• Aydın27 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Aydın da HAYIR Oy Dağılımı

17 Eylül 2010 Cuma 00:06

HAYIR oyları baz alındığı zaman muhalefet ülke bazında mağlup oldu. Ancak Aydın da sonuç nedir ?

Aydın da en yakın seçim 2009 Yerel seçimleridir. Belediye Başkanlığında oyların ağırlıklı olarak adaylara verildiğini düşünürsek İl Genel Meclisi oylarıyla karşılaştırmak en doğrusu gibi gözüküyor.

2011 Anayasa Değişikliği Referandum unda %64.1 oy HAYIR için kullanıldı.

2009 yılı il Genel meclisi seçim sonuçları baz alındığında HAYIR diyen Partiler CHP : %28.3 MHP : % 23.5 DP : % 11.9 ve DSP : % 2.8 oy almıştır. Toplarsak : % 66.5 gibi bir rakam çıkıyor karşımıza..

Aradaki fark 66.5 - 64.1 : 2.4 oranında oy azalmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın da her ne kadar Teşkilatlar arasında ayrılıklar dargınlıklar yaşasa da % 28.3 oy oranını Kemal Kılıçdaroğlu faktörünün de etkisiyle korumuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye geneli oy kaybetmesine rağmen Aydın da bütün teşkilatlarının uyum içerisinde çalışmasını sağlayan MHP Aydın İl Başkanı Hasan Muti faktörüyle % 23.5 lik oy oranını korumuştur.

Demokrat Parti Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk un teşkilat üyeleri tarafından artık kabul görmemesi, Eski Genel Başkan Süleyman Soylu nun EVET propagandası yapması partiyi iyice zayıflamıştır. DP % 11.9 luk oy oranını bence koruyamamıştır. EVET e geçen Oylar Aydın da DP saflarından geçmiştir.

Demokratik Sol Parti de Genel Başkanı Masum Türker ile umut göstermese de sol seçmen olan DSP seçmeninde bir kayma olmamıştır.DSP nin aldığı % 2.8 lik oy oranı da HAYIR olarak sandıklara yansımıştır.

Sonuç olarak Türkiye Genelinde oy oranını koruduğuna inandığım ancak oy oranınında artış beklenen Anamuhalefet Partisi CHP Aydın da da kendi iç çekişmesine rağmen Kılıçdaroğlu rüzgarıyla Aydın da da Oy oranını korumuştur.

MHP Türkiye Geneli oy kaybına rağmen Aydın da oylarını korumuştur. Bence MHP nin en başarılı olduğu illerin başında Aydın Gelmektedir. MHP Aydın Teşkilatını bu sebeple kutluyorum.

Bu yazı toplam 705 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim