• Aydın22 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

AYDIN’A DİKKAT YENİ KOMPLOLAR GELİYOR-III

16 Mart 2010 Salı 03:02

Bekir YÖRÜKOĞLU

“AYDIN’A DİKKAT ! YENİ KOMPLOLAR GELİYOR-III”

İki gündür sizlerle paylaşmaya çalıştığımız görüşlerimizin devamı olarak bu günde, karar alıcıların, Aydın için aldıkları kararlar nelerdir? Uygulayıcılardan neler beklenmektedirler? Aydın için ne gibi bir sonuç ummaktadırlar?... bütün bu soruların cevaplarını beraberce irdelemeye çalışacağız.

Hatırlarsanız dünkü yazımızda; karar alıcıların aldıkları kararları uygulamaya sokacak olan “uygulayıcaların” , rollerini ve görevlerini ortaya koymaya çalışmıştık.

Alınan kararlara gelince:

Kararlardan birisi; Ak parti milletvekilleri arasında ayırışmayı sağlayacak politikalar geliştirmektir. Özellikle tabanda ağırlığı olan Mehmet Erdem’le Atilla Koç arsına nifak sokmak suretiyle gizliden gizliye dedi kodu üreterek sansasyon yaratmaktır. Bunun yanında parti yönetimi ile yönetim dışında kalan eski yöneticiler arasında, bir birlerini suçlayıcı açıklamalar yaptırmak suretiyle partide kargaşa yaratmak.Yine parti yönetiminde kullanabilecekleri kişilerle temasa geçerek önemli hizmetlerde bulunmuş olanları harcama yoluna gitmek. Bu konuda ne gerekiyorsa her türlü argumanları ortaya koymak.

Kararlardan bir diğeri; İlin en büyük mülki amiri olan vali hakkında olumsuz haberler yayarak çalışmaları sekteye uğratmaktır.Vali başta olmak üzere, kendilerince hükümet yanlısı olarak niteledikleri tüm bürokratları, daire amirlerini, müdürleri ve çalışanları psikolojik baskı altına alarak yanlış yapmalarını sağlamaktır. Listelerindeki işaretli kişiler vasıtasıyla, tüm devlet kurumlarından kullana bilecekleri yalan yanlış bilgileri temin etmek ve bu bilgileri çarpıtarak kişileri suçlayıcı hale getirmek.

Kararlardan bir başkası; Halk arasında mutsuz kesime yönelik olarak, sokakta, kahvelerde, çarşıda nerede olursa olsun, hükümetin yapmış olduğu faydalı icraatları devamlı olarak eleştirmek, çarpıtarak onların kafasında hükümet hakkında olumsuz düşünceler doğurmak. İşsizlik, ekonomik kriz gibi konularda sürekli olarak aleyhte propagandalar yapmak.

Diğer bir karar; Bir takım internet siteleri ve bazı yerel basın organlarını, minimum düzeyde tutmak şartıyla parasal olarak desteklemek. Burada görev alan kişiler, hem çarpık bilgi yönünden hemde maddi kaynak açısından sürekli olarak beslenmeye çalışılacaktır. Seçtikleri kurbanları, her türlü yalan yanlış söylemlerle yıpratmak, onları kamuoyu önünde küçük düşürmek, görev yapamaz hale getirmek için ne gerekiyorsa yapılacaktır.

Başka bir karar; Gençliğe yönelik olarak, örgütlü gençlik kolları vasıtalarıyla hükümet aleyhinde bildiriler yayınlamak, kesimler arasındaki sürtüşmeleri maksimum düzde tutmak amacıyla gençliğe hitab edici söylemler geliştirmek.İdeolojik ve bölgesel farklılıklardan faydalanarak gençliği, kasıtlı bilgilerle doldurmak.

Karar alıcıların umudu:

Aydın’da, gerek hükümeti gerekse yöneticileri kendi asli görevlerinden uzaklaştırıp iş yapamaz hale getirmek, halkın gözünden gönlünden düşürmek, böylece Aydın’ı yatırım yapılamaz hale getirmeyi ummaktadırlar.

Siyasetcilerin ve bürokratların dikkat etmesi gereken husus: son zamanlarda Aydın’da oynanmak istenen oyunları ve ileriki günlerde muhtemel gelişmeleri, çok çeşitli yönleriyle ele alıp değerlendirmek suretiyle belli bir yol haritası çizmek zorundadırlar. Tüm gelişmeler anında takip edilerek, gerek basın açıklamalarıyla gerekse hukuki boyutuyla gerekli cevaplar zaman geçirilmeden verilmelidir.Bu önlemlerin yanında, kamuoyunda etkin olan kişiler, kuruluşlar, yazarlardanda faydalanılmalıdır. Doğru bilgi ancak bu şekilde yerine ulaşır.

Bu yazı toplam 772 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim