• Aydın36 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAYRAM İNCİ "LOZAN ANTLAŞMASI TÜRKİYE'NİN TAPU SENEDİDİR
24 Temmuz 2015 Cuma 10:44

BAYRAM İNCİ "LOZAN ANTLAŞMASI TÜRKİYE'NİN TAPU SENEDİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Efeler İlçe Başkanı Bayram İNCİ Lozan Antlaşması Türkiye'nin Tapu Senedidir dedi. Ayrıca Başkan Bayram İNCİ;

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Efeler İlçe Başkanı Bayram İNCİ Lozan Antlaşması Türkiye'nin Tapu Senedidir dedi. Ayrıca Başkan Bayram İNCİ;

        92 Yıl önce ülkemizi Değişmez Genel Başkanımız İsmet İnönü'nün temsil ettiği Lozan Antlaşmasını diğer antlaşmaların çoğundan farklı kılan bazı özellikleri var. Türkiye Cumhuriyetinin temel taşını oluşturan Lozan Antlaşması, Birinci Dünya Savaşından sonra imzalanmış olan antlaşmalar arasında bugün hala yürürlükte olan ve geçerliliğini koruyan tek antlaşmadır.Bu antlaşma ile aynı zamanda Türkiye ile Batılı devletlerin siyasi, hukuki, iktisadi ve sosyal ilişkileri yeni baştan düzenlenmiştir.

       Lozan Antlaşması Birinci Dünya Savaşında yenildikten sonra ülkesinin istila edilmesine karşı bütün varlığı ile direnen ve neticede şerefli bir barış antlaşması imzalamayı başaran bir ulusun eseridir. Bunun başka bir örneği yoktur. Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi  “Lozan Barış Antlaşması, Türk Ulusu aleyhine yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Barış Antlaşması'yla tamamlandığı zannedilmiş, büyük bir suikastın ortadan kaldırıldığını gösteren bir belgedir.”

       Türkiye eğer Atatürk’ün öncülüğünde başarılı bir kurtuluş savaşı gerçekleştiremeseydi, biz de diğer mağlup ülkeler gibi ülkemizi bölüp parçalamak isteyenlerin iradesine boyun eğmiş olacaktık. Ama bu olabilir miydi? Türk milleti böyle bir yenilgiyi kabul edebilir miydi?

     Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk daha Lozan Antlaşması sonuçlanmadan, 1923 yılının Ocak ayında:

“Milli mücadelenin maksat ve gayesi ülkemizin tam istiklalini ve kayıtsız şartsız egemenliğini sağlamak ve sürdürmektir”… Türk halkı asırlardan beri hür ve müstakil yaşamış ve bağımsızlığı hayatın bir zorunluluğu sayan bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.” diyordu.

İşte Türkiye bu inançla yola çıktı ve başarılı oldu.

     Lozan sadece ülkeyi parçalamak isteyen yabancı ülkelere karşı değil, aynı zamanda onların içerideki destekleyicilerine karşı da kazanılmış bir büyük siyasi zaferdir.Lozan’la kayıtsız şartsız bağımsızlık talebinin siyasi ve hukuki alanda tescil edilmesi, öncelikle Türkiye’nin bağımsız ve eşit bir devlet olarak uluslararası topluma kabul edilmesi sağlanmıştır. Lozan Antlaşması Türkiye’nin tapu senedidir.

       Türkiye bugün Cumhuriyeti kuranların ülke yönetiminde gösterdikleri dikkati ve duyarlılığı gösteremeyen siyasi kadrolar yüzünden Atatürk dönemindeki gücünden ve itibarından çok şey kaybetmiştir.Türkiye’ye yönelik arzular yalnızca Sevr Antlaşması ile sınırlı değildi. Sevr’den önce de vardı. 1. Dünya Savaşı sırasında Fransızlar ve özellikle İngilizler, Ortadoğu’yu kendilerine uygun bir biçimde düzenlemeyi amaçladılar. Ancak tutturamadılar. Amaçlarını, Sevr ile yerine getiremediler.

        Bugün Emperyalist Ülkeler  bölgedeki Kürt hareketini izleyerek kendi lehlerine çevirebilmek için çaba harcıyor. Türkiye’nin, Lozan Antlaşması ile belirlenmiş olan sınırlarını değiştirerek, o yörelerde bağımsız ya da otonom kimi yönetimler kurmak istiyor. Bu amacın arkasında başta enerji kaynaklarını denetleyebilme olanağına sahip olma ve bölgede kurdukları İsrail devletini koruma güdüsü var. Bir diğer amaç ise  İslamın radikal yöne kaymasını  engellemek ve ılımlı bir İslam anlayışına sahip bir bölge oluşturmak.

         Yabancıların telkinleri ve baskıları altında Cumhuriyet dönemindeki kazanımlarımızdan her geçen gün yeni tavizler verilmektedir. Dış baskılara karşı direnme gücü kaybolmuştur. Bu durumda ne yapabiliriz? Çıkış yolumuz nedir? Çıkış yolunu da Atatürk’ün Büyük nutkunda buluyoruz. Atatürk şöyle diyor:

“Türk halkı asırlardan beri hür ve müstakil yaşamış ve bağımsızlığı hayatın bir zorunluluğu sayan bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.”

       İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Curzon’un, Lozan’da “Türkiye’nin imza edeceği en iyi antlaşma budur. Eğer imza etmezse, Türkiye düşünsün! Asya’nın görünmez derinliklerinde kaybolur” tehdidine karşı “Memleketimi esarete mahkûm eden bir vesikaya imza koyamam!” diyenler kurduğu ülkedir Türkiye.

       Başta Büyük Atatürk olmak üzere, Cumhuriyeti kuranların en zor şartlar altında Kurtuluş Savaşında ve daha sonra Lozan’da sağladıkları bu büyük esere sahip çıkmak  hepimizin ortak görevidir.Biz Atatürk’ün gösterdiği ışıklı yoldan giderek bütün güçlükleri aşacağımıza inanıyoruz. Kurtuluş Savaşını ve Lozan’ı yapabilen Türk halkı bugünkü güçlüklerin de üstesinden gelmeyi bilecektir.Türkiye, Lozan ruhundan asla vazgeçmeyecektir.

       Bu duygu ve düşüncelerle Lozan Barış Anlaşması’nın yıldönümünü kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere ülkemizin ve ulusumuzun varoluşu için canını ortaya koyan şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1598 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim