• Aydın26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP Aydın İl Başkanı Bayram İNCİ İle Çok Özel Röportaj
10 Kasım 2016 Perşembe 19:40

CHP Aydın İl Başkanı Bayram İNCİ İle Çok Özel Röportaj

AydınÖzel Haber Gazetesi Dergileri Genel yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; CHP Aydın İl Başkanı Bayram İNCİ İle çok özel Röportaj gerçekleştirdi.

AydınÖzel Haber Gazetesi Dergileri Genel yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; CHP Aydın İl Başkanı Bayram İNCİ İle çok özel Röportaj gerçekleştirdi.

Adnan AYTAŞKIN : Başkanım 2 tane zorlu seçimden geçtiniz, az bir oy ile Efeler İlçe Başkanlığı seçimini aldınız hemen ardından da İl Başkanı Adayı oldunuz, İl Başkanı seçildiniz, yani zorlu bir dönem geçti, çok az oy ile kazandınız, O süreçten bahseder misiniz, İlçe Başkanı seçildiğiniz süreçten başlayarak.

Bayram İNCİ : Başarılı Bir Efeler İlçe Başkanlığı Yaptım

Şimdi ben Efeler İlçe Başkanı iken Başarılı bir süreç geçirdiğimi düşünüyorum, yerel seçimler geçirdik, Cumhurbaşkanlığı seçimi geçirdik, 2 de genel seçim yaşadık, bu seçimlerin hepsinde Efeler İlçesinde oyumuzu artırdık, Üye sayımızı neredeyse 2 katına artırdık. Güzel şeyler yaptık, Belediye Başkanlarımız ile hem adaylıkları döneminde hem de seçildikten sonra güzel şeyler yaşadık.

Bayram İNCİ : İnsanlar Çalışmalarımızı Takdir Ettiler

O dönemde Büyükşehir Belediyesinde Koordinatör olarak çalışan bir kardeşimiz aday olarak karşımıza çıktı. Saygı duyuyoruz. İnsanlarda bizim çalışmalarımızı taktir ettiler, seçildik, daha fazla o seçim dönemini irdelemek istemiyorum geçmişte kalan bir şeydir. İnsanlar tercihlerini kullandılar.

Bayram İNCİ : Biz Partimizin Neferiyiz

Seçildikten sonra benim için, insanlar şunu bilmeli, biz partimizin neferiyiz, bunun için mücadele ederiz, ülkenin çok kötüye gittiği bir süreçte kişisel beklentiler ile kişisel çıkarlar ile asla siyaset yapmayız. Bizim geldiğimiz yer belli. Bu nedenle biz görevlendirme aldık, örgüt içerisinde birlikte aday olduğunuz arkadaşlara karşı bir galibiyet olarak görmedik, bir zafer olarak görmedik, bu bir görevlendirmedir.

Bayram İNCİ : 2 Yıl Görevimizi Yapacağız

Biz İl Başkanı olarak 2 yıl görevimizi yapacağız, İnsanlar yeni tercihlerini veya o zaman ki süreçte ki koşullar uygun olursa aday olursak bilemiyoruz tabi insanlar tercihlerini yine yapacaklardır bu bir görevlendirmedir. Bunu diğer aday olan kardeşlerimizin bir kaybedişi olarak görüp kenara çekilmelerini asla istemem. Hatta katkı koymalarını beklerim bir partili olarak.

Bayram İNCİ : Tüm Arkadaşlarımın Elini Kaldırmışımdır

Ben seçildikten sonra tüm seçimlerimde tüm arkadaşlarımın elini kaldırmışımdır, devamlı kendileri ile sıcak ilişkiler kurarım. Sıkıntım olmaz çünkü bu aile içerisinde göreve talip olma olayıdır dediğim gibi, arkadaşlarla görüşüyoruz, konuşuyoruz hiçbir sıkıntımızda olmaz. Bizim önceliğimiz dediğim gibi partimizin iktidarı ve vatanımızdır. Biz bunun için mücadele ediyoruz. Bize miras bırakılan Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk partisinin yaşatmak için çalışıyoruz. Bunun için varız. Böyle bir ortamda da söz konusu vatan ise gerisi teferruattır diyoruz.

Adnan AYTAŞKIN : O dönemde Efeler İlçe Başkanı seçildikten sonra İl Başkanı Adayı olduğunuz zaman şöyle bir eleştiri oldu ya işte Efeler Delegesine saygısızlık oluyor, o zaman İl Başkanı adayı olsaydı başka İl başkanı adayımı kalmadı, neden Bayram İNCİ, Efeler İlçe Başkanı seçildi ve İl Başkanlığına  Aday oldu diye eleştiri almıştınız.

Bayram İNCİ : Bizi Taban İtti ki Aday Olduk

Efeler İlçe Başkanı olduktan sonra İl Başkanı Adayı olmamız, bir tercihtir, bu bir saygı duymadır aday olan kişiye de, netice de bizi birileri itti ki, taban itti ki ondan çıktık. Ben Efeler’in İlçe Başkanıydım, o zaman şöyle düşünmek lazım. Milletvekili adayları neden hep aynı isimlerden oluşuyor, ortak isimler oluyor. Belediye Başkan Adayları hep ortak isimler oluyor, Belediye Meclis Üyeleri hep aynı isimler bu da bir çelişki o zaman daha değişik insanların önünü açma adına böyle olması lazım.

Bayram İNCİ : Partililerimiz Tarafından Teveccüh Gördük ve Seçildik

İnsanlar aday olur bu demokrasinin gereğidir, Partililerde tercihlerini yaparlar, bizim aday olmamız birilerini bu konularda çekince de bırakmamalı. Neticede Efeler Delegasyonunun takdiri ile de biz İl başkanlığına geldik, buna ihtiyaç olduğu söylenildi işte bizim burada ki çalışmalarımızda gerçekten partiye olan kişilere değil partiye olan bağlılığımız ortaya çıktığı için partililerimiz tarafından teveccüh gördük ve seçildik. 

Adnan AYTAŞKIN : Büyük ilçeler tarafından işte Efeler, Kuşadası, Söke ve Nazilli’den yoğun destek oldu ama orada şöyle bir iddia vardı, Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKÇAN sizi aday çıkarmış. Böylemi oldu.

Bayram İNCİ : Delegasyonun Önerisiyle Aday oldum

Şimdi Hayır, yani tüm o büyük ilçelerdeki delegasyonun önerisiyle ben aday oldum. Kendi ilçemin içerisinde de insanların önerisiyle aday oldum. Çünkü burada denge sağlayıcı faktör olarak bizi gördüler. Bu işi iyi yapacağımızı düşündüler aynı efelerdeki başarımızı ilde de devam ettireceğimiz düşüncesiyle insanlar bizi takdir ettiler ve seçtiler. Bizde elimizden geldiği kadar burada partimizi düşünerek çalışmalar yapıyoruz. Bu niyetteyiz.

Bayram İNCİ : Amacımız Elimizde ki Belediye Sayısını Artırmak

Bizim tek derdimiz var; buradaki Büyükşehir’i ve 9 ilçeyi elimizde tutarak Belediyelerde, yerel yönetimlerde ilçe sayımızı arttırmak ve Milletvekili sayımızı arttırmak. Ülkenin buna ihtiyacı var. Bizim çalışmalarımız burada bulunmamız bunun üzerine kurulu, bunun için çalışacağız hep beraber. Yani tabi ki insanlar tercihlerini kullanmışlardır.

Bayram İNCİ : Grup Toplantılarımızı Yapıyoruz

Biz insanları bize oy verdi, vermedi bunun değerlendirmesini yapmayız. Dediğim gibi bu aile içerisindeki bir görevlendirmedir. Tüm ilçe Başkanlarımla, tüm Belediye Başkanlarımla biz devamlı görüşüyoruz. Grup toplantılarımızı da yapıyoruz; Büyükşehir Belediye Meclis grup toplantıları Belediye Başkanlarımızla yani bir sıkıntı yok.

Adnan AYTAŞKIN : İl başkanlığı adaylığındaki rakibiniz, ben kendisiyle de röportaj yapmıştım; ‘Kuşadası ilçe başkanlığını bırakıyorum. Vaktim yok. Aileme zaman ayıracağım, işlerime zaman ayıracağım.’ demişti ama il başkanlığında da rakibiniz oldu.

Bayram İNCİ : Bu Bir Tercihtir

Yani bu bir tercihtir. Şimdi bir şey diyemeyeceğim. Bu bir tercihtir. Ona da birileri destek olup çıkmıştır. O da ondan dolayı aday olmuştur. Takdir onundur. İnsanlarda tabi tercihinde bulundu. Şimdi onun özel meselesini benim bilmem mümkün değil. O açıdan takdir onundur.

Bayram İNCİ : 1 Yılda 38 Basın Açıklaması Yapmışız

Biz artık dediğim gibi seçimleri atlattık. Önümüze bakıyoruz yani yaklaşık bir yıl olacak. Bir yıldan bu yana 38 basın açıklaması yapmışız, efendime söyleyeyim il başkanlarının toplantılarına katıldık, ilçelerimizi ziyaret ettik, ilçe örgütlerimizle sık sık bir araya geldik. Sokağa inmemiz gerektiği durumlarda sokağa indik basın açıklaması yaptık. Dediğim gibi siyaset gündemini Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülke gündemini devamlı aydında yerelde de genelde de tutmaya çalıştık tutuyoruz da. Hedefimiz bu olacak. 

Bayram İNCİ : Sorunlu Bir AKP İktidarı Var

14 yıl önce ülkeyi alıp bugün dış siyasete baktığınızda tüm ülkelerle sorunlu bir AKP iktidarı var. Neredeyse sıfır terörle aldığı ülkeyi terör olaylarına baktığınızda iç barışa baktığınızda iç barışı tamamıyla yok etmiş, her yerde ne zaman bomba patlayacak diye düşünülen bir orta doğu bataklığına çevrilen bir ülke durumuna getirmiş. 
Bayram İNCİ : AKP İktidarı Türkiyenin Dokusunu Bozdu
AKP İktidarı Eğitim sistemini yapboz tahtasına çevirmiş, allak bullak etmiş, ekonomiyi çökertmiş, turizmi bitirmiş, işsizliği arttırmış, borcu arttırmış, tüm Türkiye’nin dokusunu bozmuş ve her gün şehit haberlerinin geldiği bir ülke konumuna getiren bir AKP var.  Biz bunu insanlara çok iyi anlatmalıyız ve bunlarla ilgili bizim çözüm önerilerimiz de var. 
Bayram İNCİ : Ülkemizin Kurucu Partisiyiz
Biz yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır noktasında baktığımız zaman gerçekten bu ülkenin kurucu partisiyiz. Bu ülkeye demokrasiyi getirmiş bir partiyiz. O yüzden ülkenin Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarına ihtiyacı var. Vatandaşlarımızın böyle bir beklenti içerisinde olduğu bir durumda biz geçmişte kalırsak ileriye gidemeyiz. O yüzden geçmiş geçmişte kaldı. Biz önümüze bakıyoruz. Önümüzde Cumhuriyet Halk Partisini nasıl iktidar yaparız onun çalışması içerisindeyiz. 

Adnan AYTAŞKIN : İl Başkanı oldunuz. Ondan sonra bütün ilçelere gittiniz mi? İlçelerde takip ediyor musunuz yani nasıl çalışmalar?

Bayram İNCİ : Tüm İlçelerimiz Sandık Görevlilerini Atadı

Bütün ilçelere sıra ile birkaç kere gittim. Tabi biz ekip olarak uyumlu çalışıyoruz. İlçe Başkanlıklarımız bizim sandık görevlilerimizi tüm ilçelerimizde atadılar. Sandık Çalışmaları ile ilgili eğitim çalışmalarımız başladı.

Adnan AYTAŞKIN : İlk hangi ilçeyi ziyaret ettiniz?

Bayram İNCİ : İlk Efeler İlçe Başkanlığını Ziyaret Ettim

İlk olarak tabi ki Efeler İlçe’yi ziyaret ettim yakın olduğu için. Oradaki Yönetim kendi Başkanlığımız altında olduğu için orayı ziyaret ettim. Tüm ilçelere  gittim. Yani hiç aklıma bile gelmedi hangisine gideyim diye. Hepsine gittim sırayla. Önce batı bölgesi sonra doğu bölgesi olmak üzere iki aşamada gittim ziyarete. Onlarda bize geldiler sağolsunlar yani seçimi kazandıktan sonra. Biz de öyle ayrılık gayrılık olmaz.

Bayram İNCİ : İlçeler Olarak Güç Birliği İçerisindeyiz

Biz bilinçli insanlarız. Kenetlenmemiz gerektiğini iç örgütlerimizde biliyor. O yüzden örgütlerin lokomotifleri ben kendimde içinde olduğum için biliyorum İlçe Başkanlıklarıdır. İlçe başkanlarının moral motivasyonu çalışma imkanları çok önemli. O yüzden devamlı onlarla iletişim halindeyiz. Yani herhangi bir sorunumuz yok tam tersi güç birliği içerisindeyiz.

Adnan AYTAŞKIN : Büyükşehirde 9 tane mi ilçe belediyeniz var? bir partinin güçlü olabilmesi elindeki belediye sayısıyla da imkan biliyorsunuz. Yaptığınız organizasyonlarda bu 10 tane belediyenin gücünü hissedebiliyor musunuz?

Bayram İNCİ : Belediyelerimizin Gücünü Hissediyoruz

Organizasyonlarımızda Belediyelerimizin hepsinin gücünü hissediyoruz. Karınca kararınca herkes elinden geldiğince katkı koyuyor. Hissediyoruz tabi. Aydın İlinde Yerelde İktidar Partisiyiz. Bu gücü Belediyelerimizi artırarak devam etmek istiyoruz.

Adnan AYTAŞKIN : Ben gelemedim de dışarıdaydım. Gençlik kollarının sizi yuhaladığı haberleri çıktı.

Bayram İNCİ : Bu Haber İyi Niyetli Değildir

Gençlik Kollarımızın beni yuhaladığı gibi öyle bir şey yok. Orası kapalı bir ortamdır. Herhalde birisi onu örgüt içerisinde bir ayrışmayı veya güveni zedelemeye dönük bir haber olarak görüyorum onu. Yani kim servis ettiyse partili falanda birisi değildir. Çünkü öyle bir şey olmadı ve olamaz. Basına kapalı bölümde adı üzerinde basına kapalı basına servis edilmesi böyle bir şeylerin yapılması iyi niyetli bir şey olarak görmüyorum. Bizim içimizde yuhalama falan olmaz yuhalanacak kişiler bellidir bu partinin içerisinde İl Başkanını yuhalayacak adam bu partinin mensubu değildir. Gider dışarıda bu partiden ayrılır bizi yuhlar istediği gibi serbest yani.

Adnan AYTAŞKIN : Gençlik kollarından birkaç kişiyi Disiplin’e vermişsiniz sanıyorum.

Bayram İNCİ : Örgüte Zarar Verecek Çalışmaları Onaylamayız

Bir örgütte bütünlüğü sağlamanın yollarından biriside disiplin mekanizmasını iyi işletmektir. Yoksa dediğim gibi örgüte zarar verici örgütün çalışmalarını sekteye vurucu hiçbir hareketi onaylamayız. Çünkü gerçekten bu örgütteki herkes zamanını enerjisini her türlü imkanını Cumhuriyet Halk Partisine bir oydaş kazandırıp Cumhuriyet Halk Partisini iktidar yapmak için uğraşan insanlar. Bu insanların emeğini iki kişinin egosu iki kişinin kaprisi iki kişinin başka beklentilerle yaptığı yanlış davranışlar yüzünden heba etmelerine izin vermeyiz ne olursa olsun.

Adnan AYTAŞKIN : Milletvekilleriniz var yeni dönemde nasıl Aydın’ın temsili Genel başkan yardımcısı zaten üst düzey yönetici.

Bayram İNCİ : Milletvekillerimiz İle Uyumlu Çalışıyoruz

Milletvekillerimiz ile bir sıkıntımız yok, her şey yolunda.. Onlar işlerini yapıyorlar. Aydın’a dönüp geldiklerinde çalışma yapacaklarında bizi bilgilendiriyorlar uyum içerisinde çalışmalara devam ediyoruz. Milletvekillerimizin gücünü hissediyoruz. Mecliste İktidar olamasak ta Aydında Milletvekili seçiminde de en fazla oyu alan parti olarak Milletvekillerimiz ile uyumlu çalışıyoruz.

Adnan AYTAŞKIN : Genel Başkanınız Kemal KILIÇDAROĞLU ile  İl Başkanı olarak ay’da bir mi toplanıyorsunuz?

Bayram İNCİ : Genel Başkanımız İle 2 Ay’da Bir Toplanıyoruz

Genel Başkanımız ile iki ay’da bir İl Başkanları toplantısı yapıyoruz. Genel Başkanımız gerçekten kişiliğiyle, duruşuyla, demokrasi anlayışıyla gerçekten bu koltuğu dolduran Cumhuriyet Halk Partisinin örnek kişiliğidir çalışkanlığıyla. Biz onun işte örgüt olarak çalışkanlığını, enerjisini örnek alıp öyle çalışmaya çalışıyoruz. Yani gerçekten büyük bir emek ve efor sarf ederek Cumhuriyet Halk Partisini bir yerlere taşımaya niyetli. Örgüt içerisinde hoşgörüye sahip, herkesi dinleyen, örgütlerin sorunlarına vakıf olan, bunları çözen, çözmeye çalışan bir liderimiz var. O yüzden Cumhuriyet Halk Partisi için Genel Başkanımızı bir şans olarak görüyorum.

Adnan AYTAŞKIN : Kuşadası’nda eski ve yeni Belediye Başkanınızın farklı düşüncesi var bu Belediye mallarının satışıyla ilgili bu konuda düşünceleriniz nedir?

Bayram İNCİ : Hiçbir Belediye Malını Satmak İstemez

Şuan ki mevcut Belediye Başkanımız orada, bir borç varsa bu bugünün borcu değildir. Bu geçmişe dayanan bir borçtur. Çünkü kendisi geleli iki yıl oluyor. Hiç bir Belediye mal varlığını satmak istemez tasarruf şuan ki Belediye Başkanımızdadır. Şuan ki Belediye Başkanımızda düzgün, dürüst, nitelikli ve çalışkan bir Belediye Başkanımız. Kuşadası’nın, Kuşadalıların çıkarı neyse Meclis kararıyla neticede bu kararlar mecliste alınıyor, görüşülüyor, konuşuluyor. Meclis kararıyla en doğru şekilde gerekeni yapar diye düşünüyorum. Onu ben irdelemem de yani.

Bayram İNCİ : Takdir Kuşadası Belediye Başkanımız ve Meclisinindir

O yüzden önceki Belediye Başkanımızın da kendi fikridir. Herkes bir konuyla ilgili bir fikir sahibi olabilir. Önemli olan icranın başındakilerin ülke menfaatine memleket menfaatine uygun doğru kararlar vermesi. Bu durumda da Kuşadası Belediye Başkanımızın en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Takdir hakkı onun ve Meclis üyelerimizindir.

Adnan AYTAŞKIN : ASTİM kavşağıyla ilgili süreç uzadı belirli sıkıntılardan dolayı biliyorsunuz gecikti biraz. Balık tutanlar oldu, muhalefet çok eleştirdi geçte olsa açıldı. Nasıl oldu?

Bayram İNCİ : AKP Çevre Yolu’nu Ekimde Açacaktı, Açamadı

ASTİM kavşağı bence çok güzel oldu. Tabi başladığınız zaman çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ona bakarsanız ekim ayı içerisinde çevre yolunu açacaklardı AKP İl Başkanı da öyle söylemişlerdi, milletvekilleri de. Açılamadı, bunlar olabilir. Önemli olan yapılan şeylerin takdir edilmesi. Destek olunması. Hepimiz Aydında yaşıyoruz, bizim Büyükşehir Belediye Başkanlığımız Aydınlılara hizmet etmeye devam ediyor. Bu konuda orada tabi ki değişik yorumlu göndermeler yapıldı geciktiği için. Ama tabi ki tüm vatandaşlarımız oradan geçerken mutlu bir şekilde geçiyorlar. O yüzden gayet güzel ASTİM kavşağı. Vatandaşlarımız da gayet memnun.

Bayram İNCİ : Otoban Konusunda AKP’yi Harekete geçirdik

Türkiye’deki siyasette genelde ve yerelde belirleyici olan cumhuriyet halk partisidir. Bugün biz ASTİM kavşağıyla başlayan tartışmalara, Aydın-Denizli otoban yolunun bu AKP döneminde yapılmadığı konusunu işlemeseydik, bugün ihalesinin çıkartılacağı söyleniyor bu yıl içerisinde, bu gündemlerine bile alınmazdı. Ama bunun eksik olduğunu, bunun yapılmadığını dile getirmemiz sık sık bize yapılan göndermelerde. Aydına hizmet konusunda Aydın Milletvekillerini ve Hükümeti de harekete geçirdik. Muhalefet konumunda bu hareketi de iyi yaptığımızı düşünüyorum. Bizim sadece Büyükşehir’imizin yapacağı yatırımlarda biraz daha işlemlerini hızlı yaparlarsa, bürokrasiye taktırmazlarsa, bürokratik engellere taktırmazlarsa biz daha hızlı daha uygun yatırımlarında Büyükşehir’imizin de ilçe Belediyelerimizin de yapacağını düşünüyorum.

Adnan AYTAŞKIN : Asgari ücret 1300 dediğiniz zaman Ak Partili Bakanlar böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylemişlerdi.

Bayram İNCİ : Türkiye’de Siyaset CHP’nin Konumuna Göre Belirlenir

Biz Asgari Ücret 1500 lira demiştik. Onlar mümkün değil dediler hepsi. Asgari ücretlerin arttırılması. 1 kasım seçimlerine giderken de 1500’de yapılabilirdi esasında ama tabi bizim dediğimiz noktaya gelmemek için 1300 de bıraktılar. Dediğim gibi Türkiye’de siyaset Cumhuriyet Halk Partisinin konumuna göre belirlenir. Çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz, emeği savunuyoruz, hakça paylaşımı savunuyoruz, cumhuriyeti ve onun niteliklerini savunuyoruz savunacağız. Partimizin varlık nedeni bu.

Adnan AYTAŞKIN : Türkiye’nin gündeminde başkanlık sistemi var bu referanduma doğru gidiyor gözüküyor izliyoruz. Partinizin görüşü nedir bu konuya?

Bayram İNCİ : Parlamenter Sistemi Savunuyoruz

Biz parlamenter sistemi savunuyoruz. Türkiye Cumhuriyetinde en uygun parlamenter sistemdir, kuvvetler ayrılığıdır. Zaten sıkıntıların tamamı kuvvetler ayrılığının kuvvetler birliğine dönüşmesinden kaynaklanıyor. Yasama, yürütme, yargı ve Basın biliyorsunuz AKP’nin kontrolünde.

Bayram İNCİ : Başbakan, Cumhurbaşkanı Ne Derse Onu Yapıyor

Şimdi bakıyorsunuz yasamada meclise Cumhurbaşkanının iradesi dışında bir Milletvekilinin tek başına hareket etmesi katılmadığı bir durumda bile mümkün değil. Yani Bakanları bile şuan sarayda topluyor. Öbür tarafa da bakıyorsunuz yürütme, şuan ki Başbakan, Cumhurbaşkanı ne derse onu yapıyor. Yani AKP’nin Türkiye’nin sorunlarını çözmek gibi bir derdi yok. AKP’nin derdi kendi iktidarını devam ettirmek, kendi iktidarının devamı da Cumhurbaşkanının iki dudağının arasında olduğu için onlar Cumhurbaşkanını güçlendirmeye çalışıyorlar onların niyeti bu. Başkanlık sistemini de ondan istiyorlar.

Bayram İNCİ : Yargı Siyasallaştı

Yargıya baktığınızda da adli yılın açılışının sarayda yapılması, öbür tarafta Feto soruşturmalarında 17 – 25 aralığın hükümetçe baz alınmasının istenmesi ve yargı mensuplarının da buna uyması yargı sınıfının siyasallaştığını gösteriyor. Feto örgütlenmesi 17-25 Aralıktan sonra yapılmadı biliyorsunuz daha önce yapıldı.

Bayram İNCİ : Cumhurbaşkanı Ben Bu Davanın Savcısıyım Diyordu

Ergenekon balyoz operasyonları tertipleri vardı. O zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı, ben bu davaların savcısıyım diyordu. Birlikte hareket ettiler. Yani feto yandaşı olmaktan tutuklu gazetecileri servis ettiler biliyorsunuz. O yüzden yargının da siyasallaşması tehlike. Biz parlamenter sistemi savunacağız, savunmalıyız. Herkes kuvvetler ayrılığını, yargı denetiminin herkes için olmasını savunmalıyız. Özgür bir medyayı savunmalıyız.

Adnan AYTAŞKIN : 17-25 aralıktan sonra diye bir muhabbet var dediğiniz gibide 17-25 aralıkta ne oldu.

Bayram İNCİ : 17-25 Aralıkta Asrın Yolsuzluğu Oldu

17-25 Aralıkta asrın yolsuzluğu oldu. Biliyorsunuz Bakan çocuklarının evinde para sayma makinaları kasalar, ayakkabı kutularında paralar vardı. Millet halüsinasyon falan görmedi. O yüzden bu bir hesaplaşma esasında. İktidar bizim elimizde olsun hesaplaşması. Bu fetöcüler ile AKP iktidarının girdiği bir hesaplaşma.

Bayram İNCİ : Ülkemize Yazık Oluyor

Dediğim gibi burada kaybeden Türkiye cumhuriyeti oluyor. Ülkemize yazık oluyor. Biz biran önce olağanüstü halin kaldırılması ve ülkenin normalleşmesini istiyoruz. Ülkenin kanun hükmünde kararnamelerle değil meclisten onaylı daha çok demokrasiyi geliştirici hukukun üstünlüğünü sağlayıcı sosyal hukuk devletini egemen kılacak yapının olmasını istiyoruz, bizim derdimiz bu.

Adnan AYTAŞKIN : Başkanım ülkemizde sanıyorum 40 bin civarı öğretmen vb polis, hakim, savcı ihraç edildi. Bu vb. hiç birinin mahkeme kararı yok. Bilmiyorum Aydında da mutlaka var size dilekçe getirenler veya böyle böyle bize sahip çıkın diyenler oluyor mu? Ne düşünüyorsunuz bu insanların mahkeme kararı dışında alınması hakkında?

Bayram İNCİ : Biz Ülkeye Demokrasiyi Getiren Partiyiz

Biz darbeye karşıyız. Dediğim gibi biz bu ülkeye demokrasiyi getiren bir partiyiz. Seçimi kaybettiğinde Cumhuriyet Halk Partisi 1950’de Demokrat Partiye iktidarı bırakmış, muhalefet görevini üstlenmiş bir partiyiz. Demokrasiyi bu kadar içselleştirmiş, o zamanda bizim kontrolümüzdeydi devletin tüm güçleri, bürokrasisi. Buna rağmen demokrasi anlayışımız gereği bırakmış bir partiyiz. Biz demokrasiyi savunuyoruz.

Bayram İNCİ : Yasadışı Örgüt İle Pazarlık Yapılmaz

Biz hiçbir yasadışı örgütle ne olursa olsun pazarlık içerisine girmemiz onları onaylamamız onlardan destek almamız mümkün değil. Ama dediğim gibi devletin içerisinde Fetöcüler tarafından uzun süre bir yapılanmanın olduğu meydanda ve bunun bir kalkışma olduğuda bellidir 15 Temmuzda.

Bayram İNCİ : O Bankanın Açılışını Zamanında Şimdiki Cumhurbaşkanı Yaptı

Tabi insanların bir bankaya kirada oturduğu ev sahibinin isteği üzere havale etmesi yüzünden açığa alınması veya meslekten ihraç edilmesi olacak iş değil. Neticede buradaki bankalar legal banka bunlar örgüte ait bankalarsa neden zamanında açılışını şimdiki Cumhurbaşkanı yaptı yani. Neden o zaman kapatılmadı. Neden bir sendikaya üye olduğunuzda açığa alınma veya Fetö örgütü mensubu olmaktan insanlar yargılanıyor. Neden o zaman bu sendikaların kurulmasına veya faaliyetlerine devam edilmesine izin verildi.

Bayram İNCİ : Yargılandıktan Sonra Gereği Yapılmalı

Biz herkesin şeffaf bir şekilde yargılanmasına yargılandıktan sonra varsa bir katkısı, bu terör örgütüne desteği alenen tespitliyse, belgeliyse gerekenin yapılmasını istiyoruz ama herkes yargılanmalı, yargılandıktan sonra gereği yapılmalı. Dediğim gibi insanların hangi şartlar içerisinde ne yaptığını, bir sendikaya üye olduğunu veya bir bankada işlem yaptığını bilemezsiniz. Burada bunlara hiç yaptırmayan kişilerde şuan açığa alınıyor. İhbar mektuplarıyla, isimsiz gizli tanıklarla bunlar çok tehlikeli.

Adnan AYTAŞKIN : Şimdi sizin Milletvekillinizin bir açıklaması vardı Metin Lütfi BAYDAR’ın sanıyorum. Ak Partili milletvekillerinin kardeşleri falan diye burada Ak Parti Milletvekilinin kurduğu bir cümle var; yargı kararı olmadan herkes suçsuzdur, benim kardeşim şuan yargılanıyor. 

Bayram İNCİ : Yargılamadan İşinden Etmek Uygun Değil

Bende bu yargılanmayı herkes için istiyorum. Siz yargılamadan kanun önüne çıkartmadan insanları işinden etmek uygun değil. Böyle bir şey yok. Siz insanların masumiyet karinesini yok sayıyorsunuz. İnsanları suçlu olarak etiketliyorsunuz ve suçsuzluğunu ispatla diyorsunuz. Delilden suça gidilir, suçtan delile gidilmez. Siz suçluyu tespit etmişsiniz diyorsunuz ki suçsuzluğunu ispatlayacak delil bul. Adamın eli kolu bağlı, çoğunun mal varlıklarına el konulmuş, insanlar kredi çekmişler ödeyemiyorlar. Çok değişik şeyler var. o yüzden biz alenen Fetö’yü destekleyenleri, bu kalkışmanın içerisinde yer alanlara gereken yapılmalı ama bunun yanı sırada bir Sendikaya üye veya bir şeye üye diye bu tür olayların içerisinde olmayan insanlara da yargılanmayan insanları da şimdiden suçlu ilan etmek çok yanlış.

Adnan AYTAŞKIN : Benim soramadığım sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı? Kamuoyuna açıklamak istediğiniz?

Bayram İNCİ : Yılma Pes Etme, Hayallerin Düş Olarak Kalır

Valla çok çalışmamız gerekiyor. Herkesin Cumhuriyetimize, Cumhuriyetin niteliklerine sahip çıkmasını bekliyoruz. Biz bu ülkede barış ve kardeşlik içerisinde yaşamak istiyoruz. Biz bu ülkede fikir özgürlüğünü, inanç özgürlüğünü, düşünce özgürlüğünü savunuyoruz. Bunlar olmazsa demokrasi olmaz. O yüzden bir söz var ben çok severim onu; yılma pes etme hayallerin düş olarak kalır. Bu çok önemli, bir şeyleri hayal ediyorsan yılmayacaksın, pes etmeyeceksin. Hayallerini gerçekleştirmek için uğraşacaksın. Yoksa düş olarak kalır. Hiç birisi gerçekleşmez. Yılmamak lazım, pes etmemek lazım.

Bayram İNCİ : Hükümet Toplumu Tecrit Ediyor

Dediğim gibi hükümet iktidarını devam ettirmek için tüm gücünü kullanıyor, toplumu tecrit ediyor baskılıyor, hayatın her alanında. O yüzden biz çok şanslıyız CHP’li Belediyelerimiz var Aydında Büyükşehir Belediyemiz var. Bunu insanlar hissetmiyor özgür bir şekilde herkes yaşıyor. Çoğu yerde bu hissediliyor ama.

Bayram İNCİ : İnsanlar Ekonomik Olarak Zayıfladığını Hissediyor

İnsanlar bugün ekonomik olarak zayıfladıklarını hissediyorlar. Dolar 3.10 seviyelerinde en büyük rekorunu kırdı bu Hükümet zamanında. Bunun yansımaları olacaktır. O yüzden acilen bu iktidarın tek alternatifi Cumhuriyet Halk Partisi. Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar olmasına ihtiyaç var. Vatandaşlarımızın da bize katkı sağlamasını bizi desteklemesini bize yol göstermesini istiyoruz. Çünkü dediğim gibi söz konusu vatansa gerisi teferruattır.

Adnan AYTAŞKIN : Sizin döneminizde ilk defa Büyükşehir Grup toplantısı yapıldı. Normalde sürekli yapılması gereken bir şeydir bu. Sürekli yapılmaya devam edilecek mi?

Bayram İNCİ : Grup Toplantılarımız Devam ediyor

Belediye Meclis grup toplantılarımız devam ediyor, dediğim gibi bu partinin Anayasası tüzüktür. Bu partideki herkes bu tüzüğe uymak zorundadır. Biz tüzüğün gereğini yapıyoruz, bizim görevimiz bu. Tüzüğün programın doğrultusunda hareket ediyoruz.

Adnan AYTAŞKIN : Toplantılar sonuç veriyor mu ?

Bayram İNCİ : Proje Noktasında Güzel Şeyler Ortaya Çıkıyor

Grup toplantılarımız sonuç veriyor tabi. Neticede iletişim kuruyorsunuz yerel de ki Belediyedeki olması gereken, yapılacak işlerde güzel şeyler ortaya çıkıyor. Hem çözüm noktasında hem de proje noktasında güzel şeyler oluyor.

Adnan AYTAŞKIN : Özlem Hanım grup toplantılarına katılmadı herhalde ama geçenlerde partiyi ziyaret etti sanırım.

Bayram İNCİ : Özlem Hanım Her Zaman Gelebilir

O bizim Büyükşehir Belediye Başkanımız partimizin kapısı ona her zaman açık istediği zaman gelip gidebilir. Geldi de, bizde gidiyoruz bir sıkıntı yok yani.

The End

Röportaj : Adnan AYTAŞKIN

bayram-inci-668-289.jpg

bayram-inci-668-445.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 11503 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim