• Aydın27 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

AYDIN MENDERES’E TARİHİ ÇAĞRI

27 Eylül 2010 Pazartesi 03:33

Bekir Aygül(YÖRÜKOĞLU)

AYDIN MENDERES’E TARİHİ ÇAĞRI

 

            Adnan Menderes hepimizin bildiği gibi Türkiye’de demokrasinin ve millet iradesinin en büyük temsilcisi olarak Türk tarihine altın harflerle adını yazdırmış, Türk milletinin gönlünde ebediyete kadar yaşayacak olan eşsiz bir devlet adamı ve başvekili olma şerefine nail olmuştur.

            Şehit olduğu 1961 yılından beri onun izinden, açtığı aydınlık yoldan gitmek bazı kesimler tarafından övünç kaynağı olmuştur. Görünüşte söylemleriyle onun takipcisi olduğunu iddia edenler özde onu anlayamamışlar veya anlamak işlerine gelmemiştir.

            Bu kesimler sadece Başvekili istismar ederek, onun halk nezdindeki sevgisini, saygısını sömürerek oy toplama yoluna gitmişlerdir. Bu sayede yüksek siyasi makamlar ve mevkiler elde ederek buraları uzun süre işgal etmişlerdir. Halkımız geçde olsa işin farkına varmış ve uyanmıştır. İstismarcılara haddini bildirerek onları siyasi tarihin karanlık sayfalarına gömmüştür. Bugün için istismarcıların ne adı nede sanı kalmış, yaşayanların da halk nezdinde itibarı diye bir şey kalmamıştır.

Başvekil Adnan Menderes’in bizlere en büyük emaneti oğlu Aydın Menderes; bütün bu olup bitenleri yakınen takip ettiğinden ve bildiğinden dolayı onların oyununa gelmemiş, ağırbaşlı ve ciddi bir siyaset adamı anlayışıyla gerekli zamanlarda ve gerekli zeminde kamuoyunu doğru bilgilendirerek dimdik duruşunu göstermiştir.

            Aydın Menderes tüm yaşamı boyunca babasının kemiklerini sızlatmamış ne pahasına olursa olsun doğruları söylemekten hiç çekinmemiştir. Elim kazadan sonra köşesine çekilmemiş her platformda millet yararına olan her oluşumu desteklemiştir. Aydın Menderes Türk siyasi tarihinde ayrı bir yer edinmeyi başarmış, ucuz polemiklere girmemiş, babasının acısını bağrına basarak halkı aydınlatmaya devam etmiştir.Özellikle demokrasinin rafa kaldırılma çabalarına karşı demokrasi mücadelesinin savunucusu ve önderi olmuştur.

            Bugünün Türkiyesi dünün türkiyesinden daha demokrat daha müreffeh daha gelişmiştir. Bu aşamaya gelinceye kadar cefalar çeken, siyasi linçle karşı karşıya kalıp kamuoyundan silinmek istenenlerin gayretli çalışmaları, hayır ve duaları; zalimleri, entrikacıları, istismarcıları kendi oyunlarıyla boğmuştur. Demokrasi ve halk iradesine tahammül edemeyen bu zihniyetler son referandumla bir daha dirilmemek üzere tarihin karanlık sayfalarına gömülmüşlerdir.

            Referandumla yeni bir sayfa açılan demokrasi tarihimizde, Aydın Menderes başta olmak üzere demokrasiye ve millet egemenliğine inanan tüm kesimler insiyatif almak zorundadırlar. Bireysel ve ekip çalışmalarını bundan sonra Ak Parti çatısı altında yürütmeleri tarihi bir sorumluluğun gereklerindendir. Zaman bu zamandır. Geç kalmak demek tarihi bir hataya neden olmak demektir. Aydınlık Türkiye için bir araya gelmeleri, aktif görev almaları milletimizin beklentisidir.

            Özellikle Aydın kamuoyu Aydın Menderes’i yakından takip etmektedir. Atacağı her adımı, her siyasi hamleyi ister desteklesin isterse karşı çıksın mutlaka dikkatle ve titizlikle takibine almaktadır. Son referandum oylaması öncesi demokrasi adına göstermiş olduğu çaba, sağ duyulu insanlarımız tarafından takdirle karşılanmış ve sonuna kadar desteklenmiştir.

            Bundan sonrası için, rahmetli Başvekil Adnan Menderes’in Türkiye’yi bir adım daha ileriye götürme ideali için, Aydın Menderes’in düşünce ve deneyimlerinden yararlanılması hem Aydın’ın hem de ülkemizin yararına olacaktır.

            Aydın beyin üzerine düşen, babasının mirası olan demokrasi mücadelesinde siyasetin içinde mutlaka yer almasıdır.

Bu yazı toplam 1401 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim