• Aydın18 °C

Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

AYDIN ‘ da SİYASİ PARTİLER

05 Kasım 2011 Cumartesi 18:58

13 yıldır  siyasetin içindeyim . 1999 da  Aydın ‘ da  1 . nci  parti olanDSP ‘ nin merkez  İlçe  Yönetimin de  görev  yaptım . Sol  ideolojiyi 1970  li yıllar da  ülkenin  içinde  bulunduğu siyasi  ortamın etkisiyle  sıcak bakıyordum  ve  içinde  bulundum . 

 

O Yılların ideolojisi  ülke çıkarları  ve ezilen  ,  sömürülen  emekçinin  haklarını  kollamak  gençliğin  ideolojisiydi .  Bu gün  ise  malum  ?
 

                        Sol sayısız  ideolojik   fraksiyonlara   bölünmüştü  . Amaç  aynıydı  ancak uygulama  yolları  ayrıydı . Ulusal  solu  ve evrensel  solu  savunan   CHP  halkın umudu  ve emperyalizme  karşı mücadele de  taviz vermemesi  halkın  beklentilerine  cevap vermesi sol için  cazip  tek   partiydi .  Varoşların   ,    memurun  ,   emeklinin  , köylünün   , işçinin ,  gençliğin   sorunlarına  eğilmesiyle ,  ideolojisini korumasıyla  o yıllar da  liderinin ismini dağlara taşlara yazdırmış  bir umuttu . Emperyalizme  kafa tutan , geçit vermeyen soldu . Aynı ideoloji devam  etmekte   muhakkak  ama  bu  gün  Emperyalizmi  sayın  Başbakan  telaffuz  etmekte .

 
                        Ya bu gün  sol . Bölünmüş parçalanmış  halde . Toparlayıcı liderlerin olmayışı bu  bölünmeyi  artırarak  devam ettirmiştir .
 

                        Bu  bölünme  de  emperyalistlerin oyunlarını da ilave edersek bu günkü  durum  daha iyi  anlaşılacaktır  .

 
                        2011 seçimlerini   yaşadık  . Kaç sol parti vardı bilemiyorum . Kime  yaradı  .

 

Bunun  hala bilincinde değillerse  çok  hüsran   yaşayacaklardır .

 
                        Kökeni  Milli Görüşten  gelen  bir  partinin   solun bünyesin de olan  tabanını  çekebildiyse  idarecilerin  liderlerin  oturup düşünmesi  gerekir .
 

                        Türkiye  Cumhuriyetini  kuran partiye  bu ülkenin  ve halkın  ihtiyacı var. Bugün ideoloji ve ilkelerinden uzaklaşmış görünse de . Kaybettiği tabanını toparlama olası . Bunun için halkın içinden gelen yönetimler şart .

 
                        Ülkede seçim  yaşanıyor  , solun  büyük  partisi  CHP  gücüne güç  katmayı  düşünmüyor . Deneyimli  sol siyasetçilerden yararlanma yolu  tercih  edilmiyor .  Acaba  koltuk   kaygısımıdır bilemiyorum .  DSP  ,  İşçi  partisi  ve  diğerleri  ayrı  ayrı  adaylarla  bölünmenin tarafları.
 

                        Karşılarındaki  gücü  küçümsemenin bedeli  seçim sonuçlarıdır .

 
                        Ekonomide  ,  dış  siyasette  başarısızlığı her kesimce dile  getirilen  AKP  neredeyse  oyların tamamını alacak  .
 

                        Siyasi  yapılanmayı  bir aile ve  vakit geçirme  yeri olarak gören  ,  anti demokratik  zihniyetin  yıllar süren  egemenliği  ve lider  sultasının  sürdürülmesi  başarıyı  engellemiştir . Anti demokratik siyasi  partiler yasası  ve  siyasi  yapılanmadaki  yandaşlık  anlayışı da bir  gerekçedir  .

 
                        Siyasette  deneyimsiz  ve  tabanından  gelmeyen yönetimlerin   partilere  verebileceği  ne   olabilir .
 

                        İlimiz  de siyasi partilerin  yapılanmasındaki  düzen ve gerçekçilik  kuvvetin  Simgesidir  .  İlin  sorunlarını bilmekte yönetimlerin  görevidir  .  Halkla  iç  içe   olmak  bütünlüğü  ve  başarıyı  getirecektir .

 
                        Kanımca  Aydın ‘ da  bunu gerçekleştiren  sadece  AKP. Tabi bunda  ekonomik  bir  sorunlarının  olmayışı  etkendir . CHP  de seçimlerde  Milletvekillerinin belirlenmesi ,  delege  yerine  üyelerle yapması  bir gelişmedir .  
 
                         DSP  1999  başarının  etkisinde  hala . Aynı  kadro  ile ne yapabildikleri son seçim de  görüldü.
 

                        ( Aydın  DSP ‘ de gelişmeler olduğunun duyumunu aldım. Seçim  öncesi  yapılması  gerekenler  için  geç  de olsa tabana iniliyor galiba . Günler neler gösterir bilinmez .Göreceğiz  gelişmeleri ve değişimi . )

 

                        Aydın ve Ülkemiz de siyaset ve siyasetçiler  daha sonra ki yazılarımda  da işlenmeye  devam edilecektir.

                                                                Saygılarımla .

            www.aydinozel.com     Mehmet TÜRKİŞ

Bu yazı toplam 509 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim