• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BELİĞ AZBAZDAR TARIM BAKANI GİBİ
26 Ekim 2015 Pazartesi 00:29

BELİĞ AZBAZDAR TARIM BAKANI GİBİ

MHP AYDIN 2. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI M.BELİĞ AZBAZDAR GİTTİĞİ HER YERDE TARIM BAKANI GİBİ KARŞILANIYOR, MHP’NİN AYDIN’DA OYLARI ARTIYOR…
MHP AYDIN 2. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI M.BELİĞ AZBAZDAR GİTTİĞİ HER YERDE TARIM BAKANI GİBİ KARŞILANIYOR, MHP’NİN AYDIN’DA OYLARI ARTIYOR… AYDIN MHP’DE 2. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI MEHMET BELİĞ AZBAZDAR İLÇE ZİYARETLERİNDE ADETA TARIM BAKANI GİBİ KARŞILANIYOR, MHP AYDIN İL BAŞKANLIĞI’NIN YAPTIĞI ARAŞTIRMADA MHP’NİN OYLARI ARTIYOR. MHP AYDIN İL BAŞKANI CEM AKBULUT, PARTİSİNİN AYDIN’DA 4 MİLLETVEKİLİ ÇIKARDIĞINI
HATIRLATARAK,”1 KASIM SEÇİMLERİ MHP’NİN ÇIKIŞI OLACAKTIR, EN AZ 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAĞIMIZA EMİNİM”DEDİ.2. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI AZBAZDAR İSE”AYDIN TARIM KENTİ OLMASINA RAĞMEN PAMUKTAN, YAZ VE KIŞ SEBZE VE MEYVELERİNE ÜRETİCİMİZ NE ÜRETTİYSE HEP ZARAR ETMİŞ. TARIM POLİTİKASI OLMAYAN BİR ÜLKEDE ÜRETİCİMİZİNDE ZARAR ETMESİ KAÇINILMAZ OLUR, HALKIMIN TEVECCÜHÜ İLE SEÇİLİR TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NE GİDERSEM ÖNCELİĞİM TARIM OLACAK”DEDİ, ÇİFTÇİ KESİMİNDEN BAKAN İTİBARI GÖRDÜ.
Milliyetçi Hareket Partisi Aydın’da oylarını arttırıyor. MHP’nin Sökeli 2. sıra Milletvekili Adayı Mehmet Beliğ Azbazdar’a MHP dışından da destek çığ gibi büyüyor.
1994-2002 yılları arasında Anavatan Partisi’nden Söke Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Azbazdar’a o yıllarda birlikte görev yaptığı partili arkadaşlarından da destek yağıyor. Kısacası Azbazdar MHP’den Milletvekili Adayı olmasına rağmen partiler üstü destek görüyor. Azbazdar’a en büyük destekte tarım kesiminden geliyor.
TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Yönetim kurulu Başkanlığı görevinde bulunan Azbazdar,DSİ’nin Lav edilip Sulama Birlikleri’nin kuruluş aşamasında da Söke Ovası Sulama Birliği Kurucu Başkanlığı’da yapmıştı.O nedenle A’dan Z’ye tarımın içerisinde olan Azbazdar,tarımın istek ve sorunlarını da yakından biliyor.Azbazdar,”Aydın tarım kenti olmasına rağmen Söke’den Buharkent’e hangi ilçeye gittiysem üreticimiz yüksek girdi maliyetleri ve üretirken zarar ettiğinden dolayı dert yanıyor.Bu sorun sadece pamuk üreticisi için geçerli değil.Narenciye’den karpuz-kavun ve diğer ürünlere kadar üreticimiz kazanamamaktan dert yanıyor.Zeytin Üreticisi dane zeytine prim istiyor.Çilek üreticisi aynı şekilde prim istiyor.Geçen yıl 55 kuruş olan pamuk primi bu yıl 65 kuruşa çıkarıldı.Yani sadece 10 kuruş artış oldu.Fakat gübre ve mazota baktığımızda son bir yılda fiyatlar defalarca artmış durumda.”dedi.
Pamuğun tarımın tansiyonunu dengelediğini ifade eden Azbazdar,”Pamuk Katma değeri Yüksek stratejik bir üründür. Pamukta dışa bağımlı kalmamak için iç üretimi teşvik etmemiz lazım. Ancak buğday üretiminde olduğu gibi pamuk üretiminde de 5 litre mazot desteği uygulanıyor.
Hâlbuki pamukta dekar bazında 25 litre mazot harcanıyor. Defalarca dile getirdiğim gibi pamukta mazot ve gübre giderleri çok ağır.
Özellikle gübrede KDV ve ÖTV ödememiz bize çok ağır geliyor. Biz ülkemizin ihtiyaç duyduğu pamuğu üretecek kabiliyete sahip olmamıza rağmen, yetiştiremediğimiz eksik pamuk için sadece mahlıç getirirken yurtdışına 2,5 milyar dolar para ödüyoruz. Bunun çekirdeği, Katma Değeri, yağı, küspesi orada kalıyor. Bununla birlikte 4,5 milyon dolar dışarıda kalıyor. Biz bu durumu sürekli dile getiriyoruz. Pamuğa elbette destek verilirken üretim maliyetleri hesaplanmalı. Pamuğa piyasa koşullarına göre prim verilmesi gerekir. Gemiye ucuz mazot verilirken, çiftçiye söz verilmesine rağmen üretici ucuz mazottan faydalanamıyor. Bu haksızlığa son vermek için aday oldum ve çiftçimizin Meclis’te temsilcisi olmak için halkımdan oy istiyorum.
Her fırsatta tarımın sahipsiz olduğunu dile getiriyoruz. Çiftçimizin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsilcisi yok. Milletvekili seçilip Meclise gidersem hem Aydın yatırımları, hem de Türk tarımı için mücadele edeceğimden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Artık Türk tarımının istek ve sorunları yüksek sesle dillendirilmeli. Aksi halde üretirken zarar etmeye mahkûm oluruz”dedi.
Öte yandan MHP Aydın İl Başkanlığı Aydın genelinde seçim nabzı yokluyor. Halkla yapılan görüşmeler sonucu MHP’nin Aydın’da oylarını arttırdığı dile getiriliyor.
GÜVEN ÖLMEZ-HABER-YORUM
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2166 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim