• Aydın25 °C

Coşkun IRMAK / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Coşkun IRMAK / Köşe Yazarı

DEĞİŞİM ARTIK KAÇINILMAZ

10 Eylül 2012 Pazartesi 23:29

Bugün gazetesi köşe yazarı Gülay Göktürk ün SAVAŞTA DEĞİL,TERÖRLE MÜCADELEDE DEĞİL, ANLAMSIZ BİR KAZADA PİSİ PİSİNE KAYBETTİK 25 GENCİMİZİ.

 
Başlıklı yazısını okuduktan sonra bu yazıyı kaleme alma ihtiyacını hissettim.
 
Afyondaki elim kaza konusunda yazacak değilim.
 
Bu olay neresinden bakılırsa bakılsın bu çağda savunulamayacak bir hadise ve zatende 3-4 gündür uzmanlar deteylıca tartışıyorlar.
 
Ben bu ve benzeri olayların sebebini ana hatlarıyla yazmak istiyorum.
 
Hepimizin çok iyi bildiği çok basit genel bir kural var, kendi asli görevinin dışında işlerle uğraşan kişi ve kurumların başarılı olma ihtimali yoktur.
 
TSK Türkiyenin daima gündeminde olmuş ve milletin daima saygı duyduğu ve önem verdiği bir kurumdur.
 
Son çeyrek asırdır çok hızla gelişen dünya ve ülke değişimine malesef çok büyük bir direnç gösterilmiştir.
 
Öz eleştiri yapılmamış, yaptırılmamıştır.
 
Generallerimiz vatanı sadece kendilerinin ve kendileri gibi düşünenlerin sevdiğini kabullenmiş ve bu çemberin dışındaki herkes iç tehdit olarak algılanmıştır.
 
Her 10 yılda bir ihtilal yapma gelenegi oluşturulmuş, siyasi her konuda basın bildirileri ve açıklamalar yapılmış bunlar asli görevleri gibi kabullenilmiştir. 
 
Fişleme, başörtülü asker annelerinin yemin törenine alınmaması gibi bu çağda bırakın uygulanmasını akıldan bile geçirilmeyecek yanlış uygulamalar milletle ordusu arasında duvarlar oluşmasına sebep olmuştur.
 
Bu temel yanlışlar ile uğraşılırken profesyonel anlayışa malasef geçilememiştir.
 
Hala asteğmen ve kısa dönem erlerin çatışmalarda şehit düşmesi bunun en açık örneğini teşkil etmektedir.
 
Profesyonelleşillememenin bir bahanesi olamaz çünkü her iktidar ordunun her istediği maddi imkanı fazlası ile sağlamıştır.
 
Değişime direnmenin en önemli nedeni asli görevlerin dışındaki bütün uygulamaların bir hak olarak kabul edilip, eldeki güçün kaybedilmemek istenmesinden kaynaklanmaktadır.
 
Ancak artık hiç bir şey eskisi gibi değildir, Türkiyede eski Türkiye değildir, özeleştiri yapılabilmektedir, niçin, niye diye sorgulanabilmektedir.
 
Artık orduda  değişmek zorundadır değişime ayak uydurmanın zamanı geçmektedir, Eger TSK bir an önce çok geçiktiği değişimi yapamazsa dahada tartışılır duruma düşerki buda hem kendisi, hemde ülkemiz için bir kayıptır.
 
Bunuda yapması zor olmasa gerek çünkü başında demokrasiye inanan, asli görevinin dışına pek çıkmak istemeyen bir Genelkurmay başkanı var, Özkök paşadan sonra Özel paşa.
 
www.aydinozel.com F. Coşkun IRMAK  Yazdı Köşe Yazarı
Bu yazı toplam 1437 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim