• Aydın27 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Aydın BŞB Işıklı Doğal Yaşam Parkı'nı Beceremedi

13 Kasım 2016 Pazar 23:42

Değerli okurlarımız bugünkü yazımda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem ÇERÇİOĞLU'nun en iddialı Projelerinden Işıklı Doğal Yaşam Parkı'nın Beceriksizlikten kaynaklı yapılamayacağını yazacağım.

Bilindiği gibi Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem ÇERÇİOĞLU; 2009 Seçimlerinde Aydın Belediye Başkanı Adayı iken Işıklı Doğal Yaşam Parkı Projesinden bahsetmişti.

Fakat 2009-2014 yılları arasında bir türlü bu mega Projeyi gerçekleştiremedi. 

Başka Projeleri Gerçekleştiren Özlem ÇERÇİOĞLU; Işıklı Doğal Yaşam Parkı Projesini Becerememesinde ki Suçu Belediye Meclis Üyelerine atmıştı..

2014 Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu dönemde ise 2004-2009 tarihleri arasında söz verip yapamamıştım ama Büyükşehir Belediye Başkanı olunca söz bu sefer yapacağım demişti.

Ancak 2 Buçuk sene sonunda bu Projenin gerçekleşemeyeceği öğrenildi.

Yani Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU; 2. kez verdiği sözün arkasında duramadı.

Aydın Teksil arazisinin alınması ve Mini Doğal Yaşam Alanının Projelendirilmesinin ardından Aydın'ın Efeler İlçesi Işıklı Doğal Yaşam parkının 2019 Yılı Seçim Vaadlerine girdiği öğrenildi.

Işıklı Doğal yaşam parkının yapılmaktan vazgeçilmesinin 2 sebebi olabilir..

1 -  Beceremeyecekleri Çok Büyük Bir Proje olması..

2 - Kendi arazileri de olduğu için daha Rantabl Birşeyler düşünülmesi..

Ben Bereciksizlikten Kaynaklandığını düşünüyorum..

Sayın Başkan Özlem Hanım; Söz verirken dikkat edin..

Söz Vermek başka Bir Şeye Benzemez...

Işıklı Doğal Yaşam Parkı Projesi

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun prestij projelerinden birisi olan Işıklı Doğal Yaşam Parkı Aydın şehir merkezine 4 km uzaklıkta 500.000 m2 arazi üzerine planlanan Türkiye’nin en gözde şehir parkı olacak. Arazide mevcut olan toplam 120.000 m2 gölet alanlarının doğal yapısı bozulmadan çevresine kurulacak olan rekreasyon sahalarında şehrin bu alandaki ihtiyaçlarının karşılanması hedefle-niyor. Hayvan refahı ve iklim koşulları göz önünde bulundurularak hayvan seçimi yapılan doğal yaşam sahasında parmaklıklar ya da kafesler olmayacak. Temel ilke insan müdahalesi olmadan bu coğrafyada yaşayabilecek hayvan türlerini barındırmak olacak. Canlıların doğal yaşamlarına uygun olarak projelendirilen 110.000 m2 alanda hayvanlar serbest olarak yaşamlarını sürdürürlerken, ziyaretçiler kendilerine ayrılan güvenli bölgelerden adeta belgesel havasında doğal yaşam içerisindeki hayvanları izleyebilecek. Doğal yaşam alanlarında memeli ve kanatlılardan oluşan 150 farklı tür canlı yaşamını sürdürecek. 
Mevsimsel olarak taze su takviyesi ile su kalitesi ve seviyesi arttırılacak olan göletler mevcut yaban hayatına ev sahipliği yaparken, ziyaretçiler hobi balıkçılığı yanında sandal gezileri yapabilecek. Her yıl kendi park bünyesinde üretilen balıklarla göletlerdeki balık sayısının azalmasının önüne geçilecek. Ayrıca proje kapsamında bir adet Şehir Akvaryumu yapılarak, burada Ege, Akdeniz ve dünya denizleri ile tatlı sularından 200 farklı türde balıklar yer alacak. Park bünyesindeki Doğal Yaşam Rehabilitasyon Merkezi’nde doğal yaşamda yaralanmış ve hastalanmış yabani hayvanların tedavi ve doğaya kazandırma çalışmaları yürütülecek. Doğal yaşam alanları yanında Atlı Spor Kulübü ve Rahvan At Yarışı Parkurları bulunacak. Gençler Doğal Yaşam Parkı bünyesinde binicilik sporu ile aktif olarak ilgilenebilecekleri gibi, engelli gençlerimiz için Hipoterapi Merkezi yine bu alan içerisinde hizmet verecek. 
Park sahası içerisine kurulacak olan Aydın Tohum Parkı geleneksel ürünlerimizi hem üretecek hem de halka ulaştıracak. Bu sayede, Anadolu’nun tarih boyunca sahip olduğu bitkisel mirası organik tarım ile birleştirilerek sahip çıkılacak. 
Şehir insanının ihtiyacı olan orman varlığından bir kesit sunacak olan 90.000 m2 büyüklüğündeki alanda ise türlü çeşitlerdeki ağaçlardan örnekler bulunacak. Ayrıca park bünyesinde festival alanları, amfi tiyatro, çocuk ve gençlik sporları sahası, kafe ve restoranlar yer alacak. Tüm bu alan içerisinde minimal yapılaşma ile doğal yaşama hizmet edilecek. 

Adnan AYTAŞKIN - AydınÖzel Gazetesi

           Genel Yayın Yönetmeni

AydınÖzel

adnan-aytaskin2-018.jpg

41920.jpgfevzikseo.jpgfft261_mf4485793.jpeggggg.jpgtopuklu-efeye-en-buyuk-destek-esinden-geldi.jpg

Bu yazı toplam 2726 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim