• Aydın18 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Aydın Trafiği Böyle Rahatlar mı

12 Haziran 2012 Salı 18:29

Aydın Ticaret Odası tarafından sokak sokak dağıtımı yapılan 31 Mayıs Perşembe günlü Yeniasır Gazetesi Aydın'lı Hemşehrimiz Genel Yayın Yönetmeni ve Köşe Yazarı Şebnem Bursalı ve Aydınlıların yakından tanıdığı İzmir Eski Milletvekili ve Eski Bakan Işılay Saygın, Aydın Ticaret Odası Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel ve Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç bazı sivil toplum örgüt temsilcileriyle Aydında güzel bir program yaparak, Aydın için tanıtım atağında bulunuyorlar.

Ziyaret ettikleri Aydın Belediye Başkanı Özlem Hanım bazı açıklamalar yapıyor. Özellikle trafik sorunu ile ilgili açıklamalar da yapıyor. Dikkatimi çektiği için sizlerle paylaşmak istedim. Şöyle ki ( Aydın da Otogar, kentin göbeğinden kalkacak, Aydın ın Trafik Çilesi sona erecek. Meydan ın altında 600 araçlık Otopark, üzerinde de 35 dönüm yeşil alan olacak ) Bu sözler güzel sözler...

Aydında trafik sorunu kapalı otopark eksikliğinden kaynaklanmıyor. Daha önce de Hüseyin Aksu nun Aydın Belediye Başkanlığı zamanında Adliye yanına bir kapalı otopark, Kaba İnşaatı yapılan yeni Aydın Belediye Binası zemin ve bodrum katına yine bir kapalı otopark ve Özlem Hanım ın genişletme çalışması yaptığı Belediye Meydanı altına bir kapalı otopark inşa etmişti. Bunların yanında birçok açık otoparklar yapılmıştı. Hüseyin Aksu zamanında daha önceleri rahmetli Nevzat Biçer zamanında da şehrin birkaç yerine açık otoparklar yapılmıştı. Kapalı ve açık otoparklar Aydın ın Trafik sorunu çözümünde katkıları olmadı. İlhami Ortekin de Pınarbaşına bir açık otopark yapmıştı. Sorun yine çözülmedi.

Ücretli çalışan bu kapalı ve açık otoparklara araç sahipleri itibar etmiyor. Ücret sorun oluyor. Aydının sokakları ve bulvarları araç parkı için tercih ediliyor.İşte trafik sıkışıklığının nedenlerinden biri.

Diğer nedenleri şöyle sıralayabiliriz :

Hüseyin Aksu zamanında yaya trafiğine açılan ve araç trafiğine kapatılan sevgi yolu..

Yine araç trafiğine kapatılan Yağcılar İçi yolu, belirli saatlerde araç trafiğine açılsa da sorun çözülmüyor.

Hükümet Bulvarının Sağlı Sollu araç trafiğine kapanan sokaklarda sorunu çözmemiştir.

Araç trafiği aynen su akışı gibi en kestirme, en kısa yolu takip eder.

Adnan Menderes bulvarında da Sağlı Sollu bazı sokaklarda araç trafiğine kapandı. Bu da sorunu çözmedi. katmerli hale getirdi.

İl Trafik Komisyonu ve İlçe Trafik komisyonları yetki ve çalışmalarını gözardı edemeyiz.

Bazı İlçe münübüslerinin yukarıdaki minibüs garajına sokulmayıp, aşağıdaki Otobüs Terminaline gönderilmesi de sorunu çözmedi.

Aydın ın her semtine Belediye kontrollü halk Münübüslerine hat verilmesi belki şehiriçi ulaşım sorununu çözmüş, Belediye gelirini artırmış, belediye şehiriçi otobüsleri de garaja çekilmiştir. toplu ulaşım rafa kaldırılmıştır.

Aydın Trafiği hangi kavşaklarda tıkanıyor ?

Aydın Trafiği hangi Bulvar ve Cade de tıkanıyor ?

Açık Otoparklar daha yaygınlaştırılamaz mı ?

Her türlü otopark ücretine fiyat düşürücü müdahale şarttır..

Taksi durakları da Trafiği tıkamamalıdır..

www.aydinozel.com Köşe Yazarı Avukat Mehmet PALA

Bu yazı toplam 1047 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim