• Aydın27 °C

Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

BURASI BENİM MEMLEKETİM

08 Eylül 2010 Çarşamba 20:44

Referanduma sayılı günler kala aklımı kurcalayan bazı rahatsız edici düşüncelerim var benim, kabullenemiyorum bu rahatsız edici ayrıntıları …..

            ‘Dedelerin dediği değil milletin dediği olacak’ demişti başbakanım. Kendisinin mahkümiyeti hakkında karar veren ilgili dairenin yargıçlarının başka mezhepten olduğunu söylediğini yazıyor bu gün milliyette hasan pulur. Başka mezhepten kasıt Alevilik olsa gerek diye düsünüyorum ben memleketimde Hıristiyan yada Musevi lerden kurulu bir idare merci olamaz herhalde….

            Ben din alimi değilim ama Alevilik kesinlikle bir İslamiyet mezhebi olamaz. Çünkü bizim dört mezhebimiz var. Alevilik bunlardan birisi degil. Anadolu aleviligi dedigimiz bu farklı inanç grubunun da Zerdüşt lük denen akımla bir baglantısı bulunduğunu bazı yazarlar açıklamışlardı. Yüz yıllardır içimizde yaşıyorlar ve hala tam olarak ne olduklarını bilemiyoruz o da ayrı bir muamma …..

            Ne olduklarını bilemiyoruz da benim yaşantıma nasıl bu derece hükmedebilir bir haldeler!!!

             Din dersi zorunlu ders olmaktan çıkartılsın diyorlar benim memleketimde ve sırf bunlar istedikleri için neredeyse din dersi din dersi olmaktan çoktan çıktı. Laik bir ülkeyiz ve 8 yıllık zorunlu eğitimi bitirene kadar çocuklarınızı Müslümanlığı öğrenebilecekleri herhangi bir dini kuruma gönderemezsiniz diyorlar ve biz elimiz kolumuz bağlı çocuklarımızın bu eğitimi almalarına imkan sağlayamıyoruz kendi gittiğimiz yaz kura^n (c.c) kurslarına çocuklarımızı gönderemiyoruz ama alevilere bakıyorsun ayinlerinde kadın, çoluk, çocuk dedelerinin karşısında hazırlar. Bu ne menem iştir yahu.

            Benim memleketimde namaz kılıyor diye ordudan subay astsubayım atılıyor ama alevi göreve devam, hatta hava kuvvetlerinde üst kademenin büyük çoğunluğunun Alevilerden oluştuğu söylentisi bir kenarda dururken.

            Benim memleketimde Müslüman başı kapalı diye davalı yada davacı mahkeme salonundan atılıyor, başı kapalı bir tek avukat adliyelerde çalışamıyor ama alevi daireler kurmuş yüksek yargıda astığım astık kestiğim kestik diyor …..

            Bu ne menem iştir arkadaşlar, sizin kanınıza dokunmuyor mu?

            Hayır cephesine bakıyorsun aleviler chp nin yanında saf tutmuş. Soruyorum kendime dersim yani Tunceli nin bombalanmasını chp iktidarı sağlamadı mı? Evet chp iktidarında oldu bu olay. Öyleyse nasıl bir çıkar ilişkisidir ki yüzlerce binlerce alevi ve Tuncelili bu saldırıda öldüğü halde chp alevi dostluğu kırılamamakta …

            Burası benim memleketim. Burası Türkiye cumhuriyeti devleti ve onu oluşturan halk türküyle kürdüyle çerkeziyle Müslüman bir halk. Ama aleviler yüksek yargının tepesinde daire kurmuş oturuyor ve dışarıdan bir müdahaleye de şiddetle direnç gösteriyor. Bunun olmaması icin elinden ne gelebilirse tüm aktörlerini devreye sokuyor. Hadi chp’ yi anladıkta mhp’ ye ne oluyor? Aklım almıyor kendime bir açıklama bulamıyorum. Burası benim memleketim tek bildiğim bu ve bu Pazar bu oyunu bozmak için, bu Pazar ülkemize sahip olabilmek için, bu Pazar çocuklarımızın yarınları için sandığa gitmeli ve elimize her zaman alamayacağımızı bildiğimiz mührümüzü EVET ibaresinin tam üzerine binlerce kere basmalıyız.

            Yoksa bu ince oyun ve hesaplar nasıl bozulabilir ?

Bu yazı toplam 1425 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim