• Aydın28 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Yeni Kurulacak İlçeler

24 Mayıs 2012 Perşembe 18:26

.B.M.M. de 10 / 07 / 2004 tarihinde 5216 sayılı Kanunla Büyükşehir Belediyesi Kanunu kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesi; Büyükşehir sınırları içindeki Belediyeleri kapsar.

İlçe Belediyesi; Büyükşehir Belediyesi içinde kalan İlçe Belediyesini..

İlk Kademe Belediyesi ; Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ilçe kurulmaksızın oluşturulan ve Büyükşehir İlçe Belediyeleriyle aynı yetki, imtiyaz ve sorumluluklara sahip Belediyeyi ifade eder, düzenlemesini takiben,

Büyükşehir Belediyesi sınırları içine sınırları katılan İlçe Belediyeleri ile nufusu 50.000 ve üzerinde olan Belediyeler Büyükşehir İlçe veya İlk kademe belediyesine dönüşür. Diğer Belediyeler ve köylerin tüzel kişiliği kalkar. Tüzel Kişiliği kalkan Belediyelerin katılacağı ve Köylerin mahalle olarak bağlanacağı Belediyeler, Bakanlar Kurulu kararında belirtilir hükmünü içermektedir. Bu düzenlemenin ışığında AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ için ilimizde nufusu 50.000 ve üzeri olan 2 Belediye var. NAZİLLİ VE SÖKE. Otomatikman Büyükşehir Belediyesi ilçe veya İlk Kademe Belediyesine dönüşür. Bu bakımdan NAZİLLİ VE SÖKE BELEDİYELERİ çok daha önemli hale geliyor.

Bu İlçelerde bulunan Belde Belediyeleri otomatikman tüzel kişiliklerini kaybediyorlar. Nufus itibariyle 10.000 nufusun üzerinde bulunan Belediyeleri İlçe yapılmadığı taktirde tüzel kişiliklerini kaybedeceklerdir. Bağarası, Davutlar, Ortaklar, Acarlar ve Umurlu böyle belediyelerdir. Bu Belediyelerden Bağarası ve Davutlar bağlı oldukları İlçelere 10 km den fazla uzaktır.

Ortaklar, Umurlu ve Acarlar bağlı bulundukları ilçelere 10 km den az uzaklıktadır. Demografik zenginlik olarak Mesafe avantajı olan Bağarası, Davutlar ve Umurlu yeni İlçe olma yolunda avantajlıdır.

Önceki Yıllarda İncirliova, Didim, Buharkent, Köşk ve Karpuzlu İl Genel Meclisi Kararları ile başlayan süreçten geçerek İlçe yapıldı.

Yeni Kurulacak ilçeler için ise bir süredir TBMM de kanun teklif veya tasarısıyla kabul edilebiliyor.

Ali UZUNIRMAK, MHP Aydın Milletvekili ve TBMM İdare Amirlerinden. Bir Kanun Teklifi vermiş TBMM Başkanlığına.. Bu Kanun teklifinde Davutlar, Bağarası, Ortaklar, Acarlar ve Umurlu nun ilçe yapılması ile Menderes Bulvarının Doğusunda Güzelhisar ismiyle, Batısında Efeler ismiyle iki yeni İlçe kurulmasını teklif etmiş.

Ben Şahsen çok memnun oldum. Teşekkürler Sayın Ali UZUNIRMAK..

Tabiiki bazı Beldelerin İlçe yapılması ve iki yeni ilçenin Aydın Merkezinde kurulması Aydın Büyükşehir Olması ile ilgili bu teklif İktidar Partisi tarafındn desteklenmedikçe kanunlaşamaz.

Yeni İlçeler kurulması doğrudan Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ve kazanılmasında Stratejik bir olgu. Kaçınılmaz bir olgu.

Ak Parti Aydında 3 Milletvekiline sahip. Bu üç Milletvekilimizin yeni İlçeler kurulması konusunda Kamuoyuna yansıyan faaliyetlerini ve iyi niyetlerini bilemiyoruz. Ancak Aydınlı ve Büyükşehir Belediyesini kazanmak hedefini sık sık dile getiren bir Taşkilatın mensubu olarak yeni İlçelerin kurulmasıyla ilgili çaba ve çalışmalarını bekliyoruz.

Böylesine önemli bir konuda meydanı Muahlefete bırakmadıklarını - bırakmayacaklarını düşünüyorum. Buna inanmak istiyorum. Daha aktif, daha etkin Belde halklarının duygu ve taleplerine ilgisiz kalmamalıdırlar.

Gazetelerde 13 ilin daha Büyükşehir olacağı yazılıyor, Aydında bunların içinde. Tasarı hazırlanması için Başbakan Yrd. Bekir Bozdağ ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi Sayın Başbakan Erdoğan tarafından görevlendirldi.

Kulağımız kurulacak yeni İlçelerde...

www.aydinozel.com  Köşe Yazarı Avukat Mehmet PALA

Bu yazı toplam 1424 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim