• Aydın19 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Böyle Ülke Yönetilmez

02 Eylül 2012 Pazar 03:06

Değerli okurlarımız bugünkü yazımda Başbakan ın aklına gelmesiyle ve Bakanlar kurulu kararıyla Üniversitelerin 1. öğretim Öğrencilerinin ve Açık Öğretim Öğrencilerinin Harçlarının Kaldırılması ve 2. öğretim Öğrencilerinin Harçlarının kaldırılmaması saçmalığına değineceğim.

Bende Üniversite okudum ve Harç Ödedim. Üniversitelerdeki Harç parasının kalkmasına ve Eğitimin parasız olmasına çok önem veriyorum ve destekliyorm.

Ancak böyle Devlet ciddiyeti görmedim.

1. Öğretim nedir ?

Ortadirek ailelerimizin çocuklarından oluşan harç miktarıdır.

ık Öğretim nedir ?

Okula gitmeyen yılda birkaç kez sınava giren birçoğuda İş Sahibi olup, mesleğinde yükselmek için hem çalışıp hem okuyan kişilerdir.

2. Öğretim Nedir ?

Maddi durumu iyi olmayan Akşam okulu da diyebileceğimiz Öğretim şeklidir. 2. Öğretim i öğrencilerin tercih etmelerinin sebebi isegündüzleri çalışmak zorunda olan akşam okuluna giderek yaşamını sürdürmeye çalışan gençlerimizden oluşmaktadır.

Ayrıca en önemli hususlardan birisi de uygulanmakta olan harç parası 1. Öğretim 300 TL ise 2. Öğretim 1.000 TL civarındaydı.

Eğer kalkması gereken Harç varsa önce 2. Öğretim harçları kaldırılmalıydı.

Her zaman olduğu gibi yine zorluklarla mücadele eden vatandaşlarımız yine mağdur, garibanımız yine mağdur, kaşıkla verilen halkımızdan yine kepçeyle alınımaya devam ediliyor.

Öncelikle 1. Öğretim ve Açıköğretim de harçların kaldırılması bir devrimdir. Bu yönüyle Hükümeti tebrik etmek gerekir.

Ancak ben yapılan iş ten çok zihniyete karşıyım.

2. Öğretim kanunla belirlenmiş, kaldırılması için ayrıca çalışma yapılması gerekiyormuş. O gün Başbakan ın aklına gelmiş hadi arkadaşlar bugün şu harçları kaldıralım, hadi imzalayın. 2. Öğretim kanunla belirlenmiş çalışma yapılması gerekiyormuş, ya ben 2. öğretiminde harçlarının kaldırılacağını düşünüyorum. Ancak ön çalışmayı yapsalardı da hepsini birlikte kaldırsalar olmazmıydı.

Bir ülkenin sistemi bu kadar basite algılanmamalı, ben yaptım oldu mantığını artık bırakmak lazım. Sadece Ak Parti Hükümeti döneminde her Milli Eğitim Bakanı geldiğinde ülkenin eğitim sistemi farklı boyutlara doğru değişikliğe uğradı.

Bu ülke bu Bakanların babasının çiftliği mi ?

Buradan Ak Parti ni Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere birçok Bakanlıkta bir programının olmadığını söylemek zor değil.

Ülke böyle yönetilmez.

www.aydinozel.com Adnan Aytaşkın Genel Yayın Yönetmeni

Bu yazı toplam 735 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim