• Aydın29 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Çatı Aday Ekmeleddin İHSANOĞLU Cumhurbaşkanı Olur mu ?

16 Haziran 2014 Pazartesi 11:03

Değerli Okurlarımız bugünü yazımda Çatı Aday seçilen Ekmeleddin İhsanoğlu nu değerlendireceğim.

Açıklandı açıklanalı Öğlen saatlerinden itibaren medyadan yakinen takip ettim..

İyi bir aday..

Ama Cumhurbaşkanlığına seçilmesi için bu yeterli mi bunu zamanla göreceğiz.

CHP Lideri Kemal KILIÇDAROĞLU nun belirlediği bir aday olmasına rağmen en büyük tepki CHP Tabanı ve SOL örgütlerden gelmesi manidar..

MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ, Adayı onayladı desteklediğini açıkladı, Milliyetçi camia Ekmeleddin İHSANOĞLU'nu içerisine daha kısa sürece sindirip çalışmalara başlayacaktır diye umuyorum.

MHP'deki sancı Meral AKŞENER'in Cumhurbaşkanı Adayı olması gerektiğine inanan önemli bir kitle vardı, TBMM Meclis Başkan Vekili Meral AKŞENER Ekmeleddin İHSANOĞLU'nun doğru bir aday olduğunu söyleyip desteklediğini açıklayınca bu handikap ta ortadan kalkacaktır.

CHP Lideri Kemal KILIÇDAROĞLU'nun açıkladığı bu isim İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği yapmış, doğal olarak CHP Tabanının kabullenebilmesi için zamana ihtiyacı var..

Öncelikle Ekmeleddin İHSANOĞLU Laik birisi ve Eşinin başının açık olması da önemli bir simge..

Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri oluşundan Aşırı İslamcı görünse de aslında Tarih Bilimi Profesörü olan Edebiyatçı Ekmeleddin İHSANOĞLU'nun şansı var..

Ekmeleddin İHSANOĞLU'nun handikaplarından birisi de aslen Yozgatlı olmasına rağmen Mısır da doğmuş ve 27 yaşında Türkiyeye gelmiştir. Ancak şuan 71 yaşında olduğunu düşünürsek bu handikap ta ortadan kalkmış durumda..

Şimdi sırada Ak Parti'nin adayının belirlenmesine geldi.

Ak Parti'nin adayı  Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN olursa Ekmeleddin İHSANOĞLU iyi bir oy alsada şansı Başbakan ERDOĞAN kadar değil bence..

Ancak ben uzun zamandır yazılarımda da yazıyorum Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN Cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır ve Ekmeleddin İHSANOĞLU'nun şansı Ak Parti Adayından fazla olacaktır..

Ülkemiz için Hayırlısı ne ise o olsun..

www.aydinozel.com

 

Ekmeleddin İHSANOĞLU Kimdir ?

 

Ekmeleddin İhsanoğlu (d. 26 Aralık 1943KahireMısır), Türk bilim tarihi profesörü, akademisyendiplomat ve yazar. 2004-2014 yılları arasında, Birleşmiş Milletler'den sonra ikinci büyükuluslararası örgüt olan İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliğini yürüttü. 16 Haziran 2014'de; Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi arasındaki, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday belirleme görüşmeleri çerçevesinde CHP tarafından "çatı adayı" olarak önerildi.

 

Yaşamı

1943 yılında Kahire'de doğdu. İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984'te profesör oldu.

İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005'te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani' ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır[1].

10 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı olarak açıklanmıştır.[2]

İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Ödülleri

UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

2008’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu[3]. 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya'da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını[4] ve 2010 yılında "İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları" nedeniyle Pakistan'da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı[5].

Fahri Doktoraları

·                    1994 Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul, Türkiye

·                    1996 Dowling CollegeLong Island, New YorkABD

·                    2000 Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim Akademisi

·                    2001 Sofya ÜniversitesiBulgaristan

·                    2001 Saraybosna ÜniversitesiBosna-Hersek

·                    2004 Tataristan Bilim Akademisi

·                    2006 Università degli Studi di Padovaİtalya

·                    2006 Moscow State Institute of International Relations (MGIMO)

·                    2007 University of Exeterİngiltere

·                    2008 Uşak Üniversitesi, Uşak, Türkiye

 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ekmeleddin_%C4%B0hsano%C4%9Flu

Bu yazı toplam 776 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim