• Aydın31 °C

Zeki ALTIN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zeki ALTIN / Köşe Yazarı

BAŞKALARI CENAZE NAMAZINI KILARKEN

12 Haziran 2012 Salı 21:48

BAŞKALARI CENAZE NAMAZINI KILARKEN, ÖZ OĞLUN ŞADIRVANDA SEYİRCİ OLSUN İSTER MİSİN!
Okullar yaz tatiline girdi. 
Tatiller değişik şekillerde değerlendirilebilir. Bu yazımda yaz tatilinde yapılabilecek faydalı bir yol üzerinde durmaya çalışacağım.
Öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur, denmiştir. “İki günü eşit olan ziyandadır.”  Öyleyse her gün bilgi dağarcığımızı biraz daha doldurmalıyız.
Peki, öncelikle neyi öğrenmeliyiz?
Konuya bir rahmet dileğiyle girmek istiyorum. Allah (cc), kendisine rahmet etsin. Yattığı yer nur olsun! İlk Kur’an  Hocam, Rahmetli Hafız Süleyman (Yağlı)’nın kitapları arasından bana emanet edilen  et-ta’lim ve’l müteallim adlı bir eser  de vardı. O eserde deniyordu ki;
“ilim öğrenmek, erkek- kadın her müslümana farzdıır”  
Kitapta yukarıdaki Hadis-i şerif nakledikten sonra, hangi ilmin farz-ı ayn, hangi ilmin farz-ı kifaye olduğu açıklanırken şunlar kaydedilmiş;
İLM-İ HAL , her müslümanın bilmesi gereken farz-ı ayn bir bilgidir. 
İLM-İ HAL BİLGİSİ nedir?
Bir müslümanın günlük hayatta uygulaması gereken hususlar hakkındaki bilgi.
İnanç esasları,  ve  ibadetler ile ilgili bilgiler bu çeşit bilgilerdendir.  Mesela namaz ile ilgili bilgiler gibi.
Namaz nezaman kılınır, nasıl kılnır, faarzları, sünnetleri nelerdir, namazı bozan şeyler nelerdir, imama  nasıl uyulur, ikinci rekatta imama uyan nasıl hareket eder… gibi konularda her müslüman ayrı ayrı bilgi sahibi olamak durumundadır.
Bunları bilmeyen mi olur, demiyorsunuz değil mi?
En yakınlarının cenazesine katılıp, cenaze namazını kılmayanların hepsini namaza inanmayanlar mı zannediyorsunuz! Samimi bir ortamda konuştuğunuzda bir çoğunun “cenaze namazı kılmayı bilmediği için sevdiklerinin cenaze namazına iştirak edemediği” itirafını duyabilirsiniz! 
Veya  başlangıçta  yetişemeyip, ilk rekattan sonra sizinle beraber imama uyanların namazını nasıl tamamladıklarına dikkat edin bakalım, kaç kişi doğru tamamlıyor!?
Yukarıdaki örnekleri, müslümanların ilmihal bilgilerindeki eksiklikleri vurgulamak için verdim. Müslümanları kınamak için değil!
Yaz tatili bu tür bilgileri almak için bir fırsattır. Hangi sınıfta olursa olsun, çocuklarımıza bu fırsatı verelim. 
Nerede?
Camilerimizde açılan yaz kurslarında ve rüştünü ıspat etmiş diğer kurumlarımızda. 
Mahallenizin imamlarına, dini tahsil yaptığını bildiğiniz kişilere nerede olurlarsa olsunlar, dini konularda  sizi aydınlatması konusunda çekinmeden  müracaat edebilirsiniz. Bu konuda hiç ama hiç çekinmeyin!  Zira onlar bu konuda soracağınız sorulara Allah rızası için seve seve cevap vereceklerdir.
Ama öncelikle  çocuklarımızı, Kur’an öğrenmeleri yanı sıra  ilmihal bilgilerini de alabilecekleri  “YAZ  KUR’AN KURSLARINA” mutlaka gönderelim.   Küçük yaşta  bu bilgileri öğrensinler. Büyüdükçe öğrenme imkanları  olmayabilir.
Başkaları cenaze namazımızı kılarken, öz oğlumuz, bilmediği için şadırvanın altında seyirci olmasın! 

Bu yazı toplam 1498 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim