• Aydın25 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

DEPREM ÜZERİNE

03 Kasım 2011 Perşembe 20:20

AĞIMSIZ YAPI DENETLEME KURULUŞLARININ

 ÖZGÜR ÇALIŞMASINA NEDEN SAĞLIK VERİLMİYOR ?

 

Gördüğüm şu ki Türkiye ‘de yapılar genellikle Müteahhitlik sistemiyle yürümektedir. Müteahhit arsayı alıyor projeyi hazırlatıyor. Zorunlu olan Yapı denetimi için yapı denetim firmaları ile pazarlık yapıyor. Kaç para kırımla yaparsın. En uygun teklifi veren firmaya diyor ki; kardeşim sana kırımından beş puan fazla vereceğim, ama inşaata uğramayacaksın diyor. Bir çok yapı denetçisi inşaatın yerini bile bilmeksizin formları imza atıyor. Böylece inşaat tamamlanıp gidiyor.

Eğer devlet tarafından bir denetim portalı yaratılıp yurt genelindeki tüm firmaları bu portaldan iş verilip ve parasına da bayındırlık bakanlığı yapı denetimi banka hesapları muhatap kılınmadıkça daha çok yıkılan bina görürüz ve çok daha ah vah çekeriz.   Neden kolayı varken zoru seçtiğimizi anlamış değilim. Devlet erkini elinde bulunduranlar bu kadar kolay bir meseleyi bile içinden çıkılmaz hale getirdiklerini ve ülkemiz ve milletimizi ateşe atmalarını anlayamıyorum.

Ne zaman bir felaket başımıza gelse herkes çıkıyor ekranlara konuşabildiği kadar konuşuyor. Taziyeler ahlar vahlar o öfkeyle o hızla siyaset kurumu bazı olumlu kararlar alıyor, gelgelelim uygulamaya gelince, birileri o işi sulandırıp içinden çıkılmaz hale getiriyor.  

Bayındırlık Bakanlığı uzmanlarından oluşan bir sunum heyeti, bu yıl ilk bahar ayında İzmir Bayındırlık İl Müdürlüğünde Yapı Denetçileri ve Yapı Denetim Firmalarına topladılar ve bir sürü hikaye anlattılar. Konusunda uzman, arazide bir çok deneyim kazanmış, tecrübeli mühendisler oradaydı. Bir çok soru yönelttiler. Bu işin daha iyi yapılabilmesi için önerilerini sıraladılar. Eh bunlarda zamanla düzelir inşallah, merak etmeyin siz, haklısınız çok güzel şeyler söylüyorsunuz ama bizim konumuz bu değil, yapabileceğimiz bir şey yok deyip çekip gittiler.

Bu konuda bu işi bizden önce yapan başka devletler de var. Lütfen onların yaptıklarını bakacak birileri yok mu?

ÖNERİM ŞU Kİ:,

1 – Bu işin elektronik ortamda yürütülmesi gerekmektedir,

2- Kurulacak e-devlet misali e-denetim adlı bir elektronik portal oluşturulmalı,

3-Bu portalda yapı denetim firmaları denetçileri, verilen  denetim miktarı olmalı,

4- Bu portalda bayındırlık il müdürlükleri ve belediyeler olmalı,

5- Bu portala belediyesi veya bayındırlık il müdürlükleri tarafından projesi onaylanan işler       ruhsat için girilince o ildeki denetim firmalarının metre kare üzerinden en az iş kimde ise öncelikle ona verilmek suretiyle denetçisi adil olarak atanmalı,

6- Denetim firması para olarak sadece bakanlık portalına muhatap olmalı, Bunu denetimi de bakanlık belediyeler ve halka açık olan portaldan takip edilip denetlenebilmelidir.

Bu şartlarda yapılacak bitr denetimde göreceksiniz isterse 8 büyüklüğünde 9 büyüklüğünde deprem olsun yapılar yıkılmayacaktır.

Binalarımızın tepelerinde nizamsız ve intizamsız hesaptan denetimden yoksun çanak antenler ve güneş enerjileri ve hesapsız kitapsız ehil olmayan ellerce yapılmış bir sürü portatif çatı, duymuşsunuzdur, kuvvetli bir rüzgar esiyor, çatılar antenler ve güneş enerjileri sokaktan toplanıyor.

 Bir çoklarının güneş enerjileri patlıyor, donuyor, şamandıra bozuluyor, şakır şakır sular kanalizasyonlara ve sokaklara akıp gidiyor. Hak getire, deprem ne ki bizim ülkemizde yaşamak bile mucize, insanlar ölünce eh kaderi böyleymiş, Allahtan geleni ne demeli denilip geçiliyor.  Halbuki bunların  çaresi var yeter ki hepimiz bu konuda duyarlı olalım, işin kolayından geçmeyelim. Eh üç kuruş ucuz olsunda nasıl olursa olsun. Nasıl olsa öyle de çalışıyor, böyle de çalışıyor demeyelim. Bizim evlatlarımız mühendis olsun teknik eleman diye niye okutuyoruz. İşi ehline yaptırmayınca emeklerimizde paralarımızda milli servetlerimiz ve hatta daha kötüsü bir çok canlar heba olup gidiyor. Bu konulardaki duyarlılığımız arttıkça, teknolojiye duyulan güven arttıkça, hele hele yeni nesil eğitimli gençlerimiz yenidünyaya hakim oldukça bunlardan yavaş yavaş kurtulacağımız günler yakındır.   

Sağlıklı yaşam dileklerimle esen kalın.

Bu yazı toplam 1482 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim