• Aydın41 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

AYDIN’A DİKKAT YENİ KOMPLOLAR GELİYOR-II

12 Mart 2010 Cuma 03:01

Bekir YÖRÜKOĞLU

“AYDIN’A DİKKAT ! YENİ KOMPLOLAR GELİYOR-II”

            Dünkü yazımızda; Son zamanlarda demokrasinin beşiği olarak tanınan Aydın’da, bir takım organizasyonların ve tertiplerin içinde olan kişilerin cirit atmaya başladıklarını, bazen konferanslar düzenleyerek bazende seminerlerle, önceden somutlaştırdıkları düşünceleri, kafalara tek tek aşılamaya çalıştıklarını, yandaş bulmak amacıyla sürekli olarak bir eylem içinde olduklarını, bunların,  buzdağının görülen yüzü olduğunu yazmıştık.

Burada dikkat çekici olan hususun, daha önceki uygulamaların başarısızlıkla sonuçlanması neticesi, yeni bir yapılaşmaya gitmiş olmalarıdır. Yeni taktik: Türkiyenin her ilinde ayrı ayrı karar alıcılar oluşturmak suretiyle amaçlarına hizmet etmektir demiştik devamlada karar alıcıların bir takım özelliklerini ortaya koymuştuk.

Yazı dizimizin ilk başında ifade ettiğimiz gibi, bu karar alıcılar belli bir organize içinde değil, farklı amaçlar beslediklerinden dolayı kendiliğinden politika birliği içine girmişlerdir. Bir birlerinden habersiz olarak geliştirdikleri politikalar, belli bir perspektif açısından bakıldığında bir birleriyle uyumlu gözükmektedir.Karar alıcıların hepsi, öyle veya böyle bir birleriyle farkında olmadan iletişim içindedirler.

Bu günkü yazımızda karar alıcıların aldıkları kararları uygulamaya sokacak olan “uygulayıcaların” , rollerini ve görevlerini ortaya koymaya çalışacağız.

Alınan kararlar bu “rollerle” uygulama safhasına konacaktır. Seçilen uygulayıcıların başında hiç şüphesiz ki, meslek odaları gelmektedir. Özellikle tabipler odası ve barolar birliğinden, esnaf ve sanatkarlar odasından, ticaret odasından, ticaret borsasından…vs; bu rolü üstlenebilecek kişiler daha önceden listede işaretli olduğundan ilk iş olarak o kişilerle temasa geçerek amaç doğrultusunda onları örgütlemektir. Buradaki rol: Bu meslek erbabının içinde, kendi kişisel kararları neticesi zarara uğramış, işlerini iyi idare edememiş, yanlış harcamaları neticesi işleri kezat gitmiş kişileri devlet ve hükümet aleyhine kışkırtmaktır. Bir takım yalan yanlış ve kasıtlı bilgileri aktarmak suretiyle hem bu kesimleri hemde mensubu olduğu meslek erbabının diğerlerini yönlendirmektir. Bol bol şikayet argümanı üretmek bunların başlıca rolleri arasındadır.

Seçilen diğer bir uygulayıcı kesim; sendikalar ve derneklerdir. Hem işiçi hemde memur sendikaları oldukca örgütlü bir yapıya sahiptirler. Sendikalar, konumu itibariyle en çok istismar edilebilecek malzeme ile doludur. Direk olarak ülke kalkınması ve gelişmeye dayalı olarak gelirleri belirlendiğinden dolayı, doğal olarak günümüz koşullarında istekleri bitmez. Aydın ilimiz memur,işçi ve emekli kesimin ağırlıkta olduğu bir kenttir.Özel sektörden fazla olarak kamu kesimi çalışanı daha ağırlıktadır. Karar alıcıların en fazla önem verdiği kesim sendikalardır. Burada görev alabileceklerin rolleri: Görev aldıkları kurumlarda suistimal yapılabilecek hususları tesbit etmektir. Aynı zamanda çalıştıkları kurumlarda iktidar yanlıları ve muhalefet yanlıları diye ikilik yaratmak suretiyle çalışanlar üzerinde baskı unsuru oluşturmaktır. Mülki amir ve yöneticiler hakkında, başarılı hizmetleri gölgelemek amacıyla olumsuz ve kasıtlı bilgiler yaymak bunların görevleri arasındadır. Nitekim son zamanlarda Bayındırlık müdürlüğünde, milli eğitimde, özel idarede,… vs devlet kurumlarında başarılı hizmet görenleri yıpratmak amacıyla sansasyon haberlerlerin ortaya çıkması bu kesimdeki rol üstlenen kişlerden kaynaklanmaktdır.

Seçilen bir başka kesim; Yerel basın ve internet haberciliğidir. Aydın’da yerel basın ve internet haberciliği son zamanlarda epeyce mesafe katedmiştir. Karar alıcıların önem verdiği bu kesim oldukca grift bir yapıya sahiptir. Bünyesinde her türlü oluşumu barındıra bilmektedir. Bu kesimin içinde karar alıcıların amaçları istikametinde roller üstlene bilecek kişiler zaten önceden listelerinde işaretlidir. Çünkü bu kişiler daha önceleride kullanılmış durumda olduklarından çok ucuza mal olabilmektedir.Buradaki rol: Devlet kurumlarını çalışamaz hale getirmek için hem mülki amiri hemde diğer çalışanları psikolojik baskı altına almak suretiyle iş yapamaz hale getirmektir. Sürekli olarak istismar etmek, istismar edilecek konuları günlerce yayınlamak bunların asli görevleri arasındadır.

Seçilen bir başka kesim Partilerdir. Burada muhalefet partileri zaten konumu itibariyle iktidara alternatiftirler. Muhalefet partileri içinde roller dahada çeşitlilik arz etmektedir. Esas rol: iktidar partisi aleyhine, diğer kesimlerden gelen bilgi ve belgeleri kamuoyuna hiç zaman kaybetmeden aktarmaktır. Karar alıcıların içinde yer alan bazı partililer, sürekli olarak her kesimle iletişim halindedirler. Bunların başka bir rolü, iktidar partisi içinde görüş ayrılıklarından faydalanarak ayrışmaya neden olacak politikalar üretmektir. Eski yönetim, yeni yönetim, küskünler, kırgın olanları tesbit edip, bir biri aleyhinde konuşmalarını sağlayarak derin uçurumlar yaratma rolünüde üstlenmişlerdir.

Bir başka kesim üniversiteler ve gençlik örgütleridir. Buradaki rol: akademisyenler arasına nifak sokmak suretiyle hükümet aleyhine eylemler düzenlenmesini sağlamaktır. Demokratik tüm açılımlara başka bir yafta uydurmak suretiyle çıkmazlar argümanı yaratmak bunların başlıca rolleri arasındadır. Ayrıca üniversite gençliğini kendi amaçlarına hizmet eder duruma getirmek için yeni yeni eylem planları hazırlama rolüde bu kesime verilmiştir.

Yarınki yazımızda bu konunun devamı olarak, alınan kararları sizlerle paylaşacağız.

Bu yazı toplam 759 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim