• Aydın24 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

CİRGEFLİKLER ARASINDA YAŞASANDA BİR GÜL OL SEN

29 Mart 2010 Pazartesi 03:04

Bekir YÖRÜKOĞLU

“CİRGEFLİKLER ARASINDA YAŞASANDA BİR GÜL OL SEN”

            İnsanlar, diğer yaratılmışlardan ayrı olarak toplu yaşamalarını kendi iradeleriyle seçme şansına sahiptirler. Bu şansta kendisine verilen akıl nimeti sayesindedir.

            Toplu yaşamanın bir gereği olarak, insanlar kendi aralarında dayanışmayı sağlamak, karşılıklı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla belirli kurallar ortaya koymuşlardır. Toplum çoğaldıkca, nüfus arttıkca bu kurallar çeşitlilik arz ederek gelişmiştir.

            Bu kurallara bakarak iyi insan kötü insan, iyi toplum kötü toplum, iyi devlet kötü devlet kategorisini seçebiliyoruz. Şu insan iyidir, şu toplum ahlaksızdır, şu millet zulumkardır yargısına varabilmek hep kurallar zinciriyle açıklanabiliyor.

            Biz millet olarak; yüce dinimizin ortaya koyduğu ahlak anlayışı ile, örf ve adetlerimizin güzelliği, münasebette bulunduğumuz kişiler ve toplumlara karşı hoşgörülü davranışlarımız ile tüm toplumlara örnek olmuş bir milletiz.

            Son zamanlarda bizi biz yapan değerleri unutmaya başladık. Teknolojik gelişmelere ayak uyduralım derken toplumsal ve insan ilişkilerinde zafiyetler yaşar olduk. Bilimsel her buluş, her teknolojik yenilik uygulamaya konduğunda, belirli bir kurallar silsilesinede ihtiyaç duyuyordu. Toplumumuzda esas problemde bundan sonra yaşanmaya başladı. Aldığımız her teknoloji; uygulama aşamasında, nasıl kullanılacak? kimin yararına olacak? bundan zarar gören kesim olacak mı? veyahutda kullanımda karşılıklı ilişkilerde hak hukuk korunabilecek mi?.. gibi pek çok sorunun çözümlenmesi dikkatlerden kaçtı. Buna dayalı olarak toplumumuzda çirgefleşme başladı.

            Özellikle iletişim alanındaki ilerlemeler, hayatımızı kolaylaştırıcı elektronik icatlar ve pek çok gelişmeler, beraberinde bir takım ahlaki değerlerin dumura uğraması neticesini doğurdu. Zamanında alınmayan önlemler, getirilemeyen veya getirilmek istenmeyen hukuki normlar bambaşka bir toplum olma yoluna itti bizi.

            Bütün bu gelişmeleri yakından takip eden akıl sahipleri; toplumumuzdaki ahlaki dejenerasyonu, ticari ahlaksızlığı, gençliğin başıboşluğunu ta gönülden gelen bir üzüntüyle seyretmeye başladılar. Günümüzde bu cirgeflik o derece yaygınlaştı ki, toplumun her kesimine sirayet eder oldu.

            Her şey zıttıyla kaimdir derler büyüklerimiz. Kötülüklerin, ahlaksızlıkların, acımasızlıkların çoğaldığı yerde buna karşıda bir hareket başlar. Tepkiler doğar. Çok keskin olan bu tepkiler, önceleri homurtuyla başlar daha sonraları dalga dalga yayılarak toplumdaki iyi ahlak sahiplerini, mazlumları, ezilmişleri, horlananları velhasıl tüm duyarlı insanları kapsar. Kimisi esnaf, kimisi sanayici, kimisi yazar kimisi memur,işçi her meslek grubundan insanlar işe soyunmuşlardır artık. Çok çetin bir mücadele başlamıştır. Bu mücadele iyi ile kötünün, ahlaklıyla ahlaksızın, mazlumlarla zalimlerin savaşıdır. Bu savaş güçle kuvvetle kazanılabilecek bir savaş değildir.

            Bir taraf kazanacaktır elbette. Ama iş öyle hemencecik kazanılacak gibi bir şey değildir. Vur beline kazmayı iş bitsin anlayışı hiç değildir. Uzun soluklu bir mücadeledir bu.Taraf kazanma yarışıdır adeta. Kim çok çalışırsa zafer onun olacaktır elbette.

Bize düşen görev ise; genci yaşlısıyla, esnafı memuru işçisiyle, siyasetcisi sendikacısıyla toplumun tüm kesimleri, top yekun olarak  hepimiz iyiden yana,güzel ahlaktan yana, hak ve hukuktan yana taraf olmak zorundayız.İnsanlık adına, huzur ve barış içinde yaşamak isteyen bir toplum adına bu gereklidir.

Bireysel olarak endişelerimizi bir kenara iterek, cirgeflikler arasında yaşasakda, bataklıkta açan bir gül gibi, etrafa güzel ahlak kokuları yaymak, iyilik,hak ve hukuk duygularını yaymak hepimizin görevi olmalıdır. Unutmayalım ki, bataklıkta açan gül çok güzel olur ve kokusu keskindir.O gül etrafına hiç aldırmaz, tüm saldırılara karşın dimdik ayakta kalma mücadelesi vererek güzelliğin timsali olmuştur.

Bu yazı toplam 754 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim