• Aydın27 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

AYDIN’DA REFERANDUMDA ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNİN HAYIR CEPHESİNE KATKISI

22 Eylül 2010 Çarşamba 03:32

AYDIN’DA REFERANDUMDA ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNİN HAYIR CEPHESİNE KATKISI

            13 Eylül 2010 tarihinden sonra her siyasi parti, her sivil toplum kuruluşları ve ilgili tüm taraflar yapılan anayasa değişikliği (referandum) konusunda  değerlendirmelerde bulundular. Olumlu yada olumsuz görüşlerini kamuoyu ile paylaştılar.

            Aydın’da %36 evet, % 64 hayır oyu çıktı.Türkiye genelinde hayır oyları çıkan iller sıralamasında Aydın ili ilk altıncı sıraya yerleşti. Bu hayır cephesinin kendi çapında bir başarısı olarak gözükmektedir.

            Bu neticeden sonra, Aydın’daki hayır cephesine Adnan Menderes Üniversitesinin katkısı oldu mu? Veyahutda ne kadar oldu ve hangi düzeyde oldu? gibi sorular kamuoyunda konuşulmaya başlandı.(sayın Başbakan egede detaylı araştırma yaptırmaktadır.)

24.000 öğrencisi ve 2.000 öğretim elemanının olduğu bir üniversitede referandum gibi bir anayasa değişikliğinde üniversitenin etkili olmadığını söylemek safca bir yaklaşım olsa gerektir.

            Rektörlük seçimlerinin yaklaştığı bu günlerde konuyu enine boyuna ele almak ve tarafları doğru bilgilendirmek adına birazcık gerilere gitmekte yarar var. Bu yazımızda kamuoyunu Adnan Menderes Üniversitesi hakkında aydınlatmakta yarar görüyorum.

            Ekim ayında yapılacak olan rektörlük seçimlerinde 6 profesör hocamız adaylıklarını açıkladılar. Demokrasinin güzelliklerinden olan yarışta tüm adaylara başarılar diliyorum.

Mevcut rektör Şükrü Boylu her ne kadar son 6 ayda Ak Partinin ileri gelenlerini kovalamakta ise de, Üniversitemizin adını taşıyan rahmetli Adnan Menderes hakkında bilgi edinme çabası olsa da, kamuoyu biliyor ki, ne kadar sol örgüt var ise hemen hemen hepsine Necdet Sezer zamanında koşarak üye olmuştur. Bunun saklanacak gizlenecek veya utanılacak yanı yoktur. Demokratik ve legal örgütlere üye olmak kanun ve yönetmelikler açısından her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının hakkıdır. Üstelik Şükrü Boylu açısından da sakınca doğuracak bir yönü yoktur.

Hepimizin hatırlayacağı gibi, Sayın Cumhur Başkanı Abdullah Gül’ün seçilme arefesinde aleyhinde pek çok yürüyüş, miting ve karalamaca propogandalar yapılmıştı. Hafızalarımızı şöylece bir yoklarsak Sayın Rektörümüz Şükrü Boylu, Gül’ün aleyhinde yapılan hemen hemen tüm yürüyüş ve mitinglere katılmış, Mahkemelerce Ergenekon bağlantısı iddiası ile yargılanan Tuncay Özkan mitinglerini özellikle Üniversite rektörlerini temsil edercesine televizyonlarda boy gösterip Şükrü Boylu isminin reklamını yapmıştı.

Bu konuyu bir kenara koyalım. En önemlisi, Sayın Rektör Şükrü Boylunun akademisyenler arasında dolaşan bilgilere göre ve kamuoyunun da dikkatinden kaçmayan uygulaması ise, rektörlük yaptığı Adnan Menderes Üniversitesinde atadığı dekan, müdür ve diğer idarecilerin tümünün iktidar aleyhtarı olduğu ve belirli bir görüşün militanlığını yaptığı, bir avuç inançlı akademisyene manevi baskı (mahalle baskısı) uyguladığı açık ve seçik olarak dillendirilmektedir. Ayrıca referandumda Aydın gibi bir ilin dokusunu Aytepeden(Üniversite kampüsünden) bozarak dengesiz güç kullandığı yetmezmiş gibi riyakarlık örneği göstererek seçilmek için taklalar attığıda kendini seçen ekip tarafından sıkca söylenmektedir.

Bu konuyu daha sonraları tekrar ele almak üzere öteleyelim. Şimdi rektörlük seçimlerine gelelim. Adnan Menderes Üniversitesi akademisyenleri arasında yaptığımız araştırmalarda hangi adayın kaç oy alacağı hemen hemen ortaya çıkmış durumdadır.

Toplam 518 akademisyenin oy kullanacağı rektörlük seçimlerinde adayların alabileceği tahmini oyları sizinle paylaşmakta yarar var:

Rektör Adayları                Oy Sayısı

Şükrü Boylu                       :   78

Sema Başak                        : 181

Osman Kaya                       : 175

Gökhan Erpek                    :   23

Mustafa Birincioğlu           :   36

Hilmi Kırlıoğlu(sakaryadan): 25

Rektörlük seçimlerinde aday olan hocalarımıza ve oy kullanacak tüm akademisyenlerimize şimdiden başarılar diliyor, en faydalı olacak aday kazansın diyorum.

 
Bu yazı toplam 1347 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim