• Aydın26 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

BÜ-ROK-RA-Sİ

23 Kasım 2011 Çarşamba 20:21

ŞILMAZ KAF DAĞI, KIRILMAZ ZİNCİR,

RÜŞVET VE HUKUKSUZLUĞUN ANASI

BÜ-ROK-RA-Sİ

Özelleşme furyasından sonra (……….) Elektrik Dağıtım A.Ş ’nin hazine tarafından ödenen sokak aydınlatması tüketimlerinde iki kata varan bir artış görülmüş. Hazine, bu şirkete biz özelleşme öncesi 10 birim sokak aydınlatma bedeli aktarıyorduk. Şimdi ne oldu da  20 birim oldu, müfettişleri konuyu yerinde inceleyin diye talimat veriliyor.  Konu incelendiğinde şirket kayıp kaçak miktarını aşağılara çekmek ve bedelini sokak aydınlatması diye hazineden almak için Sakak aydınlatması tüketimlerinin üstüne eklediği görülüyor. Bunun üzerine Hazine Müsteşarlığı konunun esas sahibi olması asabiyle, Enerji Bakanlığına bir yazı gönderiyor; diyor ki biz size elemanda veririz gidin şirketleri bu hususta denetleyin diyor. Buraya kadar her şey güzel, ancaaakk:

                Ankara’dan gelen ekipler araziye geldiklerinde nasıl olsa yetkililer ya, herhangi bir sorumlulukları da yok. Bunlar hem sahilleri gezelim hem de oralara denetleyelim diyorlar. Dağa köye ne yapalım? Boş ver oralarda kaç lamba olacak ki, dağa taşa aydınlatsa ne olur? Bizi dağa köye götürmeyin, şöyle sahilleri gezelim oraları siteleri denetleyim, olsun bitsin diyorlar. Nasıl olsa yetkili kılındılar ya adamlar ibrikçi başı, önlerinde kim durur, burası ne? Site! kes elektriğini, burası denize sıfır! neresi burası ….. sitesi, hıımmm bunlar burada keyf çatıyorlar ha, kes elektriğini, beyefendi niye kesiyoruz. Burası 20 yıldır kuruma devredilen ve mahalle niteliği kazanmış bir site, olmaz efendim, bak bu bahçenin etrafında tel var bu site çevrili sayılır kes elektriğini.

Nihayet gittiler. Arkasından siteler, haklarını savunmak için ayağa kalktılar, mahkemeler , valilik, kaymakamlık, Aydem velhasıl çalınmadık kapı bırakmadılar. Kimileri kuruma davalar açtı, kazanacaklar da. Zarar gören kim Devlet, olsun bana görev vermeselerdi, valla ben öyle gördüm öyle yaptım. Sorumlu kim yok. Mağdur olan kim? yine her zamanki gibi benim gariban vatandaşım.

Nitekim sahil sitelerimizde yaz kış iskan halinde bulunan emekli yaşlı vatandaşlarımız, camiye gidemez dini vecibelerine yerine getiremez olmuşlar. Kimin umurunda ! Can ve mal güvenlikleri tehlikede, sağlık sistemi bile felç olmuş. Kimin umurunda? e Vali kaymakam polis ne güne duruyor. Onlar görevini yaptı. Dilekçeleri Aydeme havale etti, iş bitti. Eeee koskoca devletin yöneticisi gelip halkın haline bakacak değil ya, o görev Aydemin, bizde müracaatlarını havale ettik, işimiz bitti. Vatandaş önüne geleni dert yanıyor, bir devlet görevlisi çıkıyor önüne, diyor ki evladım bizim sokak lambaları yanmıyor, evime hırsız girdi. Adam diyor ki; biz ne yapalım teyze elektriği biz kesmedik ki, benimde evime hırsız girdi ben halimi kime anlatayım. 

Bir deli kuyuya bir taş atarmış, kırk akıllı çıkaramazmış ya. İşte o misal. Bu şikayetleri alan Aydem organları günlerce toplantılar yaptı, bu olay üzerinde çalıştı. Hangi site bu adamların isteğine uyuyor, hangi site uymuyor diye, raporlar hazırladılar. Şimdi bu raporlar Ankara’da, dağ gibi bir bilenin önüne yığılacak, adam bir bakacak ki altından kalkılacak gibi değil, hepsini de atacak çöpe, ve arkasından oturup yapılan çalışmalar sonunda iyi netice alınmıştır. 150 kW şu siteden, 700 kW bu siteden, 350 kW öbür siteden olmak üzere devletimiz on bin yedi yüz bilmem kaç kilovat tasarruf sağlanmıştır, diyecek. Şirketlere de birer yazı yazılarak aferin çalışmalarınız tetkik edildi, yerinde bir çalışma yapıldığı görülmüştür. Şayet size zora sokan site ve kuruluşlar varsa, onların kini açın olsun bitsin bu iş diyeceklerdir. Sesi çıkmayanlar ne olacak, onlar kaderine razılar zaten daha ne istiyorsunuz? diyeceklerdir. Ancak olan yine benim vatandaşıma olacaktır.

Buradan Sayın Enerji Bakanıma, Sayın Başbakanıma ve Sayın Cumhurbaşkanıma Hürmetle kusur etmeksizin buradan sesleniyorum. Hz. Ebubekir efendimiz dağda koyunu kaybolan Ayşe ninenin koyunundan ben sorumluyum dermiş. Lütfen bu vatandaşlarımızın derdine bir çare bulun, kırk yıllık devlet hizmetini ve devlet otoritesini hiçe sayan bu sorumsuz kişiler hakkında da gerekeni yapın lütfen. Çünkü bu memleketi yönetmek için kelleye torbaya koyarak hizmete soyunmuş siyasi otoritenin bu konudan hiç mi hiç haberi yoktur. Muhtemelen de ülkeyi yönetenlere zora sokmak için yapılmış bir komplo eylemdir. Başka türlüsünü düşünemiyorum. Çünkü ha battı ha batacak denilen ve toplam 50 bin insan yaşayan Yunan adası Samos karşımızda ışıl ışıl dururken, bizim sahillerimizin karartılması hangi akla hizmettir. Devlet bu bölgede harcayacağı 2000 kW/h elektriğe kadar düştü mü?  O zaman vay halimize! Ona benzemez nelerimiz var, devletimize milyarlara varan savurganlık kalemi harcamalar var ki hayret edersiniz. Bu ayıptan bir an önce kurtulmak ve devletin asli görevi olan güvenliğin sağlanması için halka açık bu imar yollarının aydınlatması yasa gereği sağlanmalıdır.  Bu vesileyle herkese saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

www.aydinozel.com Mustafa ÇAKIR Köşe Yazarı

Tedaş Müessese Eski Müdürü, Enerji Uzmanı Mustafa ÇAKIR

Bu yazı toplam 1328 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim