• Aydın31 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Ana Sütü Okul Sütü

17 Mayıs 2012 Perşembe 18:27

Yıllardan beri, Köşe Yazarları Okullarda Süt dağıtılmasını önermektedir. işin hem sağlığa katkısından hemde ekenomiye katkısı olacağından dem vurmaktalar.

Ana sütünün bebek beslenmesinde en etkili besin olduğunu çocuk büyüten tüm Bebek Anne ve Babaları bilir. Bilim Adamları hiç bir besinin Anne sütünün yerini tutmayacağını yüksek sesle haykırıyorlar. Annelerimiz, Ninelerimizde böyle söylediler, bizleri büyütürken.

Tabii ki bizde bizim toplumumuzda bebeğe iki yaşından sonra, süt emzirmez Anneler.. İki yaşını bulan Bebek, Sütten kesilir, emzirilmez. Yardımcı gıdalar, çorba vs. gıdalar takviye edilir.

Özellikle Çocuk Sağlığı Uzmanı Doktorlar bazı hallerde çocuk maması gıdaları ısrarla tavsiye ederler. Dengeli Beslenme süretiyle çocuk gelişme oranlarının artırılması için, kutu sütü uzun ömürlü süt dağıtımı için iyi bir araçtır.

Avrupa Ülkelerinde ortalama yıllık süt tüketimi 90 - 100 litre arasında iken ülkemizde, kişi başı süt tüketimi 20 - 30 litre arasındadır. Yani çok az süt tüketen bir ülkeyiz. Alışkanlıktan mı gelir, bilgisizlikten mi gelir bilemiyorum.

Bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe giren, okul sütü uygulama tebliğine göre Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim okullarında düzenli olarak kutu sütü dağıtıyor. Muhalif ruhlu kişi ve kuruluşler büyük bir gürültü kopardılar. Kutu ssütleri bozuk, sağlığa aykırıdır diyerek ilköğretim okullarında devletce dağıtılan kutu sütleri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri tarafından sürekli denetime tabidir. Okullarda kutu sütü dağıtımı Mayıs ayı sonuna kadar devam edecektir. tabii ki denetimler de sürecektir.

Süt insan beslenmesinde önemli bir yer tutar. Süt insan beslenmesinde büyümeyi, fiziksel ve zihinsel gelişmeyi sağlamaktadır. Bilimsel verilere göre;

Yine Bilimsel Verilere göre; Süt kemikleri sertleştirir, hücreleri onarır, bağışıklık sistemimizi geliştirir. Yani süt harika bir içecek, süper bir besleyicidir.

Okul çağının büyüme ve gelilmenin en hızlı olduğu bir dönemdir.

Okul çağındaki çocukların yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduklarını biliyoruz.

Ulusal Süt Konseyi Okul Sütü Akıl Küpü Projesini hayata geçirdi. Bu da hükümetimizin yüz akı projelerindendir. Geleceğe yatırımdır.

Bu Projeye göre; Türkiye genelinde 35.574 okulda eğitim gören 7 Milyon 185 bin 21 öğrenci 2 mayıs tarihinden itibaren hergün süt içiyor. Aydın genelinde de eğitim gören, 78.332 Öğrenciye hergün süt dağıtılıyor. Karar verenlerden, dağıtanlardan Allah Razı Olsun. Biz büyüklerde süt içmeyi ihmal etmeyelim, Sağlığımız için, Sağlıklı Nesiller için...

www.aydinozel.com  Köşe Yazarı Avukat Mehmet PALA

Bu yazı toplam 1413 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim