• Aydın22 °C

Atila Muharrem UÇMAKLIOĞLU / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atila Muharrem UÇMAKLIOĞLU / Köşe Yazarı

ÇILDIR HAVAALANI

12 Ekim 2011 Çarşamba 02:24

ÇILDIR HAVAALANI

 

            Aydın eşrafından Çıldır Mustafa Çavuş (çıldır) 1954 yılında Tepecik Beldemizde yer alan 500 dönüm arazisini havaalanı yapılması şartı ile devlete bağışlar. Merhum Adnan Menderes’in talimatı ile zamanın şartlarına uygun küçük bir pist yapılır ve birkaç küçük uçak gelir gider.

 

Mustafa Çıldır’ın damadı ve yeğeni Şevki Çıldır’dan dinlediğime göre babasının ve amcasının Aydın’dan kalkan uçakla hacca gittiğini öğrendim. Daha sonraki yıllarda havaalanı atıl durur. Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu havaalanı açmak için girişimlerde bulunur ve onun döneminde 1430m uzunluğunda 40m genişliğinde bir pist yapılır. Fakat Yazıcıoğlu’nun Aydın’dan gitmesi ile yine bu konu unutulur.

 

İl Genel Meclisi Üyeliği yaptığım dönemde 2006–2007 yıllarında bu konuda bir girişimde bulunarak rapor hazırlamıştım. Çünkü artık havayolu taşımacılığı bir lüks olmaktan çıkmış, bir ihtiyaç haline dönüşmüştür.

 

Hükümetimizin genel politikalarından biri de küçük havaalanlarının faaliyete geçirilerek havayollarının geliştirilmesidir. Bu konuda son yıllarda birçok adımlar atılmış, THY yanında çok sayıda özel havayolu şirketi de faaliyete başlayarak rekabete girilmiştir.

 

Rekabet nedeniyle uçak bileti fiyatları düşmüş ve çok sayıda vatandaşımız havayolu taşımacılığından yararlanır hale gelmiştir. İlimizin de bu hizmetlerden nasibini alması gerekmektedir. Bu nedenle Çıldır Havaalanının bir an önce açılması zorunlu hale gelmiştir.

 

İlimizin nüfusu 1 milyona dayanmıştır. Ayrıca Aydın aynı zamanda bir turizm kentidir. Didim, Kuşadası gibi bölgelerinin yanında Karacasu, Afrodisias, Merkez Tralleis, Sultanhisar Nysa gibi antik kentlere sahibiz. Bu bölgelere daha çok turist çekebilmek için hava taşımacılığından da yararlanmamız gerekir.

 

En önemlisi Aydın bir tarım kentidir. Ürettiği incir, çilek, kestane gibi taze meyvelerini ve ürününü büyük kentlere, hatta yurtdışına günlük göndererek tarım gelirini çok daha fazla artırabilir ve üretici ürününü daha kolay değerlendirebilir. Tarım ürünlerimizin hava kargo taşımacılığı yoluyla değerlendirilmesi, Aydın’da ambalaj sanayinin, paketleme servislerinin ve soğuk hava tesisi gibi tesislerinde artışını sağlayacaktır. İlimizin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğe de bir çare olacak ve istihdam alanları artacaktır.

 

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı Aydın Çıldır Havaalanının yolcu taşımacılığına ve kargo taşımacılığına açılması elzem hale gelmiştir.

 

İl Genel Meclisi Üyeliğim döneminde bu konuda yaptığım çalışmalar yeterli olmadı; fakat son günlerde Aydın Ticaret Borsası ve Aydın Ticaret Odasının girişimlerini bir Aydın’lı olarak sonuna kadar destekliyorum ve üzerime bir görev düşerse hazır olduğunu belirtirim.         

Aydın Çıldır Havaalanın hizmete açılacağı günleri hasretle bekliyorum.

                   SAYGILARIMLA!

www.aydinozel.com Köşe Yazarı Atilla Muharrem UÇMAKLIOĞLU

Bu yazı toplam 1377 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim