• Aydın32 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

AYDIN’A DİKKAT YENİ KOMPLOLAR GELİYOR-I

09 Mart 2010 Salı 03:00

Bekir YÖRÜKOĞLU

“AYDIN’A DİKKAT ! YENİ KOMPLOLAR GELİYOR-I”

            Aydın ilimiz, Türkiye’nin değişik illerinde demokrasinin beşiği olarak tanınır. Anadolunun hangi iline gidersek gidelim Aydınlıyım dediğin zaman, farklı bir zihniyet sahibiyle karşılaşmadıysanız, size cevap olarak hemen “demokrasinin beşiği Aydın’dansın ha” derler.Çoğunlukla cevap bu şekildedir.

            Son zamanlarda demokrasinin beşiği olarak tanınan Aydın’da, bir takım organizasyonların ve tertiplerin içinde olan kişiler cirit atmaya başladılar. Bazen konferanslar düzenleyerek bazende seminerlerle, önceden somutlaştırdıkları düşünceleri, kafalara tek tek aşılamaya çalışıyorlar.Yandaş bulmak amacıyla sürekli olarak bir eylem içindeler. Tabi bu, buzdağının görülen yüzüdür.

            Birde buzdağının görülmeyen yüzü var, perde arkası var ki esas önemli olan bu konudur. Çünkü yapılması gerekenler  perde arkası organizasyonlarda karar bağlanıyor. Bizler bu karar alıcıları bilmeyiz, tanımayız. Tanımakta gerekmiyor. Kendileri böyle istiyor. Önemli olan alınan kararların uygulanmasıdır.

            Burada dikkat çekici olan husus, daha önceki uygulamaların başarısızlıkla sonuçlanması neticesi, yeni bir yapılaşmaya gitmiş olmalarıdır. Yeni taktik: Türkiyenin her ilinde ayrı ayrı karar alıcılar oluşturmak suretiyle amaçlarına hizmet etmektir.

            Bu günkü yazımızda öncelikle karar alıcıları ve özelliklerini sizlere tanıtacağız. Daha sonrada alınan bu kararların içeriğini paylaşacağız.

            Karar alındıktan sonra uygulama aşaması buzdağının görülen yüzüdür. Karar aşamasından sonra hemen roller belirlenir. Ardından rol alacak kesimler ve kişiler imtihana gerek duyulmadan seçilir. Çünkü ellerinde bu kişilerin ve kuruluşlarda görevli olanların listesi devamlı el altındadır. İstenen role uygun kişi hemen listede işaretleniverir. O listedeki kişiler zaten öteden beri hazırdırlar bu işe…

            Karar alıcılar kendilerini hep saklarlar, gizlerler. Kişiler önemli değildir. Önemli olan amaç ve amaca hizmet etmektir. Bu karar alıcılar çok çeşitlilik arz etmektedir. Bazen birlikte hareket ediyorlar bazende amaç bir olduğu halde farklı manevralara girebiliyorlar.

            Bu karar alıcıların Aydın’daki özellikleri dikkat çekicidir. Çünkü bu kesimler için Aydın önemli ayaktır. Aydın onlar için olmazsa olmazlardandır. Aydın’sız hiçbir hareket başarılı olamaz. Bunu bildiklerinden Aydın’a daha başka bir önem vermektedirler.

 Bunlardan bir kısmının amacı hiç değişmez, tek istedikleri kargaşa yaratmaktır. Kaos ortamı oluşturmaktır.Bu doğrultuda planlar yapmak onların görevidir. Bu görevlerinden dolayıda zevk alırlar.Hizmet ettikleri  yerlere devamlı mesajlar vermek suretiyle biz buradayız demektedirler.

Başka bir kısmı ise, Haksız kazanç peşinde olanlardır. Öteden beri alışık oldukları işin kaymağı Ak Parti iktidarıyla sona ermiştir. Bu kesim, menfaatleri elden gittiğinden dolayı diğer karar alıcılarla beraber hareket etme yoluna gitmektedirler. Tek amaçları önceki gibi hak hukuk tanımadan cukkayı doldurma arayışlarıdır. Ülkede ve Aydın’da kargaşa çıkmış, herkes bir birini boğazlamış hiç umurlarında değildir.

Bir başka kesim; Aydınımız son yıllarda pek çok hizmet almıştır. Dörtyüz seksendokuz köyümüzün yolu, içme suyu problemi çözümlenmiş durumdadır. Hükümetin çıkardığı BELDES ve KÖYDES projeleriyle adeta bir milat yaratılmıştır.Bu hizmetler gün geçtikcede çeşitlilik arz etmek suretiyle hızla yayılmaktadır. Öte yandan sağlık, milli eğitim başta olmak üzere karayolları, demir yolları çalışmaları, sosyal alanda yapılan reformlar, tarımsal desteklerin hızla yapılması halkımız tarafından takdirle karşılanmaktadır..Dünyada büyük bir ekonomik kriz yaşanırken, işçimiz ve memurumuzun maaş ve ikramiyeleri ötelenmeden günü gününe ödenebilmekte, batık bankaya rastlanmamaktadır. Ufak tefek rahatsızlıklar yaşansada, hükümetin uyguladığı başarılı ekonomik politikalarla sıkıntı en az seviyede atlatılmaya çalışılmaktadır. Bütün bu hizmetlerden dolayı rahatsızlık duyan kesimlerdir bunlar.Bu kesimlerin karşı çıkış nedenleri, bu hizmetleri Ak Parti yapmasın, iktidara gelince biz yapalım anlayışıdır. Bu kesimler için, yapılan hizmetlerin hiç birisi muteber değildir. Ak Parti getirdiğinden dolayı yapılan hizmetlerin hepsi kötüdür. Bunlar, iktidarda olamamanın verdiği üzüntüden dolayı karar alıcılara katılmışlardır.

Diğer bir kesim, Aydın ilimiz sosyal açıdan çok çeşitlilik arz etmektedir. Türkiye’nin her ilinden her kesiminden kişileri barındırır bağrında. Bu açıdan ideolojik ve bölgeselcilik açısından amaçlara hizmet adına elverişli bir konumdadır. Bölgesel milliyetçiliği geliştirdin mi iş tamam. Bu kesimler ideolojileri açısından bu karar alıcılar safına katılmışlardır.

En önemli bir kesim ise; Köklü bir geçmişe dayanan ve hakimiyetlerini kaybetme korkusu taşıyan kesimlerdir. Bunlar için demokrasi bir anlam ifade etmemektedir. Bu kesim halkı güdülmesi gereken koyun ve aynı zamandada sağılması gereken inek gibi görmektedirler. Halkın uyanışı bu kesimler için çok tehlikelidir. Bunların derdi eskisi gibi halkın uyumaya devam etmesi yönündedir. Halkın uyanması demek kendilerinin sonu demektir. Bu korkuyla karar alıcılara katılmışlardır.

Karar alıcıların özellikleri yazmakla bitmez. Biz bu köşemizde kısa ve öz olarak karar alıcıları tanıtmaya çalıştık. Bunların haricinde ufak tefek başka karar alıcılarda zaman zaman bizde varız deselerde onlar pek varlık gösterememektedirler.Sadece diğerlerinin dümen suyunu girmiş vaziyettedirler.

Yarın ki yazımızda bu konuya devam edeceğiz. Baş rollerde kimler var, diğer rolleri kimler üstlenmiş durumda. Alınan kararlar nelerdir? Bütün bunları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu yazı toplam 802 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim