• Aydın32 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

Aydın Valisi Kerem Al’ın Aydın Sevdası

25 Nisan 2012 Çarşamba 03:57

Aydın Valisi Kerem Al’ın Aydın Sevdası

Aydın’a atandığı günden beri özverili çalışması ve yüksek performansı ile Aydınlıların gönlünde taht kuran Vali Kerem Al’ın Aydın sevdalısı olduğu gün geçtikçe daha da ortaya çıkıyor.

Göreve başlayalı kısa bir zaman olmasına rağmen Aydın il merkezi başta olmak üzere ilçe, belde ve köylerin tüm sorunlarına el atarak çözüm yolları üzerinde çalışmalarını sürdüren Vali Kerem Al, mütevazi kişiliği, ciddi devlet adamlılığı ve mevzuata hakimliliği ile farklı bir yönetici portresi çiziyor.

Vatandaşlarla sıkı gönül bağı kuran ve kaynaşan, yoksulların ve fakir fukaranın hamisi, iş adamlarının ufkunu açan, Aydın için düşünen ve Aydın’ın gelişip büyümesi için kafa yoran öncü kişiliğiyle her şeyden önemlisi çalışkanlılığıyla Aydın’a önemli hizmetler kazandırma noktasında hızlı adımlarla yoluna devam ediyor.

Öncülüğünün ilk adımı olarak, Aydın’ın yıllarca el atılmamış, atıl kalmış, sadece laf üretmekten öte geçilmemiş projelerini tozlu raflardan indirerek gündemine aldı ve kamuoyunda tartışılmasını sağladı.

Hatırlanacağı gibi jeotermal konusu yıllarca Aydın kamuoyunu işgal etmiş ama gerekli çalışmalar bir türlü hızlandırılamamıştı. Vali Kerem Al’ın el attığı konulardan bir tanesi jeotermal konusudur. Bu konuda kafalar net değildi. Neler yapılması gerektiği konusunda farklı görüşler havada uçuşuyordu. Ortada sağlıklı bilgiler yoktu. Hemen sivil toplum kuruluşlarıyla, üniversitelerle ve uluslar arası düzeyde yetkili kişilerle bağlantı kurarak seri halde toplantılar gerçekleştirdi. Brifingler düzenletti. Ve nihayetinde çalışmalar daha devam etse de durum netlik kazanmaya başladı. Neticeye doğru gidiliyor.

Rafta tozlu dosyalar arasında duran bir diğer hususta Çıldır Havaalanıdır. Çıldır havaalanını Aydın’ın olmazsa olmazlarından gören Vali Al, çağdaş ülkelerde hemen tüm illerde havaalanı bulunduğunu, Aydın içinde lüks olmadığını hem uçuş okulu hem de yolcu ve kargo taşımacılığı için gerekli potansiyelin bulunduğuna inandığını söyleyerek bakanlık ve genel müdürlük düzeyinde defalarca görüşmeler yaparak Aydın’a havaalanı kazandırma yolunda önemli adımlar attı.

Aydın ilinin yurt içi ve yurt dışında tanıtılması, Aydın’da üretilen tüm ürünlerin yurt dışı pazarlarda alıcı bulması için fuarlara bizzat kendisi katılarak tanıtım faaliyetlerini koordine etti.

Kimsesizlerin kimi oldu. Huzur evleri ve çocuk evlerinde kalanlara kapılarını açtı. Yıllarca sevgiye saygıya muhtaç olanları doyurdu. Onlara hem abi hem baba olarak devletin şefkat elini uzattı.

Şehir trafiğini rahatlatmak amacıyla Ramazan Paşa kavşağında ve bazı yerlerde araç park etme olayını kaldırdı. Buralarda vatandaş artık rahatça yürüyebiliyor.

Geka projelerine el attı. Aydın için önemli projeler yapılması için her türlü desteği verme yönünde irade sergiledi. Menderes Kirliliği, kıyı kirliliği gibi konularda duyarlılığını ortaya koydu.

Tüm birimler arasında, sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere, ADÜ ve diğer ilgili üniversitelerle diyalog sürecini başlatarak iyi bir koordinatör olduğunu gösterdi. İstişarelere ve araştırmalara belirli bir seviye kazandırdı. Devam eden ve yeni başlayacak yatırımların sağlıklı, hızlı ve verimli olarak gerçekleşmesi için yoğun mesai harcadı ve bütün gün ve haftasını yatırımlar konusuna ayırdı.

Daha pek çok hizmetleri ileride anlaşılacak olan ve kısa zamanda Aydın’ı ilgilendiren tüm konulara vakıf olan Vali Kerem Al’ın Aydın’ın kültürel, ekonomik, sosyal, turizm ve diğer konulardaki potansiyelinin iyi değerlendirilmesi için gerekli adımları atma yönünde büyük projeler üzerinde çalıştığını ve yoğun mesai harcadığını vatandaşlar yakından takip ediyor ve takdir ediyor.

Bu yazı toplam 1439 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim