• Aydın18 °C

Gökhan ÖZAKEL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gökhan ÖZAKEL / Köşe Yazarı

BÖLGE HASTANEMİZİ İSTİYORUZ

31 Mayıs 2011 Salı 00:38
Bu hafta sizlere Aydın’da hizmet veren mevcut hastanelerin eksikliklerinden ve yatak kapasitelerinin yetersizliğinden, bahsetmek istedim.
Malum Aydın kent merkezinde uzun yıllardan buyana, hizmet vermekte olan iki hastanemiz mevcut. Her iki hastanemizin de gerek bina olarak, gerekse yatak kapasitesi ve donanım olarak Aydın kent merkezinin zaman içerisin de hızla artan nüfusuna cevap verememekte ve yetersiz gelmektedir.
2009 yılı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilen, nüfus sayımı sonuçlarına göre aydın ili kent merkezi nüfusu 180 bindir. Merkez köyleri ve etrafın da bulunan beş beldenin, nüfuslarını da göz önünde bulundurursak Aydın kent merkezinin, nüfusu 300.000’e varmaktadır.
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımı ile gerçekleşen Adnan Menderes Üniversitesine bağlı, 596 yatak kapasitesine sahip Tıp Fakültesi uygulama ve araştırma hastanesi faaliyete girdi.
Ancak bu hastane Aydın için geç kalınmış bir proje idi ve uzun yıllar inşası sürdü. Hastanenin temeli atıldığında Aydın kent merkezinin nüfusu 143 binlerde idi. O günden, bu yana hızlı nüfus artışı bu gün tamamlanmış hastanemizin Aydın kent merkezin de yetersiz kalacağı aşikârdır.
Geçtiğimiz günler de Ak Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın kent merkezine 800 yatak kapasiteli bir bölge hastanesinin yaptırılacağını Aydın’da yazılı ve görsel basına duyurmuştu.
Ancak hala bu konu da bir faaliyet göremedik. Aydın’da bu hastanenin yapılacağı yerin hala tespit edilmediğini basın da okumuştum. Ümit ediyorum ki Mehmet Erdem Aydın basınına ve halkına en kısa zaman da, bölge hastanesi yapımı hakkın da tekrardan demeç vererek bizleri bu konuda bilgilendirecektir.
Bu hastanenin inşa edilecek yer konusunda da dikkatli ve duyarlı hareket etmek zorundayız.
Aydın da gerek hastanelerimizin yapımın da gerekse, resmi kurum ve kuruluşların binalarını İnşa ederken zamanın da bilinçsizce yer seçimi yapılmış, bu günkü kent merkezinin sıkışmasına neden olmuştur.
Yapılacak olan bu hastanemizi öncelikle, Aydın kent merkezi yerleşim yerinin dışına kaydırabilirsek ve daha az gelişmiş bölgeye inşa edebilirsek Aydının yerleşim yeri olarak, hem büyümesine hem de genişlemesine katkı sağlayacağı düşüncesi içerisindeyim.
Aynı şekilde beş yıl içersin de tamamlanması düşünülen, yeni Adliye Sarayımızı da bu politikayı izleyerek inşa ettirmeliyiz.
Bu konuda, başta Aydın Valiliğimiz, Aydın belediyesi ve Aydın milletvekillerimize büyük sorumluluk ve görev düşmektedir. Bölge hastanesi projesi Aydın için çok önemli bir kazanç olacaktır.
Bu hastanenin Aydın’a kazandırılması halin de hem Aydınlı gençler için istihdam alanı yaratacak, hem de aydın halkının yıllardır özlemini çektiği modern dizayn edilmiş bir hastane binası ile daha sağlık bir yaşam için adım atmış olacaktır.
Sadece aydın için değil ege bölgesi için de bulunmaz bir fırsat olacaktır. Aydın ili hastaneleri ile de Türkiye de tanınmış ve marka şehirlerarasına girerek Aydın ekonomisine de büyük girdiler sağlayacaktır.
www.aydinozel.com KÖŞE YAZARI GÖKHAN ÖZAKEL
Bu yazı toplam 1297 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim