• Aydın31 °C

Şuayip YEĞEN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şuayip YEĞEN / Köşe Yazarı

ANAYASA DEĞİŞECEKSE SİZCE YENİ ANAYASA SİZCE NASIL OLMALI???

24 Eylül 2011 Cumartesi 00:50

ANAYASA değişikliği tüm halkımızı enterese ederken, demokrasi şehidi vermiş AYDIN halkını da ilgilendirmeli. Burada AYDIN STK ları da birşeyler söylemeli.

YENİ ANAYASA  ÇALIŞMALARI.        ANAYASA NASIL OLMALI  ?

         Yazımın başlığı   önemli.    Ağır bir  konu . Bakıldığında sanki bu beni  aşar  dedirtebilir insanımıza. Lütfen, kaçmayalım. Bu konu sizin konunuz, incelemelisiniz, öğrenmeliyiz.

        Hep söyleniyor SİVİL ANAYASA olacak diye. Nedir sivil anayasa?  Sivil olmayan anayasa  nasıl olmuş?

         Bu günlerde   Futbol camiasında gelişen durumlarla ilgileniyorsak,  Magazin gelişmelerine ilgi duyuyorsak,  bu konuyla da yakından ilgilenmeliyiz.   Ki !  bu konu doğrudan  bizimle ilgili.         

        Nedir  ANAYASA  onu bakalım. Anayasa, Devletin  temel yapısını, Yönetim biçimini, Devletin temel organlarını,  bunların işleyişlerini,    kişilerin –devlete karşı,   devletin-kişilere karşı olan hak ve görevlerini düzenleyen  en üst bir yasadır.        

         Anayasa hükümleri,  Yasama , yürütme ve yargı organlarını ,idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri  bağlayan temel hukuk kurallarıdır.           

          Yürürlükte  olan  anayasa, 1982 Anayasası  olarak  tanınmaktadır.  Maalesef  ben de katılıyorum   ki , 1982 anayasası , darbe ortamında hazırlanmış ve toplumsal bir   uzlaşı aranmadan yapılmış bir anayasadır.  Bu anayasa da  kişi temel hak ve hürriyetleri çok  fazla göz ardı edilmiş,ya da temel hak ve hürriyetler kullanılamaz hale gelmiştir.

            Aradan geçen zaman  içinde değişen şartlar,gelişen toplumsal ihtiyaçlar ve DEMOKRASİ anlayışının toplum geneline yayılması, insan hakları  ve özgürlükler anlayışının  uygulama talepleri neticesinde, ülkemizde  halihazır anayasada bazı maddeleri  hatırlarsınız  halk oylaması ile değiştirme kararı verdi.  Zaman, zaman da daha önceleri  yine TBMM tarafından değiştiriliyordu.

             İşte   bu günlerdeki  bu çalışmalar  ülkemizde  TOPLUMSAL UZLAŞMAYA DAYANAN  Sivil  yeni Anayasa  talebini gündeme  getirmiştir.  

              Elbette  halkımızın iradesini temsil eden  TBMM  si, kuracağı komisyonlar ile  bu konuda çalışmalar yapacaktır.  Yetmez, toplumumuz ve onu temsil eden sivil toplum kuruluşları, sosyal guruplar, çeşitli dini ve etnik farklılıkları  yaşayan kesimler  fikir ve görüşlerini ortaya koymalıdırlar.   Toplumsal uzlaşma  kanımca böyle sağlanabilir. Sonuç da,  teklif olmak üzere bir ortak metin oluşturulabilir .          

             AYDIN,  demokrasinin beşiği olarak anılır. Evet  Anayasa bu beşikte gelişmelidir diye düşünüyorum. Tüm düşünen dostlara, ulaşabildiklerime, ulaşamadıklarıma sesleniyorum. Çalışalım.Demokrasiyi  ilerletelim , yaşanılır yapalım. Yeni  Anayasa da aydın halkının da katkıları bulunsun.

             MENDERES  DEMOKRASİ DERNEĞİ olarak  bu çalışmalara katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Ortak çalışma plâtformu  oluşturulmasına başlatmak istiyoruz.   Yeni yazımda anayasada  neler olmalı, neler olmamalı   düşüncelerimi  sorularımla paylaşmak istiyorum.

               Birlikte olmak ve İleri Demokrasiyi  yaşamak  ümidiyle  saygılarımı sunuyorum.

               Güzel günler sizlerin olsun.     Hoşça kalın.

                  Şuayip  YEGEN    25.09.2011  AYDIN      GSM:   0535.977 33 57.
                "MENDERES   DEMOKRASİ  DERNEĞİ BAŞKANI"
Bu yazı toplam 1247 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim