• Aydın25 °C

Hakan IŞIKÇI / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakan IŞIKÇI / Köşe Yazarı

AYDIN için sözde değil, özde BİRLİK Zamanı..

31 Ekim 2010 Pazar 16:43

Aydınımızın siyasi ve bürokrat etkinliğinin, Ankara da yeteri kadar hissedilmemesi benim olduğu kadar, bir çok kişinin serzenişlerinden ön plana çıkmaya başladı. Acaba rahmetli Adnan MENDERES, İsmet SEZGİN, Nahit MENTEŞE ve son dönemlerdeki (Cengiz ALTINKAYA, Nabi SABUNCU, Atilla KOÇ) birkaç vekilimizden sonra Aydın ilimiz Ankara da destek ve söz sahibi olmada yetersiz kalmış görüntüsü vermektedir. Tabi ki esas tema memleketimize yapılan yatırımlar ve sorunların ne kadarı çözülmektedir yanıtından geçiyor.

             Evet 90 lı yıllara kadar Aydın, Türkiye nin siyasi ve devlet kadrolarında çok önemli konumlarda görev yapmış siyasetçileri ve bürokratları ile ağırlığı, söz sahibi olan bir ilimizdi. Yıllarca Başbakanlık, T.B.M.M. Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, ( bunların içinde Maliye Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı,  Ticaret, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Turizm  Bakanlığı, Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı, D.P.T.  T.S.E.) gibi makamlarda gerek siyaset adamlarımız, gerekse  bürokratlarımızın katkılarını görmüştür. Burada geçmişte yeteri kadar katkı olup olmadığından değil, günümüzde o dönemleri arıyor konumlara gelip, gelmediğimizin görülmesi için yazıyorum. O dönemlerde memleketleri, bölgeleri için çalışan öyle siyasiler ve devlet adamları geldi geçti ki! Doğu Anadolu Bölgemizden bir ilimizin rahmetli bir siyasetçisi için Türkiye de Meteoroloji Bakanlığı kurulmuş ve bu değerli siyasetçimizin Bakanlık yapması sağlanmıştır. Konumuz Bakanlık yapması değil ama, ilçesi başta olmak üzere il genelinde devlet dairelerine yerleştirdiği insan sayısı, ilçesinin nüfusundan fazladır. Memleketine gerçekten çok fazla hizmet vermiştir. Kişi olarak benimde takdir ettiğim birisiydi.

              Memleketi olan bölgesine en fazla yatırım veya desteği sağlayan kişi hizmetleri ile muhakkak takdir edildiği gibi çalışmasının yanında, o bölgenin gelişmesi ilerlemesini katkı yapmış, işsizlik sorununu çözmüş demektir.   Bakın son yılları baz alarak devlet memuru olan kişilerin polis dahil en çok hangi yörelerden olduğunu bir araştırın. Elindeki gücü en iyi şekilde kullanmayı bilmek çok önemlidir. Belki  yıllardır uzak kaldım ama,  bizim Aydın olarak neden eskisi kadar, özellikle Ankara da söz sahibi olamadığımız (oluyoruz, olmaya çalışıyoruz diyen) siyasetçi veya bürokratlarımızın, ilimize değil, neden şahıslara, çıkarlara hizmet etmekte olduğunu da  anlamakta güçlük çekiyorum. Bu şekilde Aydın kaybetmekte veya kazanması gerektiğinden daha az kazanmaktadır. Tabi bu görünen tarafının en can alıcı noktası ise, İlimizdeki işsizlik sorununun artması ve ekonomik yapının, üretimden çok banka kredileri ile sağlanmaya çalışılmasıdır. Yaşam seviyesi ekonomiyle doğru orantılı gibi görünse de, bir çok istatistik Aydın halkının üretimden uzaklaştığı, tembelleştiği, borçlandığı ve geleceklerini ipotek altına alarak yaşamaya başladığıdır.

Aydın sanayileşmede, bilgi teknolojisinde, Ar ge ön planda tutularak, insan kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalıdır. Günümüzde Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde Aydın kaç tane sanayi kuruluşu ile temsil edilmektedir?

              Bu konuda Milletvekillerimiz, Valimiz, Bürokratlarımız,  İl, İlçe Belediye başkanları, İş adamları, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek yeni projeler geliştirmeli bunları hayata geçirmelidir. Türkiye mizde yatırım yapmak isteyen bir çok büyük firma bulunmaktadır. Bunların gerekli alt yapılarını hazırlayıp bölgemize çekmek kolay olmasa da yapılması gereken atılımların başında gelmektedir. Kuşadası, Didim üzerinden turizm gelirlerini beklemek bacasız ekonominin sadece bir koludur. Aydın, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere, tekstil, makine, elektrik, elektronik ve sanayileşmede atılım yapmak zorundadır.

                 Eğer halkı mutlu, iş güç sahibi, üretici bir toplum olmak, ekonomik gücüyle farklı bir il olmak istiyorsak, daha fazla birbirimizle uğraşmadan önümüze bakmalıyız.

Bu yazı toplam 1419 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim