• Aydın41 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

ATATÜRKÜ ANLAMAK

11 Kasım 2009 Çarşamba 02:38

“ATATÜRK’Ü ANLAMAK”

Kurtuluş savaşımızın eşsiz kahramanı, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu büyük komutan, devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 71.ci yıl dönümünde ayrı bir özlem ve heyecan yaşıyoruz.

Yedi düele meydan okumuş, vatanını, bayrağını savunmak uğruna canını, cananını, her şeyini ortaya koymuş Türk evlatları tarihe destan yazmışlardır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen kurtuluş savaşımızın önemini bu gün ülkece daha iyi anlıyoruz.

Nasıl anlamayalım ki, komşumuz Irak halkı perişan, işgal altında inim inim inliyor... Irak halkının içinden Mustafa Kemal gibi birisinin çıkmamasının eksikliğini hem ıraklılar hemde komşu ülkeler yaşıyor.

Bölük börçük olmuş bir Irak’ı, bir millet bir bayrak bir vatan etrafında birleştirecek bir ruh aşılayacak birilerinin çıkmaması veya çıkamaması bizim Türk milletinin ne kadar özel ve hasletle dolu bir millet olduğumuzu bir kez daha ortaya çıkarmaktadır.

Bu gün içinde bulunduğumuz koşullarda her birimize; fikirleriyle, ilkeleriyle,  duruşuyla bağımsız kalmayı öğreten Atatürk’e ne kadar şükran duysak azdır.

Bu gün Atatürk’ü gerçek anlamda anlamak ayrı bir önem arzetmektedir.

Bazı siyasi partilerimizin Atatürk’ün manevi mirasını üstlenme adına bir çok yanlış ve kasıtlı uygulamalara girdiklerini hepimiz yakınen biliyoruz. Ama büyük komutan bunların hiç birisine sığmaz. O Türk tarihine mal olmuş büyük bir devlet adamıdır.

Hepimiz onun fikirlerinden, ilkelerinden güç alalım ama istismarda etmeyelim.

Onu anlamaya çalışalım. Onun bağımsızlık ruhunu iyi kavrayalım bu bize yeter…

Her on kasım geldiğinde milletce bir hüzün bir gariplik yaşarız. Bu hüzün, çoluk çocuk, yaşlı,genç hepimizi derinden etkiler.Hepimiz geçmişte atalarımızın tarihe yazdıkları destanları düşünerek, kahramanlıkları bir kez daha anarak geçiririz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok sağlam temeller üzerine kurulduğundan dolayı, bu gün için iç ve dış düşmanların her türlü saldırıları karşısında dimdik ayakta kalmaktadır. Devletimizi oluşturan unsurlar, geçmişte uzun süreler birlikte iyi işler yapmışlar, her mücadelede beraberce yer almışlardır. Bu unsurlar, rengi, ırkı, inancı ne olursa olsun aynı gaye etrafında kenetlenmiş, farklılıkları zenginlik olarak görmüşlerdir.

Bu gün için bir takım dış mihrakların kontrolünde hareket eden terör örgütü, milletimizin birlik ve beraberliğine göz dikmiş, bizi bir birimize düşürme gayesi gütmektedir.Bu tip tahriklere ve bölücülüğe karşı hepimiz milletce karşı koyma mücadelesini sürdürmekteyiz.

Tek vatan, tek bayrak, tek devlet ve tek millet olarak varlığımızı dahada güçlendirmek, her vatandaşımızın görevi olmalıdır.

Aynı damak tadına sahip, aynı örf ve adetlere bürünmüş, düğün ve cemiyetlerde aynı heyecan ve hüznü yaşayan bizler, aramıza nifak tohumları attırmamalıyız. Atmak isteyenlerde fırsat vermemeliyiz.

Bir kere her yurttaşımız; Atalarımızın tarihte yaptıklarını, karşılaştıkları sıkıntıları, karşı karşıya kaldıkları ihanetleri devamlı hatırlamalı ve zihin dünyasında da devamlı diri tutmalıdır.

“Su uyur düşman uyumaz” diyen atalarımızı devamlı saygıyla anmak, onların yaptıklarından ders almak hepimizin en öncelikli ödevleri olmalıdır.

Bu yazı toplam 858 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim