• Aydın24 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

AYDIN EFESİ SAYIN VALİ COŞ GÜLE GÜLE

25 Ağustos 2011 Perşembe 03:47

Sayın Valimiz Hüseyin Avni COŞ 2009 yılında başladığı görevini tamamlayarak Adana’ya atandı.Sayın COŞ’a, Aydın’da göstermiş olduğu performansı ve üstün hizmet anlayışından ötürü şükranlarımızı sunuyoruz.

Genelde giden valilerimiz hakkında pek çok şeyler söylenir, övgüler veya yergiler yakıştırılır, olmadık laflar söylenir ama bu kez biz gerçekleri yazacağız.

Bir kere sayın Valimiz, ciddi bir devlet adamı, işgal ettiği makamın hakkını veren, koruyan ve gereği ne ise yapan, sağlam karakterde bir kişiliğe sahip ender yetişen insanlardan biriydi.

Kim ne derse desin Aydın tarihi boyunca böylesine donanımlı, çalışkan, hizmet aşkıyla yanan, gece gündüz demeden heran halkın içinde ve hizmetinde olan bir vali görmedi.

En önemli başarısı tüm Devlet dairelerinde ciddi bir anlayış değişikliği gerçekleştirmiş olmasıdır.Devletin ve halkın menfaatlerini sonuna kadar ve ne pahasına olursa olsun korumayı bilmiş, yanlış yapılmasına ve töleransa müsaade etmemiş, emrinde çalışanlarıda bu yönde yetiştirme gayreti içinde olmuştur.

Görev süresince Aydın’ın sorunlarını araştıran, çözüm önerileri üreten, köylüsünden çiftçisine, sanayicisinden esnafına ta bakkalına kadar herkesle barışık, mütevazi kişiliğe sahip, yeri doldurulamaz engin tecrübe sahibi bir valiydi. Gidişi zamansız olsada Aydınlının kalbinde taht kurmuş bir efe olarak devamlı anılacak ve hatırlanacaktır.

Sadece Aydın merkezde değil, ilçelerde ve ücra köşelerde kalmış köylerimizin sorunlarıyla yakından ilgilenen, oralarda insanlarımızla kalıcı dostluk bağları kuran sayın valimiz, hizmeti nimet bilenlerden birisi olarak görev süresince başarılı bir grafik sergilemiştir.

Devlet adamı ciddiyetiyle makamın gereklerini yaparken, hiçbir ayırıma tabi tutmadan hakkaniyet çerçevesinde, hak ve hukuka riayet ederek Aydını 26 ay boyunca başarılı bir şekilde yönetmiştir.

Bu süreç zarfında herkesi memnun etmek tabiî ki mümkün değildir. Ama memnun olmayan küçük bir azınlık siyasi rant elde etmek amacıyla her yolu mubah sayarken bu arada valimizide yıpratma ve harcama yoluna gittiler. Önemli bir bayram töreninde ve halkın önünde huzursuzluk çıkardılar, yasalara aykırı olarak asılan pankartların indirilmesini günlerce kamuoyunun gündeminde tuttular.Siyasi rakipleriyle uğraşmayı beceremeyenler, politika geliştiremeyenler hıncını validen çıkratma yolunu seçtiler.

Siyasi rant elde etmek isteyen bu kişler; halka hizmete öncelik verecekleri yerde başarılı kişilerin peşine düşerek yıpratmak, karalamak suretiyle onların sırtından nemalanmak istediler. Ama takdir-i ilahi izin vermedi. Sayın COŞ’la uğraşanlar birer birer siyasi mefta oldular. Şimdilerde sesleri sedaları kesildi. Coş yerine cezalarını halk verdi.

Sayın COŞ’un kısa hizmet süresinde pek çok proje hayata geçirildi.Aydınlıların 141 yıllık rüyası ve özlemi Çine Adnan Menderes Barajı, İkizdere Barajı bu dönemde hizmete açıldı. Sağlıkta, millieğitimde, turizmde, karayollarında, demiryollarında ve diğer devlet ve özel sektörde pek çok önemli yatırımlar yapıldı. Buralarda hep sayın Coş’un emeği ve katkısı vardır.Aydın halkı kendisine hizmet edenleri asla unutmaz. Bu böyle bilinmeli…

Halkımız arasında valimiz hakkında konuşulurken,Sayın Valimizin mütevazi kişiliği ve beyefendiliği öne çıkarılarak, yoksulun ve kimsesizin yanında olmasıyla da devamlı hatırlanacağıda özellikle vurgulanmaktadır.Birde açılışlarda hiç ayırım yapmadan davet edilen her yere ulaşmaya çalışması, icabet edemediği açılışlarada temsilci göndermesi takdireşayan olarak nitelendirilmektedir.

Bizimde izlenimimiz halkımızın tesbiti doğrultusundadır. Bir kimsenin kendisini halka sevdirmesi ve benimsetmesi kolay bir iş değildir.Halkın çoğunluğu sizi saygıyla anıyor ve gitmenize üzülüyorsa o zaman bilin ki görevinizi layıkıyle yapmış birisi olarak, başı dik olarak gidebilirsiniz, burada üzülünecek veya kızılacak bir durum yoktur.

Sayın Coş’a bundan sonraki hayatında başarılar diler, daha nice hizmetler beklediğimizi unutmamasını temenni ederim.

 

www.aydinozel.com Bekir Aygül YÖRÜKOĞLU

Bu yazı toplam 1465 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim