• Aydın28 °C

Cemal Aydın ÖZPOLAT / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cemal Aydın ÖZPOLAT / Köşe Yazarı

Aydın Sevgi Yolundaki Kazım Karabekir Büstü ve Rütbesi

04 Ekim 2012 Perşembe 23:03

Sevgi yolunun girişinde Ziraat bankası Merkez Şubesinin karşısında bir Heykel var..

Bu büst Kurtuluş Savaşımızın unutulmaz kahramanlarından Kazım Karabekir e ait..

Bu büstün kaidesinde şu ibare var :

" Kazım Karabekir, Emekli general... "

Aklıma şu soru takıldı ?

Kurtuluş savaşının en önemli komutanlarından Kazım Karabekir General miydi ? Yoksa Orgeneral miydi ?

Eskiden Generallikteki rütbeler " Miralva " " Ferik " ve " Birinci Ferik " olarak adlandırılırdı. " Miralva " Tümgeneral, " Ferik " Korgeneral, " Birinci Ferik " ise Orgeneral karşılığı olarak kullanılırdı.

Genel Kurmay Harp Tarihi Başkanlığınca Yayımlanan " Türk İstiklal Harbine Katılan Tümen ve daha Üst Kademedeki Komutanların Biyografileri " isimli kitapta, Kazım Karabekir'in 31 Ekim 1920 tarihinde " Ferik " yani Korgeneral olduğu 1927 yılında da " Birinci Feriğe " yani Orgeneralliğe terfi ettiği yazılıdır.

Yine aynı kitaptan öğrendiğimize göre, Atatürk ün o terihlerde, aynı zamanda Milletvekilliği yapan komutanların ya milletvekilliği ya da Komutanlığı seçme zorunluluğu getirmesi üzerine Kazım Karabekir 26 Ekim 1924 tarihinde Birinci Ordu müfettişliğinden ayrılarak Milletvekilliği görevini sürdürmüştür.

1 Ekim 1927 yılında yasama görevi sona erdiğinde ordu açığına alınan Kazım Karabekir aynı tarihte " Birinci Feriğe " yani Orgeneral liğe terfi etmiştir.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih kurumunca da Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı olarak kabul edilen ve Atatürk Araştırma Merkezi nin Şeref üyeleri arasında 7. sırada yer alan Kazım Karabekir, bu kurumca da " Emekli Orgenaral " olarak anılmaktadır.

Yani Kazım Karabekir Orgenral dir.

Orgeneral rütbesiyle de emekliye ayrılmıştır.

Gerçi Kazım Karabekir gibi büyük bir Komutanı bugünkü ünvanalara, sığdırmanın imkanı yoktur. Kurtuluş savaşındaki unutulmaz hizmetleriyle bu ünvanları çoktan aşmıştır. Türk Milletinin gönlünde erişilmez, müstesna bir yeri vardır.

Kaldı ki, Edirne ve İstanbul Milletvekilliği de yapan Kazım Karabekir, 1946 yılında TBMM Başkanlığına da seçilmiştir. Bu görevini vefat ettiği 1948 yılına kadar da sürdürmüştür.

Uzun lafın kısası;

Kazım karabekir " Emekli Orgeneraldir "

Kazım Karabekir " TBMM Eski Başkanıdır "

Kazım Karabekir'i sadece Emekli General diye geçiştirmek, Türk Tarihini en basit ifade ile basite almaktır yada böylesine büyük bir insana yapılan " Büyük Bir Ayıptır. "

Bu ayıbı temizlemek te ilgili yetkililere düşmektedir. Hemde acilen bu hatayı, bu yanlışlığı düzeltmeleri gerekmektedir.

Her ne kadar önceki dönem bir Belediye Başkanı döneminde bu hata yapılsa da Sevgi Yolu nun bakıma alındığı bu günlerde Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu nun gerekli düzenlemeyi yaptıracağını ve bu ayıbı gidereceğini düşünüyorum.

Saygılarımla..

Bu yazı toplam 2009 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim