• Aydın25 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Başarı da Sabrın Önemi

07 Ağustos 2008 Perşembe 22:45

Sabır; her türlü acıya zorluğa haksızlığa ve belaya karşı direnmek pes etmemek manasında kullanılır çoğu kez..

Sabretmek; dayanma gücüdür insan iradesi ölçüsünce… Başarı ise sabır sonucunda hedeflediğimiz noktada susuzluktan kavrulan bir bedenin bir bardak suyu kana kana içmesidir. Başarı elbette kendiliğinden ayağımıza serilen bir halı değildir.  Bir şeyleri elde etmek istiyorsak azimle çalışmak, sabırla sonunu beklemek gerekir muhakkak. Tam tevekkül ile adım atmak sonucunu kollamak icap eder.

     Yaşam insanların sabırlarının ölçüldüğü bir imtihan süresinin adıdır. Yaratılışımızın sonucu ve inancımızın gereği olarak dünyaya gönderilen bizler birer imtihan için burada bulunmaktayız. Eğer imtihanı başarı ile vermek istiyorsak-ki bu hepimizin dileğidir- sabır ve selamet neden-sonuç ilişkisi içerisinde yaşamak ve hedeflerimizi takip etmek zorundayız.

    Bilindiği üzere yaşadığımız dünya; standartları itibariyle bizlere istediğimiz olanakları sunamamaktadır. Toplum olarak hareket etmenin egemen olduğu yaşamımızda değiştirmek istediğimiz ya da yenileşmesi gerektiğine inandığımız olay ve konularda tam bir sabır imtihanından geçmek zorundayız. İdeallerimizi gerçekleştirme yoluna çelmeleneceğimiz, yolumuza taşlar konulacağı ve hatta ciddi tehditler alacağımız kuvvetle muhtemeldir. Bu gibi olumsuzluklar kişiyi yıldırmamalı yolundan döndürmemelidir. Doğruluğuna kesin kanaat getirdiğimiz konularda ağır ve emin adımlarla yürümek düsturumuz olmalıdır.  

      Başarılı hiçbir insan yoktur ki hedefine hedeflediği ilk anda kavuşmuş olsun. Amaçları uğruna belki de bir ömür harcayanların hikâyeleriyle doludur tarih… Hedefe ulaşmada tepeden inme kolaylığı henüz hiçbir başarının altında imza olarak kendini göstermemiştir. O imza ancak ve ancak azim ve sabır ikilisine aittir.

      Yükseklere çıkmak isteyenler merdivenlerde ter dökmeyi baştan göze almak zorundadırlar. Şartları çok sıkıntılı olan bu yolda; fertlerin, hedefe ulaşma, erişme azmi alınan her negatif sonuçta daha da kamçılanmalı ve hırslı adımlarla yola devam edilmelidir.

       Çevremizde örneklerini çokça gördüğümüz donanımlı, işinin ehli, imkânları yeterli olan kişiler sabır konusunda gerekeni yapamamaktadırlar… Yaşamımızı bir toplumla beraber yürütme zorunluluğumuzu unutup; kendi bildiğini okuyan insanlarımız bulundukları noktayı da kaybedebiliyorlar…       Bence ne olursa olsun yaşadığımız bu hayat ekseninde hedeflerimiz olmalı… Ve zaman dilimi koymadan başarı noktasına ulaşma gayreti içerisinde olursak Tarih bizleri hiçbir zaman unutmayacaktır…

Bu yazı toplam 1159 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim