• Aydın22 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Aydını Selamlarken

11 Ekim 2011 Salı 02:05

Söke'yi tüm tarihi ile anlatan ' Ağalar Şehri Söke ' adlı kitap Söke'li gazeteci yazar Kerim YALÇINKAYA'nın büyük emeklerle, yorulmadan hazırladığı bir kitap, Ben şahsen çok yararlandım. Söke'li olsun olmasın tüm Aydınlılara tavsiye ediyorum.

70 - 80 yıl önceRum zenginlerinin Söke Ovasını satın alarak Rumlaştırma gayretini anlatır. Buna karşılık Rumların bu niyet ve gayretini engellemek istene Hacı Ziya Bey'in, karşı mücadelesi çok veciz bir şekilde akıcı bir üslüpla anlatılmış bu kitapta.

Bilmem, Çakırcalı Mehmet Efe'nin Hacı Ziya Bey'e ismini vermeden on bin altun yardım ettiğini, istemeden borç para gönderdiğini hiç duydunuz mu ? Ben bu kitaptan öğrendim.

Kitapta anlatıldığına göre; Karşıyaka'da bir Nargile Kahvesine sık sık giden Hacı Ziya Bey'e debdili kıyafetle giden Çakrıcalı Mehmet Efe, gönderdiğim altunlar işe yaradı mı ? diye sorunca, deve yükü ile evine gönderilen on bin altunun Çakırcalı Mehmet Efe'nin vatan savunmasına parasal destek verişi, hem Efe'yi, hemde Hacı Ziya Bey'i rahmet ve minnetle anmamız için yeterli bir hizmet. Tariş Pamuk Birliği Başkanı Beliğ Azbazdar'ın büyük Dedesidir.

Bu tip kitapların Aydın ilimiz ve ilçelerimiz için eksikliğini çekiyoruz. Aydınlı eski Senatör, Emekli Avukat Sadettin DEMİRAYAK'ın Kurtuluş Savaşında AYDIN konusunda yazdığı kitapları da, gündeme getirmek, boynumuzun borcu. Bilmediğimiz pek çok tarihi olay gün yüzüne çıkartılıyor.

İlçelerle ilgili yeni araştırmalar ve kitapları bekliyoruz.

Sadettin DEMİRAYAK Bey'in " Kuva-yı Milliye'nin Aydın'da Doğuşu " adını verdiği kitabının da Aydın'da yeterince desteklenmediğini kendsisinden dinlemiştim.

Yeni eserler, yeni çalışmalar için teşvik edici ilgi ve desteğimizi mutlaka vermeliyiz.

Aydın konulu araştırmalarını yorulmadan sürdüren Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ( ADÜ ) öğretim üyelerinin çalışmaları da, ayrı bir sevinç kaynağımızdır.

Eli kalem tutan, araştırmacı hemşerilerimizin cesaretle bu konuda çalışma yapmalarını bekliyoruz.

Okuyucularla bu ilk yazımızda; Aydın ve ilçelerini konu alan yeni kitap ve araştırmalar beklentimizi belirterek, buluşmuş oluyoruz.

Siyasilerimizi de Aydın konusunda gereken işbirliği, ittifakın tesis ve devamı beklentimizi de dile getiriyoruz.

Her şey AYDIN için sloganı lafta kalmamalı diyoruz. 10.10.2011

Bu yazı toplam 1064 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim