• Aydın25 °C

Coşkun IRMAK / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Coşkun IRMAK / Köşe Yazarı

BEDESTEN İŞ MERKEZİ - Hangi Mantık

07 Ağustos 2012 Salı 23:28

Adnan bey geçen gün konuyu çok güzel özetlemiş, ancak işin içinden biri olarak bazı ince detayları bende paylaşmak istedim.

 
Konu Bedesten İş merkezi.
 
Belki ilk bakışta konu 117 kişiyi ilgilendiriyor gibi görünsede perde arkasında Aydın ili gibi SİT uygulamalarından mağdur durumdaki birçok ilimizin meselesi.
 
Yıllardır bazı eski politikacıların sorunları halının altına süpürüp ötelediği gibi bedestenin sorunlarıda çok fazla üzerine gidilmediği için halının altında kalmış, en önemliside ülkemizde icraat yapmanın zor olduğu özelliklede şehrimizde bu zorlugun dorukda olduğu gerçegi.
 
Ancak ben yönetime gelen arkadaşlarımla birlikde bunu aşacağıma inanıyorum.
 
Çünkü Aydınlı olduğum günden beri hep Aydının hak ettiği yerde olmadığını, birilerinin artık ellerini taşın altına koyması gerektiğini, rehaveti üzerimizden atmanın zamanın geçip gittiğini hep düşündüm ve söyledim.
 
Bir bina düşünün üst iki kata`; Meslek yüksekokulunun bir bölümünün ve özel bir dershanenin açılabilmesi için iyi niyetle ruhsat verilmiş.
 
Niyetin ve uygulamanın doğru olduğundan hiç kimsenin şüphesi yok.
 
Ancak bu iyi niyet alt iki katta gösterilmemiş, Bu iki alt katta ne var esnafın ruhsat alınamadığı için 3 yılı aşkındır boş olan dükkanları.
 
Gerekçe , iş merkezinin yanında bulunan harabe halindeki tarihi hamamın kooperatifce resterasyonunun yaptırılmasının istenmesi.
 
Bu konuda belediye ye Tabiat varlıklarını koruma kurulunun yazdığı yazı.
 
Belediye başkanımız Sn. Özlem Çerçioğlu ile defalarca görüşülmüş bende yeni görevi aldığımda yönetimdeki arkadaşlarla birlikde görüştüm hem yazılı hemde şifai sözü var kurul bana yazı yazsın vereyim.
 
Bu arada Sn. Valimizin ve İl özel idare sekreterimizin destekleri ile restarasyon işi için yaklaşık restarasyonun yüzde 60 ını kapsayacak ödenek resmileşti, resterasyon başladı kalan kısım için bize eğer hukuki bir sorun olmazsa ben bu kısmı karşılarım diyen Belediye başkanımızın vereceği müjdeyi bekliyoruz.
 
Bir tarafdanda kendi imkanlarımızla restarasyonu başlattık.
 
Kurul Müdürü sn. Mehmet bey in yüzde yetmişini bitirin belediye ye gerekli yazıyı yazacağım sözünüde hiç unutmadık.
 
Gerçekden iş yapmak çok zor birileri sizin göreviniz olmadığı halde devletin yapması gereken bir restarasyon işini size yıkıyorlar, yazılan bir yazı ile belediyenin elini kolunu bağlıyorlar. Katı mevzuat kurallarından dolayı herhalde bu kurulların eli kolu bağlı.
 
Bu kurullarda vatandaşın elini kolunu bağlıyor sonunda Aydının büyük bir kısmında bakımsız bir sürü yapı .
 
Çok detaylı ve işin içinden vatandaşın çıkmasının neredeyse imkansız olduğu bir konu en sonunda vatandaş binasını yıkılmaya bırakıyor yada özellikle İstanbuldaki gibi tatsız olaylar oluyor.
 
Ne yazıkki herşeye çare bulmaya çalışan hükümet bu konuya çözüm bulamadı.
 
Ben yetkililere sorup cevap alamadığım soruları bir daha soruyorum, iki katta dükkanı bulunan ve üç senedir ruhsat bekleyen esnafın suçu ne?
 
Aydının tam göbeginde Maliyenin dibinde Nerdeyse Valilik, Adliye ve Sosyal Güvenlik Kurumuna komşu olan bir iş merkezinde çok zor şartlarda dükkan sahibi olan insanların kaderleri bir hamam restarasyonundan dolayı yazılan bir engel yazısına terk edilebilir mi?
 
Tepenin ruhsatı olurda altın ruhsatı olmazmı?
 
Aristo yaşasaydı mantık adına ne söylerdi bende merak ediyorum.
 
Sevgilerimle..
 
www.aydinozel.com Köşe Yazarı Coşkun Irmak 
Bu yazı toplam 1463 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim