• Aydın26 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

AYDINA DA KAR YAĞDI

03 Şubat 2012 Cuma 20:26

Bilmiyorum en son Aydın’a kaç yıl önce kar yağmıştı.

Bu yıl tüm yurtta olduğu gibi Aydın’lıların hiçte alışık olmadığı halde Aydın’ımızda da  kış sert geçiyor. Tüm yurt beyaz örtüyle boğuşurken bizler televizyonlardan izleyip kar topu oynayanlara ve kayak yapanlara iç çekerek seyrediyorduk.
 
Nihayet 2 Şubat 2012 Perşembe günü yani bugün  ilimize de kar yağdı. Sabah saat 08 sularında başlayan kar yağışı, öğleden sonra saat 15 lere kadar devam etti. Zamanla örtü 5 cm den fazla kalınlığa kadar çıktı. Sokaklar cıvıl cıvıldı gençler, kızlar, yaşlılar hep beyaz örtünün coşkusunu gün boyu yaşadı. Kimilerinin karın üzerinde yürüme acemilikleri açıkça belli oluyordu. İnsanlar bir oraya bir buraya koşuşup durdular gün boyunca.

Ben ise insanların karla gelen soğukla nasıl baş edilmesi gerektiğini düşünüp durdum. Arazide korunmasız açık alanda kalan tüm canlıları düşünüp durdum. Kuşların karda nasıl uçuşmaya çalıştıklarını gördüm. Soğuğa alışık olmayan  havyacıkların, sanki sıcak bir yuva ararcasına telaşlarına şahit oldum.

Yarabbi aç ve açıkta olanları sen yardım et diye dua ettim. Çünkü benim çocukluk yıllarımdaki yaşadığım açık havadaki zor koşulları çok iyi bilirim.

Benim çocukluğumda hep anlatır dururlardı. 1942 senesinde Aydın ovasına kar düşmüş 15 gün topraktan kalkmamış, zeytin ağaçları, incir ağaçları ve portakal ağaçları kurumuş ve hep kesilmiş ve budanmış. Bu olaya koca kar diye isim takmışlar. İnşallah bu seferde Aydın ovasına düşen bu kar, öyle bir afete dönüşmez bu heyecanı ile kalkıp gider . 

İşde bu duygular içinde kar manzaralarına yansıtan resimleri sizin için ekledim, sizler bundan sonraki günlerde de bu güzel heyecanı ve manzarayı tekrar tekrar yaşayasınız diye. Hep kar yağdığı günlerdeki gibi heyecanlı ve mutlu kalmanız dileği ile.
 
www.aydinozel.com Mustafa ÇAKIR   Köşe Yazarı
Bu yazı toplam 1528 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim