük ya da küçük bir kurum sektör olması gerekmiyor. Siz orada malı ne kadara aldığınızı, malı kaça sattığınızı, malı alırken kazanmanız gerektiğini biliyorsanız eğer küçük bir markette de siz yöneticisiniz aslında.

Seda SARIBAŞ : Didim Belediye Başkanı’nın iyi Bir Yönetici Olduğunu Düşünmüyorum

Kişisel olarak her zaman kişiye saygım vardır. Ama yöneticilik çok farklı, bu noktada Didim Belediye Başkanımızın iyi bir yönetici olduklarını düşünmüyorum. İşte belediyecilik dediğimiz kavram ile vatandaşa hizmet edilmesi gerekiyor. Vatandaşa eziyetten ziyade vatandaşa hizmet edilmesi gerektiği fikrini benimserse insanlar başarılı olabilirler diye düşünüyorum. Bu noktada da eksik olduklarını düşünüyorum.

Adnan AYTAŞKIN : Didim Belediyesinde eksiklik var diyorsunuz? Siz meclis üyesisiniz etkiniz oluyor mu? Bir teklifiniz sunulduğunda kabul ediliyor mu?

Seda SARIBAŞ : Didim Belediyesinde Eksiklik Var

Didim Belediyesinde eksiklik var mutlaka. Tabi bizim önergelerimiz oluyor şunu şöyle yapalım diye. Zaten orada var olan bir gündem oluyor o gündemi değerlendiriyorsunuz siz. Onun dışında da önerge verebiliyorsunuz, ben buraya bir park yapılmasını istiyorum. Burası uygundur. Ya da parkın revize edilmesini istiyorum şeklinde olabilir.  Farazi konuşuyorum.

Adnan AYTAŞKIN : İstekleriniz kabul görüyor mu Didim Belediye Başkanı tarafından? Muhalif olduğunuz için.

Seda SARIBAŞ : Verdiğimiz Önergelerin yapıldığını Görmedim

Didim Belediyesine Meclis Üyesi olarak verdiğimiz önergelere daha sonra cevap verilmek üzere birimlere aktarıyoruz şeklinde cevaplar alıyoruz. Ben yapıldığını görmedim. Bunu sadece Didim Belediyesi olarak değerlendirmeyelim.

Seda SARIBAŞ : Bir Milletvekili Türkiye’den Sorumlu Olmalı

Mesela Büyükşehir’de ben Meclis Üyesiyim, orada siz şimdi seçildiniz Büyükşehir Belediye Meclis Üyesisiniz ama Aydın geneli olarak bakmalısınız. Bu şunun gibi aslında bir Milletvekili seçildi. Aydından seçildi ama adam sadece Aydından sorumlu olmamalı tüm Tükiye’den sorumlu olmalı, Milletvekili seçildiği noktada Türkiye’nin tüm İllerinin Valilerini aramalı, Kendini tanıtmalı. Valilere telefon numaralarını vermeli. Vatandaş’ın eğer Aydında bir problemi varsa Siirt’te ki teşkilattan değil de direk kişiye ulaşarak o Milletvekiline ulaşarak problemini çözüme ulaştırmalı diye düşünüyorum. Benim kendi bakış açım.

Seda SARIBAŞ : Aydın’ın Tüm ilçelerinden Sorumluyum

Bizde bu noktada ben Aydının tüm ilçelerinden sorumlu olduğumu düşünüyorum.  Sadece ben Didim’den seçildim, Didim’i temsil ediyorum evet Didim benim için çok önemli olmalı ama Aydında benim için çok önemli, diye düşünmek zorundayım.

Adnan AYTAŞKIN : Sonuçta Didim’i daha iyi bildiğiniz için Didim’in eksiklerini daha fazla biliyorsunuz ve daha dazla gündeme getirirsiniz.

Seda SARIBAŞ : Didim Otogarı Revize Edilmesi Gerekiyor

Mutlaka bunları dile getirmeniz gerekiyor. Benim mesela Didim’le ilgili bir önergem vardı. Bununla ilgili hiçbir şey yapılmadı. Bizim orada Otogarımız eksik, revize edilmesi gerekiyor. Şehrin ortasında ve mekânsal anlamda da küçük nüfusa baktığımız zaman barakalardan yapılmış tarzda.

Seda SARIBAŞ : Köyde mi Yaşıyorsunuz Seda Diyorlar

Biz birçok oraya gelen turistten şunu duyuyoruz. Otobüsle geliyor benim bir yakınım köyde mi yaşıyorsunuz diyor. Ben açık söyleyeyim bu tarz bir söylemle karşılaşmak istemem. Çünkü ben Didim’i çok seviyorum. Doğası çok güzel, faydalı, sağlık anlamında aslında yapılacak yatırımların olduğu, eksikliklerini eğer siz orada fark edebiliyorsanız o noktada destek olabileceğiniz ve ileriye taşıyabileceğiniz bir ilçeye sahipsiniz. Birinin otogarda indiği zaman köyde mi yaşıyorsun Seda diye sorması açık söyleyeyim benim yüzümü yere eğer.

Seda SARIBAŞ : Otogar İle İlgili Önerge Hazırladım

Bu noktadan hareketle de ben mesela otogarın fotoğraflarını çektim. Otogarla ilgili bir önerge hazırladım. Ne olabilir, neler yapılabilir, neler eksik ve bu otogarı burada revize etmeyeceksek nereye yapabiliriz, şehrin neresine. Bir nokta belirledim. Oranın fotoğraflarını çektim metre karelerini yazdım. Buraya bunu yapabiliriz, bu şekilde yapabiliriz diye. Bence hayata geçirilmesi gereken bir projeydi. Ben o projeden destek görmedim büyükşehir anlamında. Birkaç tane Proje ve önerge verdim, siz aslında buluyorsunuz sıkıntıları yönlendiriyorsunuz. Bir bakıma olabilir şeylerde bunlar. Çünkü halka hizmet ediyorsunuz o noktada. Geri dönüşler almadık. Didim otogarı hala aynı durumda mesela. Ben bu önergeyi iki yıl önce vermiştim.

Adnan AYTAŞKIN : Büyükşehir Belediyesi olarak şuana kadar yapılan hizmetleri yeterli görüyor musunuz?

Seda SARIBAŞ : Hizmetten ne anladığınız önemli aslında.

Adnan AYTAŞKIN : Astim kavşağı açıldı. Bozdoğanda yüzme havuzu yapıldı. Koçarlıya otogar adı altında ufak bir şey yapıldı mesela..

Seda SARIBAŞ : Yeni Dörtyol’a Kavşak İhtiyacı Var

Şehrin yatırıma ihtiyacı var. Şehrin neye ihtiyacı varsa ona göre değerlendirilip, eğer Astim Kavşağına ihtiyacı varsa yapılmalı. Bence bir kavşağa daha ihtiyaç var yeni Dörtyol’da, Oranında mesela bir kavşağa ihtiyacı var ki özellikle ilk önce yapılması gerekirdi, belki orada bir tecrübe kazanıp daha sonrasında burayı değerlendirmek açısından da yapılmış bir kavşak olabilir. Tam sistemsel olarak nedir ne değildir araştırmadığım için bilemiyorum ama şehrin dokusu anlamında baktığımızda neye ihtiyacı varsa yatırım yapılmalı bence.

Adnan AYTAŞKIN : Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak Büyükşehir Belediyesi bunlara herhalde yıllık olarak bir plan yapıyordur. Daire başkanlarına sorup ta mesela planda ne var önümüzdeki dönem de ne yapılacak diye öğrenemiyor musunuz Meclis Üyesi olarak?

Seda SARIBAŞ : Çayınızı Kahvenizi İçirir, Yollarlar

Aslında yasada Belediyenin Planlarını öğrenme hakkınız var, gittiğiniz zaman sizi çokta güzel ağırlıyorlar. Hiçbir problem yok çayınızı kahvenizi içirirler, yollarlar, çok güzel ağırlanırsınız hiç problem yok o noktada. Ama neyin ne olduğunu açık açık önünüze kimse koymaz. Bu noktada dahil olabileceğiniz yada şunu şöyle yapabilir miyiz diye sorabileceğiniz kimseyi bulamazsınız karşınızda. Bence bu doğru mudur değil midir karşıdan bakan kişinin aslında söyleyebileceği ya da sorduğunuz kişi kim onun bu noktada değerlendirebileceği bir cevap olur.

Seda SARIBAŞ : BŞB Başkanıysanız Halkın Size Ulaşması Gerekiyor

Şöyle düşünüyorum; Büyükşehir Belediye Başkanıysanız eğer halkın size ulaşması gerekiyor. Sizinle temas etmesi gerekiyor. Bugün geldiniz mesela kapımı açık gördünüz mü benim, açıktı asla ben kapımı kapatmam. Bugün kim geliyorsa randevu almadıysa bile eğer müsaitsem hemen alırım. Kalkıp ayakta karşılarım. Ama müsait değilsem bir çayını ikram eder hemen araya alabiliyorsam eğer araya alamıyorsam lütfen bekleyin iletişime geçelim. Biz burada bunu yapabiliyorsak bence Büyükşehir Belediye Başkanının da halkla sorunlarıyla bir bir temas edebiliyor olması lazım. Kapısının herkese açık olması gerekiyor. Bugün bir randevu alalım denildiği zaman aylarca beklenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer Belediyeyi yönetiyorsak.

Adnan AYTAŞKIN : Büyükşehir Belediye Başkanı ve sizin bir olayınız mı oldu elindeki bir şeyi mi yırtmışsınız kağıdı falan?

Seda SARIBAŞ : O Konuya Çok Fazla Girmiyorum

Şöyle söyleyeyim; ben o Konuya çok fazla girmiyorum. Siyasette olabilecek şeyler bunlar. Anı yaşıyoruz ve o anda konjonktür belki o durumu gerektirdi. Ben o noktaya girmiyorum.

Seda SARIBAŞ : Sorularınız Daima Belediyecilik Üzerine Geliyor

Bide şeyi merak ediyorum, sizin sorularınız daima Belediyecilik ve Belediye üzerine geliyor. Ben bu kurumda Kadın Kollarını temsil ediyorum. Büyükşehir Meclis Üyesini temsil etmiyorum şuanda. Siz şuanda benim makamımda Kadın Kollarının odasında Kadın Kolları olarak benimle görüşüyorsunuz. Bana yönetimimle ilgili sorular yöneltirseniz çok sevinirim.

Adnan AYTAŞKIN :

Şimdi bizim röportaj anlayışımızda şöyle bir şey var, belirli makamlara gelmiş kişiler onun nerede doğduğundan başlar, siyasete nerede girdiğinden, ticarette ne iş yaptığını ondan sonrada en son bulunduğu makamda ne hizmetler yaptığını sorarız. Sizin şuan Kadın Kolları Başkanlığınız 3-5 aylık bir şey. Sizin Kadın Kolları Başkanlığınız döneminde birkaç gün önce bir yönetim oluşturdunuz. Seçim dönemi gezdiniz Başkanların yanında soracak çok soru yok zaten. Ancak gelecekte neler yapabilirsiniz bunu sorabilirim size. Ama benim sorduğum soru şeyle ilgili İl Kadın Kolları Başkanı olarak Özlem Hanım’ın elindeki kağıdı yırtmışsınız şu süreçteki bir soru.

Seda SARIBAŞ : Uzatılmaması Gereken Bir Konu

O konjonktür gereği o gün yaşanması gereken bir olaydı belki onu yaşadık bitti. Ben o konuyla ilgilide zaten cevaplarımı verdim. Bence uzatılmaması gereken bir konu siyasette bu tarz şeyler yaşanıyor.

Adnan AYTAŞKIN : İlçelerde yönetim olmayan yerler var mı ?

Seda SARIBAŞ : Efeler ve Karpuzlu’da Kadın Kollarımız Yok

Yönetim olmayan yerlerimiz var; Efeler ve Karpuzlu olmak üzere. Efelerin görüşmelerini almaya başladık. Ben zaten MKYK üyelerimiz buradayken de değerlendirme süreci açtım onunla ilgili geç kalınsın istemiyorum bu noktada. Birkaç adayımız vardı oraya onların değerlendirmelerini ve mülakatlarını o dönemde aldım. Hala daha mülakatları almaya devam ediyorum.

Seda SARIBAŞ : Efeler Bizim İçin Önemli

Şöyle; Efeler bizim için çok önemli. Aslında beni, bizleri benim ak kadınlarımı temsil eden bir nokta olacak orası. O bakımdan ben orada ince eleyip sık dokuyorum. Olması gereken bazı kriterlerim var. Biraz önce saydınız mesela siz gençlik kollarında; okumuş olacak, kendi işi olacak, evli olacak kriterleriniz varmış, benimde bazı işte kriterlerim var kendimce belirlediğim. O noktada değerlendirmelere koyuyoruz, bakıyoruz, elemeleri yapıyoruz. En kısa zamanda inşallah Efeler ve Karpuzlu olmak üzere kişilerimizi de genel merkeze götürüp atamalarını Allah nasip ederse yaptıracağız.

Adnan AYTAŞKIN : Kadın Kolu Başkanı olduktan sonra yaptıklarınızı anlatır mısınız?

Seda SARIBAŞ : 4 Aydır Tüm İşlerimi Kendim Götürüyorum

Kadın Kolu Başkanı olduktan sonra şöyle söyleyeyim zaten 4 aydır kendim götürüyorum tüm işlerimi; tüm raporlamalarımı ve dışarıda mesela 15 temmuz günü bir durum söz konusuydu. O dönemde belki görmüşsünüzdür. Her gün her gece sokaktaydım. Buna şahit olan insanlar var, bu noktada kendim götürmek zorundaydım.

Seda SARIBAŞ : Kimseyi Yanımda Taşımadım

Şu soruyu bana çok soran oldu; neden yönetimine alacağın kişileri yanında taşımıyorsun. Neden yanında kimse yok diye. Fakat şöyle bir şey var, o gün oraya bana gelen 500 küsur tane cv var. Ben eğer yönetimim için 150’ye düşürdük biz bu rakamı. Daha sonra MKYK Üyelerimiz geldi. 150 kişiyle birebir mülakatta bulundular. Ben eğer bu noktada o kişileri dahil edip daha sonrasında aa kusura bakmayın MKYK Üyelerimiz bu şekilde bir karar verdi Genel Merkezden böyle bir karar çıktı. Siz olmayacaksınız noktasında kişiye söyleseydim bu bence doğru olmazdı.

Seda SARIBAŞ : Çok Taze Bir Yönetime Sahibiz

4 ayda da belki dikkat etmişsinizdir. Bayram öncesi işte destekte bulunduğumuz birkaç tane mahallede Çocuklarımız vardı. Çocukların yüzünü göstermeden sayfada belki görmüşsünüzdür. Onlara desteklerimiz olduk. Bunları ben tek başıma gerçekleştirdim 4 ay boyunca. Çokta taze bir yönetime sahibiz. Bundan sonra benim arkamda destek olacak 50 tane de kadınım var, hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. 

Adnan AYTAŞKIN : Kadın Kolları Başkanı olurken mülakata gittiniz mi? Kaç kişi gittiniz?

Seda SARIBAŞ : 500 Tane CV Geldi

Şöyle sistemi anlatacağım hemen. Benim mesela 500 tane cv geldi. Tam olarak düzgünce kavrayabilmeniz için anlatıyorum. 500 tane cv geldi bunun içinden 150’ye düşürmem söylendi. Genel merkezin aslında uyguladığı da o. Diyelim ki 20 tane cv gitti. Bunu 3 e düşürdüler CV’leri.

Adnan: diğer isimler kimdi?  3 kişiyi soruyorum.

Seda SARIBAŞ : 3 Kişi Mülakata Gittik

Aydın İl Kadın Kolları Başkanlığı mülakatına 3 kişi gittik. Nilgün BÖCEKLİ kendisi yönetimimizdedir. Çevre ve şehircilik Başkanımızdır. İl yönetiminde kendisi. Birde serpil ŞAHBUDAK. Kendisi emekli öğretmen Nazilli’den. 3 kişi olarak gittik. 3 kişi aynı salonda bekledik. Çokta güzel bir iletişime sahip olduk aslında o noktada da. Tek tek mülakata aldılar.

Adnan AYTAŞKIN : Kendiniz im başvurdunuz, teklif mi oldu?

Seda SARIBAŞ : Başkanlık İçin Kendim Başvurdum

İl Kadın Kolları Başkanlığı için kendim başvurdum. Şöyle söyleyeyim. Mediha Başkanımız istifa ettikten sonra ben zaten yönetimin içerisindeydim. Halkla ilişkiler başkanıydım Mediha Başkanın döneminde. Ben 3 ay sonra yaklaşık cv mi bıraktım. Ama kendim istedim. Ben bunu yapabilirim, bu beceriye de sahibim diye de düşündüm. Allah’ta nasip etti.

Adnan AYTAŞKIN : Şimdi mevcut yönetiminizle Kadın Kolları olarak neler planlıyorsunuz, projeleriniz neler?

Seda SARIBAŞ : Mahalle Başkanlarımızla Kendim Görüşüyorum

Şuanda ilçeleri tamamlayıp mahalle Başkanlarımızı revize yada var olanlarla tek tek görüşeceğiz. Bu tüm görüşmelerimi kendim yapıyorum. Teşkilat başkanımda şahittir. Tüm telefon aramalarımı da kendim yapıyorum. Çünkü birebir iletişime geçmek insanlarla benim için çok önemli. Bunun için mesela iki saatimi ayırıyorum. Kişilerin isimlerini yazıyorum. Tek tek arıyorum.

Adnan AYTAŞKIN : Mahalle Başkanını derken siz mi arayıp konuşup belirliyorsunuz?

Seda SARIBAŞ : Mahalle başkanlarımızla Toplantı Gerçekleştiriyoruz

Şöyle İlçe Kadın Kollarımızın Mahalle Başkanlarımı belirlemesini istiyorum. Daha sonra belirlenen o isimlerle bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde birebir temas, birebir tanışma, birebir görüşme. Onların neler yapabileceğini ya da neler yapmak istedikleri konusunda bilgi ediniyorum. İlçeler anlamında böyle bir dağılım olacak. Zaten ilçe başkanlarımız olsun hani ilçelerine hakim insanlar mahallelerine hakim insanlar.

Adnan AYTAŞKIN : Bizim soramadığımız sizin anlatmak istediğiniz bir şey var mı?

Seda SARIBAŞ : Proje Geliştirilmesinden Yanayım

Ben şöyle söyleyeyim. Ben şu anlamda proje geliştirilmesinden yanayım. Bizim Nagehan diye bir yönetim kurulu üyemiz var. İlk toplantıda çok güzel bir şey iletti. Ben hepsinin fikirlerine ihtiyacım var ve hepsinin fikirlerine ayrı ayrı değer veriyorum. Nagehan hanımın söylediği bir şey var mesela çok hoşuma gitti.

Seda SARIBAŞ : Basın Açıklaması Değil Proje Üreteceğiz

Belirli gün ve haftalar mutlaka ki çok önemli ve bugünler üzerinde projeler üretilmesi gerektiğine inanıyorum. Belirli gün ve haftalarda sadece bir basın açıklaması yapıp ta bunu geçiştirmektense bununla ilgili birkaç tane projemiz var. Mesela Engelliler Haftası geldiği zaman mutlaka o çocuklarla güzel temas halinde olup o gününü güzel geçirebilecekleri bir proje üretmeyi mesela kafamda tasarlıyorum.

Seda SARIBAŞ : Proje Yaparken Osmanlı’dan Seçip Uygulayacağız

Nagehan hanım şöyle bir şeyle geldi bize benim çok hoşuma gitti. Seda hanım dedi biz dedi 3-4 tane şuan ki belirli gün ve haftaları yaparken bir tanede Osmanlıdan seçip uygulasak aslında olabilir mi dedi. Benim çok hoşuma gitti mesela. Biz tarihimizi geçmişimizi atalarımızı yaşayıp yaşatabilmemiz adına bu fikir aslında çok güzel ve değerlendirilmesi gereken bir fikir. Bunlarla ilgili bir ilerleme yapacağız.

Seda SARIBAŞ : Ben Hergün partideyim

Biz her gün çalışıyoruz. Ben her gün buradayım. Evde olduğum zaman ufacık bir şey çıktığında hemen kağıdı alıyorum. Şu şunun şunu şöyle yapabiliriz. Bu bu kişiye çok yakışır, bu bunu çok iyi bir şekilde ilerletir diye notlarımı alıyorum. Sistem böyle ilerliyor aslında.

Emrullah TURGUT : Kadın Kollarındaki Başkanlığınızdan bahsettik, geçmişte yaptıklarınızdan bahsettik te peki siyasetten beklentileriniz ne ? İleride bir Milletvekili mi olmak istiyorsunuz ? Bir Bakan mı olmak istiyorsunuz? İleride siyasetten beklentiniz ne?

Seda SARIBAŞ : Siyasette Hedefiniz Mutlaka Olmalı

Bu çok güzel bir soru teşekkür ediyorum ayrıca dile getirdiğiniz için. Şimdi ben siyasete girdim evet. Aslında misyonumuz vatandaşa faydalı olabilmek öyle değil mi? Fakat sizin kendiniz için belirlediğiniz bazı değerleriniz olmalı ki yani hedefleriniz mutlaka olmalı. Bu noktada hedefim yok diyen birine ben inanmam. Hedeflerimiz mutlaka olmalı ki faydalı olabileceğimiz noktalara parmak basıp hakikaten faydalı olalım. 

Seda SARIBAŞ : Siyasette 15 Dakika Bile Çok Önemli

Şöyle söyleyeyim; siyasette 15 dakika bile çok önemli. Bu noktada Allah neyi nasip ediyorsa biz onu yaşıyoruz. Belki bugün bu koltukta ben olmayabilirdim x bir kişide olabilirdi. Belki o daha faydalıda olabilirdi. Ama bugünkü konjonktürle, o günkü yönlenmeyle, o günkü karar vermeyle ve o anla ben Başkan Adayı olmaya karar verdim ve ben Başkan oldum. Allah bana bunu nasip etti.

Seda SARIBAŞ : Hedefimiz Yok Dersek yalan Olur

Önümde belki varsa Allah nasip ederse yaşayacağım işte Başkanlıktan sonra Milletvekilliği olur, x bir şey olur, ya Bakanlık olur yada başka bir şey olabilir. Hani şu diyemem, ben ama Allah nasip ederse yaşayacağımız varsa olur. Hedeflerimiz mutlaka olmalı diye düşünüyorum. Yok dersek yalan olur.

The End

seda-saribas-445.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 12892 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim